Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyměnit dřevěný práh u vnitřních dveří?

  

Existuje obrovské množství stavebních procesů, ke kterým je zapotřebí přivolat specializovanou společnost nebo přinejmenším zkušené pracovníky. Pak se však setkáváme i s takovými úkony, u nichž je přítomnost využití předražených služeb spíše na obtíž a dají se zvládnout svépomocí. Jednou z takových záležitostí je i výměna dřevěného prahu u vnitřních dveří. V našem informativně pojatém článku se zaměříme na přesný postup, po jehož přečtení se stanete v této oblasti natolik zkušenými, že celou realizaci zvládnete bez jakékoliv pomoci. Tento podrobný návod je určený všem majitelům klasického dobrého dřevěného prahu.

Začínáme nákupem nového prahu

Pracovní postup výměny začíná u odstranění starého prahu, který již vykazuje hmatatelné známky většího opotřebení. Nákup je tím nejjednodušším krokem. Stačí si vzít klasický metr a zaměřit stavební otvor. Pokud disponujete atypickým rozměrem, nechte si práh upravit v místě nákupu na požadovanou délku. Práh lze zakoupit v každém větším Hobby marketu nebo přímo ve stavebninách. V Hobby marketech se nacházejí standardní rozměry, pokud potřebujete prah do atypického otvoru, nechte si jej zkrátit na požadovanou délku na výkonné kotoučové pile. V domácím prostředí je pak možné mírně přibrousit hrany, moc dobře víme, jak jsou staré zárubně nepřesné a nedrží pravé úhle. Dejte si na čas, nikdo na vás nespěchá, ať je výsledná práce kvalitní.

Odstranění prahu starého

Počítejte s tím, že drtivá většina všech starších prahů je přišroubováno bez podlepení. Připravte si tedy příslušný šroubovák a všechny vruty odstraňte. Jakmile se dostanete přes první krok, sáhněte po dlátku a zasuňte jej pod práh. Lze si vypomoct několika údery kladivem a pak jednoduše zapačte. Starý práh by měl podlehnout jemnému příklepu. V této fázi je nutné zkontrolovat podklad. Nesmí vykazovat známky narušení ani nesmí obsahovat jakýkoliv zbývající materiál. Vše dokonale očistěte a srovnejte do roviny. Prohlubně a kazové díry v podlaze nad zabudovaným kovovým rámem v podlaze vyrovnejte stavebním lepidlem  a nechte zatvrdnout. Využít můžete i klasické sádry. Nezapomeňte odstranit veškeré zbytky silikonu, tmelu i úlomky betonové podlahy.

Instalujeme práh nový

Jakmile se vám podaří odstranit starý práh a připravit podklad, připravte si nově zakoupený. Pokud vám ho v Hobby marketu upravili na požadovanou délku, měl by do stavebního otvoru zapadnout. V opačném případě jej zkraťte a opracujte do požadovaného rozměru. Řez musí být přesný, rovněž e při řezání vyvarujte jakémukoliv poškození dřeva. K přesnému řezu je nejlepší využít výkonnou kotoučovou pilu.

Pamatujte, že vždy je lepší si nechat prah upravit přímo v prodejně za menší poplatek, než se o řez pokoušet doma a prah znehodnotti. Po odříznutí je nutné, aby prah nevykazoval známky poničení, štěpení či jakýchkoliv dalších nesrovnalostí. V opačném případě je zkrácena jeho životnost o výraznou část a je lepší koupit rovnou nový. Pokud vám ho poškodí v Hobby Marketu, jsou povinni vám nabídnout nový.

Následně přistoupíme k výměře prostupů pro nové šrouby, pokud situace dovolí, využijte stejných děr. V případě, že bylo nutné podlahu srovnat lepidlem či sádrou, díry pro vruty je nutné udělat nové na vámi zvoleném libovolném místě. Práh položte na připravené místo a přitáhněte jej šrouby, opakujeme, že pod ním nesmí být žádné nečistoty. Pro ještě lepší výsledek si zakupte silikonový tmel a vmáčkněte jej do vytvořené spáry mezi dřevěným prahem a betonovou podlahou. Doufáme, že vám tento návod pomohl nabrat odvahu a výměnu zvládnete.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.33/5 (3 hlasy)

Související články