Jak opravit propadlé kanalizační potrubí?

Kanalizační potrubí je v současné době snad již základem každého obydlí. Neobejdeme se bez něho stejně tak, jako bez elektřiny či bez vody. Dá se říci, že díky němu je náš život i mnohem snazší. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy kanalizační potrubí nefunguje tak, jak by mělo. Závady na kanalizaci rozhodně nejsou žádnou příjemnou záležitostí. Čas od času se s nějakou poruchou však setká téměř každý z nás. Může se jednat o banalitu či závažnější problém.

Ať tak či onak, v obou případech se rozhodně vyplatí začít opravy řešit co nejdříve. V případě poruchy či závady bychom měli zjistit také příčinu, která tento stav mohla zavinit, abychom takovým závadám mohli předcházet. Může se například jednat o nevhodné využívání kanalizačního potrubí, opotřebení, vadu použitého materiálu, ale samozřejmě i o neodborné napojení kanalizačního potrubí.

Nejčastější poruchy kanalizačního potrubí

Poruch kanalizačního potrubí existuje skutečně mnoho. Některé se vyskytují vzácně, ale jiné naopak velmi často. Mezi ty nejčastější můžeme zařadit:

  • ucpané potrubí,
  • propadlé potrubí,
  • rozsazené potrubí,
  • zdeformování potrubí.

Mnohé závady na kanalizačním potrubí je v současné době možné řešit i bez nutnosti provádění výkopu potrubí. Většinou se však jedná o práce, které by měly být prováděny pouze odborníky. Pokud se do oprav pustíte svépomocí bez znalosti dané problematiky, pak se vystavujete riziku, že se může závada zhoršit či může dojít k dalšímu poškození v jiných místech.

Některé vady je možné zvládnout opravit i svépomocí. Pokud se nám například ucpe kanalizační potrubí, můžeme ho vyčistit. K tomu budeme samozřejmě potřebovat vhodné pomůcky a prostředky. Potrubí se čistí jednak mechanicky, za pomoci speciálních pomůcek, jako jsou čistící spirály apod., ale i chemicky. Šikovný kutil si zajisté poradí i s výměnou některé části potrubí či s napojením kanalizační přípojky z obydlí do potrubí.

V případě, kdy kolem kanalizačního potrubí prosakuje voda, může se jednat o netěsnící součásti potrubí či o praskliny různých typů. Některé závady je i v tomto případě možné opravit i bez toho, aby se muselo potrubí vykopávat, a to za pomoci speciálních fréz či vložek.

Jak opravit propadlé potrubí?

Horší typ závady představuje propadlé potrubí. Při jeho opravě se výkopu rozhodně nevyhneme. Možné by to bylo pouze v případě, že se rozhodneme vybudovat potrubí nové. Oprava propadlého potrubí zabere poměrně dost času, mnohdy i několik dnů, což vždy záleží na rozsahu poškození. Probíhá tak, že se potrubí v postiženém úseku musí vykopat a poškozená část se následně vymění za novou. Při instalaci nové části kanalizačního potrubí se musí dbát na to, aby bylo dokonale utěsněno a zabránilo se tak nežádoucímu prosakování vody či splašků. Obrovskou roli zde hraje preciznost a správná volba rozměrů nových součástí.

Ve chvíli, kdy je oprava kanalizačního potrubí dokončena, je nutné potrubí opět zasypat. To se samozřejmě opět řídí určitými pravidly, a to z toho důvodu, aby nebyla ohrožena funkčnost.

Prevence je důležitá i v případě kanalizačního potrubí

Problémům s kanalizačním potrubím je vhodné a možné předcházet pravidelnými kontrolami. Na místě je i průběžné čistění, po kterém je možné za pomoci speciálních kamer prozkoumat vnitřní část potrubí a ubezpečit se tak, že je v dobrém stavu a především schopné provozu.

Možnost a typ opravy se také odvíjí od stáří kanalizačního potrubí. V mnoha případech, kdy se jedná o velmi starý typ potrubí, je vhodnější vybudovat nové. Myslete na to, že je vždy lepší se poradit s odborníkem, který Vám dokáže navrhnout nejlepší možné řešení, které Váš problém vyřeší. 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)


Související články

Jak na kanalizaci v domě?
Jak na zkoušku těsnosti kanalizace?
Jak na zpětné klapky v potrubí dešťové a splaškové kanalizace?
Jak efektivně vyčistit zanesenou kanalizaci?
Jak předcházet ucpání kanalizace?
Jak opravit propadlé kanalizační potrubí?
Z čeho realizovat kanalizaci domu?

  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Aktuální články