Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak vysušit mokrou zeď?

  

Mokrá zeď znamená nejen technický, ale často i zdravotní problém. Vysušit ji nemusí být vždy jednoduché. Zejména u starších domů se často jedná o velmi komplikovanou záležitost, ale vlhkost, solné výkvěty a plíseň se nevyhýbá ani špatně postaveným novostavbám. Nejčastější příčinou je buď chybně provedená, případně zcela chybějící hydroizolace. Pokud se problém neřeší, může dojít až k poškození celé stěny.

Nejjednodušším způsobem je snížení vlhkosti v domě či místnosti. Základem je důkladné větrání a v chladných částech roku i vytápění. Pořiďte si vlhkoměr a snažte se vlhkost udržet do 60 % v zimě a 65 % v létě. Větrání můžete doplnit také o odvlhčovače. Ty jsou buď na chemické bázi (plastové obaly s tabletami, nebo solí pohlcujícími vlhkost), případně elektrické. Ty si nemusíte hned kupovat. Někdy stačí si je jednou či dvakrát ročně vypůjčit na víkend v půjčovně nářadí. Ale někdy snížit vlhkost nestačí.

Abyste mohli vyřešit problém s vlhkou zdí, musíte zjistit, proč je stěna mokrá. Voda může vzlínat, do zdi může i zatékat střechou, z poškozeného okapu, nekvalitními rozvody vody, tekoucím topením, případně i kanalizace. Vlhkost může postihnout celý dům, nebo jen jedinou stěnu. Je potřeba zjistěte proč, abyste mohli vybrat způsob, jak.

Jednou z možností řešení je oprava, případně kompletní rekonstrukce hydroizolace. Je to velký zásah do konstrukce budovy a není vhodné ho dělat bez porady s odborníky. Ne každá metoda se hodí pro každý dům. Pro kamenné, případně smíšené zdivo se doporučuje podsekání a po vložení izolace opětovné dozdění. Jinou variantou je podřezání zdiva pilou, nebo použití nerezových plechů, které se do zdi zaráží.

Proti vlhkosti lze postupovat i chemicky. Hydroizolaci lze vytvořit za pomoci injektáže zdiva. Do vyvrtaných otvorů se napustí chemické přípravky schopné proniknout až do jednotlivých pórů zdiva. Proti vlhkosti mohou pomoci i speciální hydrofobní, tedy vodoodpudivé, nebo hydroizolační nátěry, které slouží jako ochrana zdiva. Některé z nich jsou doplněny také o fungicidní složku, která zeď chrání před houbami a plísněmi.

Bez jakéhokoli stavebního zásahu se obejde metoda zvaná elektroosmóza. Laicky řečeno se jedná o otočení nasávání vody změnou polarity. Místo vzlínání je voda z domu odváděna do země systémem elektrod. Jedná se o metodu, která vyžaduje elektřinu, ale její spotřeba je velmi malá.

Vlhkost samotnou neumí odstranit sanační omítka. Ale pokud opravíte okap, nebo hydroizolaci a potřebujete zrekonstruovat i vzhled domu, použijte ji. Sanační omítky jsou vyrobeny tak, aby propouštěly více vody, takže zdivo pod nimi vyschne rychleji než u běžných omítek.


Tato situace se může stát každému a ani to nijak nemusíme ovlivnit. Stačí sousedi, kterým se ,,vyleje" pračka. A problém je na světě. Proto je dobré vědět, jak nejrychleji vysušit mokrou zeď, popřípadě, jak se před takovou pohromou alespoň trochu chránit. Tak pojďme rovnou na to!

Samozřejmě nemůžeme všechno svádět jen na sousedy. Sousedé mohou sice takovou havárii způsobit, ale i tak stejně se vám může stát, že budete mít mokré zdivo po povodni nebo nějaké přírodní katastrofě. Vlhkou zeď můžete mít také z toho, že je váš dům starý. Zdi v domě prostě vlhnou a s tím se nedá nic dělat. Je jedno zda se jedná o to, že vás vytopili sousedi nebo o to, že byla povodeň. Vždy je důležité se vlhkých zdí co nejdříve zbavit, protože pokud byste tak neučinili, mohli by se vám začít tvořit plísně a skvrny. 

Vymoženosti, kterými se lze zbavit mokré zdi

Odvlhčovače - dnes už známe spousta druhů odvlhčovačů. Dělíme je podle toho, co zrovna potřebujeme vysušit. Existují odvlhčovače:

  • kondenzační,
  • adsorbční,
  • horkovzdušné,
  • infrapanely

Velkou výhodou odvlhčovačů je to, že jsou přenosné, tudíž je můžete přenášet z místnosti do místnosti či tam, kde to zrovna potřebujete. Díky odvlhčovačům se můžete zbavit také tvorby plísní nebo alespoň plísně zmírnit. Fungují tudíž jako rychlá pomůcka, když se přihodí nějaká havárie, ale i jako prevence právě před tvorbou plísní a množení roztočů. 

A jak jednotlivé odvlhčovače fungují? 

Kondenzační odvlhčovače

Kondenzační odvlhčovače se využívají na vysoušení vzduchu v uzavřeném prostoru (tudíž v domě, bytě, ale i třeba v garáži,...). Vlhký vzduch je nasávaný ventilátorem, pára pak kondenzuje a je ve formě kapiček odvedena do odpadu. 

Adsorbční odvlhčovače

Adsorbční odvlhčovač funguje na principu dvou vzduchových proudů. V jednom je vzduch, který je pak z přístroje vystupuje a ve druhém se spotřebovává energie, která se získává zpět. 

Horkovzdušné vysoušeče

Horkovzdušné vysoušeče mají přímý zdroj tepla, který zvyšuje teplotu vzduchu. Panel ohřívá dané vlhké zdivo a vysouší se ta část, kterou ohřívá. 

Infrapanely

Infrapanely se hodí na dovysušování postižených oblastí. Infrapanely se hodí do bytů a domů, ale i do velkých prostor či chodeb, kde není možnost zajistit stálou teplotu. 

Velkou roli hraje také větrání, díky kterému se mokrého zdiva zbavíte o něco rychleji. Proto je doporučováno mít přes zimu otevřenou alespoň mikroventilaci, především ve starých domech, kde je vlhkost o něco větší než v bytech č nových domech. Místnost se tím lépe provětrá a předejdete tvorbě plísní. 

Zjištění škod

Dobré je také zjistit škody, které voda napáchala, abyste počítali třeba s tím, že se bude muset vytrhat podlaha či jiné úpravy. Může se také stát, že vám do domu nateče voda ze střechy, která je poškozená. Proto je důležité se podívat úplně všude a najít doopravdy všechny škody. Ve starších domech se často stává, že praskne potrubí, které také může předejít nehodě s mokrými zdmi v domě. I na to si dejte pozor!

Shrnutí, když se stane havárie

  • pořádně větrat, udělat průvan
  • pořídit vysoušeče (nejlépe se poraďte s experty, který vysoušeč použít)
  • najít všechny škody, které voda způsobila
  • dbejte především na vaše bezpečí!

Nezapomeňte na rozdíl mezi přirozenou vlhkostí a vlhkostí, na základě které se pak tvoří plísně. Pokud se taková havárie stane, je dobré vědět, co dělat. Zbytečně nezmatkovat, můžete požádat i o pomoc sousedů či odborníků, kterých je na světě už spousta. Ale hlavně nevěste hlavu!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)

RU






Související články