Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Oprava prasklin po štukování

  

Praskliny, trhliny a mnoho nerovností v omítce jsou jistě velmi nepříjemným společníkem, kterého si v novém ani starším bytě nepřejeme denně potkávat. Naštěstí existují zaručené postupy, které nám pomohou tento problém vyřešit. A my jsme se rozhodli je přehledně popsat v našem článku. Chcete-li se tedy dovědět více o opravách prasklin po štukování, pak čtěte dále.

Zajímavé rozdělení

Naprosto zásadní pro správnou opravu prasklin je zjistit, zda se jedná o praskliny ve štuku nebo máme co do činění s trhlinami, které vznikají ve zdivu a přenáší se i do omítky. Zjednodušeně si můžeme tyto praskliny rozdělit na bezpečné a nebezpečné.

Bezpečné praskliny

Tzv. bezpečné praskliny je možné popsat jako menší a úzké, které se nezvětšují. Zjednodušeně si je lze popsat jako praskliny o maximální hloubce 0,5 cm, které se po několik měsíců nezvětšují. Jakékoli jiné praskliny považujeme za nebezpečné. 

  • Tyto praskliny se ve štuku vyskytují častěji a jejich oprava je relativně snadná.

I ve štuku se mohou objevit praskliny, které signalizují větší problém. Většinou jde o praskliny, které jsou hlubší a v průběhu času se zvětšují. Takové trhliny mohou signalizovat závažnější poškození vašeho domu a je třeba je konzultovat se statikem. Je však pravdou, že se s nimi po štukování samotném příliš nesetkáváme, což je velké štěstí.

  • Tyto praskliny nestačí pouze "zakrýt" a zamaskovat. Jejich opravu je třeba řádně probrat se statikem, který doporučí ten nejlepší postup opravy.

Samotná oprava prasklin po štukování

Pro opravy prasklin po štukování existuje velké množství použitelných materiálů. Použít je možné mj.:

  • různé druhy tmelů
    • šlehaný tmel, který je namíchán a připraven ve speciálních kyblících
    • akrylový tmel - ten je velmi účinný především na vyplnění prasklin, které vznikají ve štuku, který pod sebou ukrývá dva různé materiály. Typickým příkladem použití je přechod mezi zdí a stropem.
    • speciální akrylový štukový tmel - je v něm obsažen i křemičitý písek, který tvoří strukturu omítky
  • sádra - tu lze míchat s vodou a pro vyplnění trhlin je velmi dobrá

Postup opravy prasklin po štukování

Pro opravy prasklin po štukování se využívá osvědčený postup. Nejprve si připravte tmel, popř. s vodou namíchanou sádru. Poté vezměte připravenou špachtli, naberte hmotu a zamázněte trhlinu. Sádru i tmel nechte řádně zaschnout.

  • V případech, kdy používáte kartuše, pak hmotu rovnou vytlačte na trhlinu a špachtli použijte na její zarovnání.

Po zaschnutí vše přebruste brusným papírem, díky kterému by mělo dojít i k zarovnání povrchu zdiva. U tmelu počítejte s tím, že se může lehce propadnout. To však nevadí, protože zůstává pružný a je možné ho přetírat barvou, což u bílých stěn většinou není třeba. 

Zajímavá možnost opravy - Páska

Pro opravu prasklin po štukování je vhodná a velmi moderní i páska na opravu prasklin. Její použití má výhody, které určitě oceníte:

  • Aplikace je velmi snadná
  • Pásky lze používat v interiérech domů
  • Překrytí trhlin je možné i ve vlhčích prostorách jako jsou koupelny
  • Pásky jsou tvarovatelné, což umožňuje kutilovi jejich použití v rozích a koutech

Jejich jediným omezením je to, že je možné s nimi účinně pracovat pouze u prasklin, které mají hloubku do 0,3 cm.

Práce s páskou na opravu prasklin

Práce s páskou na opravu prasklin po štukování je relativně jednoduchá. Nejprve v okolí trhliny odstraňte barvu až na podklad a místo vyčistěte od prachu a špíny. Trhlinu poté vyplňte sádrokartonářskou stěrkou nebo akrylovým tmelem. Ihned po aplikaci přitiskněte pásku a dejte si záležet, aby byla ve všech místech rovná. Pokud se v místě nachází přebytečná stěrka, tak ji odstraňte. V závěru povrch pásky pokryjte tenkou vrstvou stěrky a nechte zaschnout a poté v případě potřeby přebruste. 

Závěr

Praskliny po štukování jsou nepříjemné v domě jakéhokoli stáří. I proto je třeba si umět poradit. Náš článek vám poskytl rady a tipy, jak na tyto opravy, aniž byste museli volat odbornou firmu a platit za jejich práci velké peníze. Tak hurá do toho. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.6/5 (5 hlasů)





Související články