Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Co dělat s vrzající postelí?

  

Rozvrzaná postel dokáže způsobit hodně nepříjemností: rušit a ze spaní budit bude nás samotné i všechny ostatní obyvatele bytu. A pokud na posteli zrovna nebudete sami, uslyší to občas i sousedi. Vrzající postel není zkrátka nic příjemného. Co ale dělat, pokud tao nepříjemnost postihne právě nás?

Kde se bere vrzání?

Aby bylo možné pokusit se vrzání postele napravit, je třeba umět rozpoznat, kde je příčina tohoto nepříjemného zvuku. Obecně platí, že vrzání se objevuje všude tam, kde jsou v posteli uvolněné šroubky a další spoje. Zdrojem rušivých zvuků je často i nerovná podlaha. V neposlední řadě je potom potřeba jej hledat v roštu. V takovém případě se technicky nejedná o vrzající postel, to je ale opravdu jen detail.

Máme-li být konkrétní, typicky vychází vrzání většinou buď z roštu, anebo z čela postele či jejích bočnic. Při hledání onoho rozvrzaného místa je třeba postupně stlačovat jednotlivá místa na posteli a tímto způsobem se postupně dobrat k onomu místu, jež nám působí takové vrásky. Když jej konečně najdeme, můžeme s pustit do jeho opravy.

Jak se vrzání zbavit

Ve chvíli, kdy jsme se dobrali výsledku, je nutné vědět, jak se zvuků zbavit. Nejjednodušší situace nastává ve chvíli, kdy jako příčinu odhalíme uvolněné šrouby. V takovém případě by mělo stačit tyto spoje utáhnout. Předtím je však dobré šrouby promazat silikonovým olejem, parafínem apod.

Může se ale také stát, že vrzání způsobují dvě dřevěné plochy, které se o sebe třou. V takovém případě může pomoci opět promazání. Kromě toho je dobré inkriminovanou plochu podlepit kobercovou páskou, anebo – to pokud se jedná o rošt klouzající po konstrukci postele – zkrátka podložit něčím měkkým, třeba starým tričkem nebo kusem hadru.

Prevence je lepší než řešení problémů

I v případě vrzající postele platí stará známá pravda, že prevence je lepší a jednodušší než následné řešení problému. V tomto konkrétním případě začíná starost o vrzání již v obchodě s nábytkem. Právě tam se totiž rozhodujete, zda investovat do skutečně kvalitní postele z masivu, anebo se pokusíte ušetřit a koupíte méně kvalitní kus nábytku. V prvním případě máte slušnou šanci, že vrzání dlouho neuslyšíte, v tom druhém to bude pravděpodobně naopak. Samozřejmě je také na místě průběžné a pravidelné utahování šroubů i šetrné chování k posteli. I když zrovna v tomto případě to bývá občas hodně obtížné…

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články