Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Oprava parapetů - chybně namontovaných, poškozených, starých...

  

Vnitřní i venkovní parapety plní praktickou i estetickou funkci. Ale to jen v případě, že nejsou poškozené. Jak se dají opravit v případě, že je nechcete rovnou měnit za nové?

Oprava vnitřních parapetů

Vnitřní parapety se nejčastěji vyrábějí ze dřeva, hliníku, z plastu. V některých bytech se setkáte i s parapety betonovými.

S použitým materiálem souvisí nejen pravidelná údržba, ale také možnost opravy. Po té je nutné sáhnout nejen tehdy, pokud údržbu podceníme, ale také za předpokladu, že se nám na parapetech už zkrátka podepsal příslovečný zub času.

Plastové parapety

Poškozený plastový parapet lze opravit voskem nebo opravnou fixou, které se používají i u plastových oken. Výsledek opravy rozhodně není dokonalý, ale je uspokojivý. Vhodné výrobky by vám měl umět nabídnout váš dodavatel oken. Možnou volbou je vosk na DTD desky, který je dostupný v běžném hobby marketu.

Zkušení domácí kutilové dávají k dobru ještě jeden recept: Plastové parapety lze také přetmelit. Vhodný je například karosářský tmel. Pokud poškozené místo obrousíte a přelepíte samolepící tapetou, bude poškození méně znatelné.

Dřevěné parapety

V případě, že si poškodíte dřevěný parapet, závisí postup opravy na druhu poškození. Drobné praskliny bude opět stačit vytmelit a povrch sjednotit barvou. V případě promáčknutí je vhodné postižené místo obříznout a vložit sem náhradní kousek dřeva.

Betonové a hliníkové parapety

U poškození betonových parapetů vám opět pomůže především tmel, někteří ve svých domácnostech také s úspěchem vyzkoušeli sádru. Podobné je tomu u hliníkových parapetů, které můžete v případě poškození jednoduše přetmelit.

Kdy použít renovační parapety

Vhodným řešením může být také nasazení tzv. renovačních parapetů. Jsou to vlastně kryty, které se na původní parapety nasadí. Nejčastěji se vyrábějí z PVC. Obvykle se doporučují jako řešení v případě, že původní parapety měnit nechcete nebo nemůžete.

Oprava venkovních parapetů

Také venkovní parapety se liší tím, z jakého materiálu se vyrábějí. Venkovní parapety se na trh obvykle dodávají z levnějšího pozinku nebo z kvalitnějšího a dražšího hliníku.

Jak zrenovovat pozinkovaný plech

Parapety z pozinkovaného plechu můžete v případě, že je chcete zrenovovat, natřít. V takovém případě si ale musíte dát pozor na častý problém, kterým je horší přilnavost barev k povrchu. Doporučuje se nanesení vodou ředitelné barvy, a to vždy nejméně ve dvou vrstvách. Použít bychom měli podkladový antikorozní nátěr, případně barvu typu dva v jednom.

Jak opravit hliník

Ačkoli hliník patří k velmi odolným materiálům, jeho životnost není neomezená a k poškození dojít jednoznačně může.

U hliníku se možnosti opravy odvíjejí od povrchové úpravy. V případě eloxování se žádné pokusy realizované svépomocí nedoporučují, nejjistější je nechat odborníky, aby parapety vyměnili. V případě, že máte parapety v nástřiku, můžete drobné škrábance zakrýt barvou nebo fixem. Výsledek ale opět nebude zcela dokonalý. Nový nástřik se nedoporučuje, jde o finančně nadměrně náročnou alternativu.

Tmelení nebo vyplňování silikonem není u venkovních hliníkových parapetů příliš vhodné. Vlivem teplotních změn dochází ke smršťování materiálu a jeho opětovnému roztahování. Kvůli tomu se takový spoj může velmi snadno odtrhnout a popraskat. Ve výsledku tak parapety neplní svou funkci a dochází k zatékání.

Poškozené venkovní parapety tak bývá povětšinou vhodné neopravovat a rovnou přistoupit k jejich výměně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.33/5 (3 hlasy)