Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyměnit dřevěný práh u vnitřních dveří?

  

Existuje obrovské množství stavebních procesů, ke kterým je zapotřebí přivolat specializovanou společnost nebo přinejmenším zkušené pracovníky. Pak se však setkáváme i s takovými úkony, u nichž je přítomnost využití předražených služeb spíše na obtíž a dají se zvládnout svépomocí. Jednou z takových záležitostí je i výměna dřevěného prahu u vnitřních dveří. V našem informativně pojatém článku se zaměříme na přesný postup, po jehož přečtení se stanete v této oblasti natolik zkušenými, že celou realizaci zvládnete bez jakékoliv pomoci. Tento podrobný návod je určený všem majitelům klasického dobrého dřevěného prahu.

Začínáme nákupem nového prahu

Pracovní postup výměny začíná u odstranění starého prahu, který již vykazuje hmatatelné známky většího opotřebení. Nákup je tím nejjednodušším krokem. Stačí si vzít klasický metr a zaměřit původní práh. Pokud disponujete atypickým rozměrem, nechte si práh upravit v místě nákupu na požadovaný rozměr.

Práh lze zakoupit v každém větším Hobby marketu nebo přímo ve stavebninách. V Hobby marketech se nacházejí standardní rozměry, pokud potřebujete prah do atypického otvoru, nechte si jej zkrátit na požadovanou délku na výkonné kotoučové pile. Další možností je oslovit truhláře, který by byl ochotný vyrobit práh na míru.

V domácím prostředí je pak možné mírně přibrousit hrany, moc dobře víme, jak jsou staré zárubně nepřesné a nedrží pravé úhle. Dejte si na čas, nikdo na vás nespěchá, ať je výsledná práce kvalitní.

Odstranění prahu starého

Počítejte s tím, že drtivá většina všech starších prahů je přišroubováno bez podlepení. Připravte si tedy příslušný šroubovák a všechny vruty odstraňte. Jakmile se dostanete přes první krok, sáhněte po dlátku a zasuňte jej pod práh. Lze si vypomoct několika údery kladivem a pak jednoduše zapačte.

Starý práh by měl podlehnout jemnému příklepu. V této fázi je nutné zkontrolovat podklad. Nesmí vykazovat známky narušení ani nesmí obsahovat jakýkoliv zbývající materiál. Vše dokonale očistěte a srovnejte do roviny. Prohlubně a kazové díry v podlaze nad zabudovaným kovovým rámem v podlaze vyrovnejte stavebním lepidlem a nechte jej zatvrdnout. Nezapomeňte odstranit veškeré zbytky silikonu, tmelu i úlomky betonové podlahy.

Instalujeme práh nový

Jakmile se vám podaří odstranit starý práh a připravit podklad, připravte si nově zakoupený. Pokud vám ho v Hobby marketu upravili na požadovanou délku, měl by do stavebního otvoru zapadnout. V opačném případě jej zkraťte a opracujte do požadovaného rozměru. Řez musí být přesný, rovněž se při řezání vyvarujte jakémukoliv poškození dřeva. K přesnému řezu je nejlepší využít výkonnou kotoučovou pilu.

Pamatujte, že vždy je lepší si nechat prah upravit přímo v prodejně za menší poplatek, než se o řez pokoušet doma a prah znehodnotit. Po odříznutí je nutné, aby prah nevykazoval známky poničení, štěpení či jakýchkoliv dalších nesrovnalostí.

Následně přistoupíme k měření prostupů pro nové šrouby, pokud situace dovolí, využijte stejných děr. V případě, že bylo nutné podlahu srovnat lepidlem, díry pro vruty je nutné udělat nové na vámi zvoleném místě (Pozor, pokud se v podlaze nachází rozvody vody, elektřiny či podlahové topení! Navrtáním by došlo k nemalým škodám, nutnosti rozbít podlahu pod prahem a daný problém následně opravit). Práh položte na připravené místo a přitáhněte jej šrouby, opakujeme, že pod ním nesmí být žádné nečistoty.

Doufáme, že vám tento návod pomohl nabrat odvahu a výměnu zvládnete.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.6/5 (5 hlasů)

RU


Související články