Havárie: Praskla voda v domě - jak elegantně vyřešit?

Havárie vody v domě, kterou si nikdo z nás nepřeje zažít a přece nás může potkat kdykoli. Lepší je být teoreticky i prakticky připraveni, ať víte, co byste dělali, než aby vás to potkalo a vy byste nejen nevěděli co dělat, ale neměli doma ani žádné pomůcky.

V podstatě se dá postupovat dvěmi způsoby v závislosti na způsobené škodě, pojišťovně i vašich prioritách. První postup je takový, kterým si dokážete sami doma rychle pomoci. Druhý pak závisí na pojišťovně a domluvě s ní. U obou však budou první kroky stejné.

1. Uzavřete hlavní přívod vody
Najděte hlavní uzávěr vody a vypněte ho (zpravidla otočením kohoutu ve směru hodinových ručiček).

2. Vypněte přívod elektřiny
Voda může být v blízkosti zásuvek nebo elektrických zařízení, což může být velice nebezpečné a hrozí riziko úrazu elektrickým proudem. Pro vaši bezpečnost vypněte přívod elektrické energie.

3. Vysušte rychle, co se dá
Pokud máte potopu v některé místnosti, snažte se zachovat klid i přes vypjatou situaci a zamyslete se. Začněte vysušovat či odklízet nejprve ten majetek, který by případně mohl utrpět největší škodu. Kromě odnesení nábytku, elektrického zařízení, také co nejlépe vysušte podlahy, aby se neponičily. 

4. Větrejte
Než se pustíte do telefování a shánění pomoci, otevřete doma, co se dá. Proudící vzduch vám teď bude velkým pomocníkem.

Rychlá vlastní pomoc

A. Najděte problém
Pokud je problém v radiátoru nebo v trubkách viditelných venku, víte, kde se dát do opravy. Může se ale stát, že praskne trubka, která vidět není a pak prosakuje voda na zdi. Abyste přesně identifikovali místo a nebourali polovinu stěnu, pořiďte si detektor kovu, které přímo tyto problémy odhaluje.

B. Utěsněte problém
Jakmile najdete, kde je trubka prasklá, utěsněte ji. Nabízí se hned několik řešení, záleží, co doma budete mít a jak budete vynalézaví. Pomoci vám může klasická instalatérská páska, určitě ale nebude těsnit dostatečně, proto do trhliny naneste vazelínu, případně epoxidový tmel či pryskyřici. Pokud chcete být opravdu připraveni, pořiďte si těsnící kapalinu, která má takovou funkci, že v oběhu vody vyplňuje trhliny trubek pomocí částeček minerálů a utěsňuje je tak.

C. Zavolejte odborníka na opravu
Závěrem nezapomeňte zavolat instalatéra, který práci dokončí a připraví potrubí zase na další řadu let.

Postup přes pojišťovnu a odborníka 

A. Vyfoťte škody
Nafoťte si vzniklou škodu - kde se baterie pokazila a jaké škody způsobila. Foťte také podlahu, koberce, stěny i nábytek či spotřebiče, zkrátka vše, co může být poškozeno. Fotek raději udělejte více, vymazat je můžete vždy. Budou se vám hodit pro pojišťovnu.

B. Kontaktujte pojišťovnu a instalatéra na opravu
Zavolejte do vaší pojišťovny, abyste je informovali o škodě a domluvte si s nimi postup. Buď si nechte doporučit instalatéra od pojišťovny, případně se na něj obraťte sami. Dbejte na to, abyste měli v pořádku všechny dokumenty k opravám - faktury, účtenky, aby vám pojišťovna mohla škodu proplatit.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   ›   › 





Související články

Aktuální články