Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Co dělat, když se pokazí vodovodní baterie?

  

Pokazila se vám vodovodní baterie a nevíte, jak ji vyměnit? Její výměna ve skutečnosti není tak složitá a zvládnete ji sami. Ať už doma máte nástěnnou baterii umístěnou ve zdi, nebo baterii stojánkovou, která je umístěna přímo na umyvadle či dřezu, postup výměny je stejný.

Věnujte dostatek času přípravě a nákupu

První důležitý krok je změřit původní baterii, a pak ji pořídit. Poctivě změřte rozměry baterie i spojení závitů. Případně kupte stejnou baterii, jako jste měli, baterii můžete vzít i s sebou do obchodu a poradit se s prodavači. Kromě nové baterie pořiďte i nové těsnění, které se opotřebovává rychleji než baterie a stojí pár korun, při výměně baterie tak vyřešíte dvě záležitosti najednou.

Jak vyměnit vodovodní baterii?

1. Vypněte ventily baterie, popřípadě přívod vody 
Vypněte nejbližší ventily. U nástěnné baterie vypněte oba ventily - teplou i studenou vodu. Baterie umístěné na umyvadle nebo dřezu mívají ventil pod umyvadlem nebo pod dřezem. Pokud ventily nenajdete, jednoduše uzavřete hlavní přívod vody v domě.

 2. Odmontujte pokaženou baterii
 Uvolněte starou baterii, u nástěnných baterií je třeba uvolnit matice u obou kohoutů pomocí nářadí (montážní klíč). Když budete mít baterii odstraněnou, vyčistěte přivod vody od usazenin a vodního kamene.

3. Namontujte novou baterii
Tak a teď namontujte novou baterii, nezapomeňte přidat i nové těsnění. Utahujte pomalu, jemně a kontrolujte, ať to nepřeženete.

4. Otevřete ventily baterie, případně přívod vody
Otevřete přívod vody nebo ventily baterie podle toho, co jste na začátku zavírali a už zbývá poslední bod.

5. Ověřte, že je vše v pořádku
Po dokončené práci vyzkoušejte funkčnost nové baterie, omrkněte, zda dobře funguje těsnění a nikde vám voda neteče. Pokud by voda protékala, znovu nasaďte těsnění i s baterií a utáhněte o něco více, dokud vše nepošlape, jak má.

TIP: Některé moderní a designové baterie mají 6 let záruky, pokud by to byla i vaše baterie, vyplatí se vám zavolat firemní servis.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články