Opravu zvládnete i sami
Oprava poškozené omítky není složitá věc a celkem snadno ji může zvládnout i méně zručný člověk. Pokud budete opravovat více míst na domě, začněte na místě, které můžete „zkazit,“ k zvládnutí techniky a získání určité zručnosti se bude lépe hodit, než reprezentativní část.
Podstatou je dodržení základních zásad:
- zjistěte příčinu – důvody poškození mohou být různé – stavba si „sedá,“ omítka je velmi stará, k poškození došlo oděrem apod.
- příčinu vyřešte, ať se situace neopakuje
- drolící se a uvolněnou omítku odstraňte otlučením, poznáte ji podle dutého zvuku, který po poklepu vydává
- dostaňte se až na cihlu, povrch smetáčkem očistěte
Odhalte důvod
Začněte tím, že zjistíte důvod, proč omítka opadala. Pokud víte, že jste zeď poškodili mechanicky, je příčina jasná a přejděte rovnou k opravě. Pokud však původ neznáte, otlučením a proniknutím do hloubky jí přijděte na kloub. Dům může třeba vlhnout a právě opadaná omítka je jedním z průvodních jevů. V takovém případě je nutné před samotnou správkou omítky dům dobře odizolovat. Podobné projevy může mít i prasklé potrubí nebo problém s topením.
Tuto fázi určitě nepodceňujte a buďte důkladní.
Na drobnější opravy
Na drobnější opravy můžete využít již hotové maltové směsi, které lze koupit v každých stavebninách nebo obchodech pro kutily. Výhodou je snadná příprava a možnost koupě i malých balení. Nebude vám tak doma zavazet nevyužitý materiál. Kromě maltových směsí můžete zakoupit i různé typy stěrkových hmot, které se pro menší opravy také skvěle hodí. Hotové směsi rychleji tvrdnou a mají hladší povrch než klasické vápencovo-cementové omítky.
Hotové směsi
Připravte si směs podle návodu výrobce. Směs mívá velkou přilnavost k povrchu, a proto ji lze nanášet i na náročnější podklady ideálně v jedné vrstvě. Tyto jemné omítky nevyžadují základní nástřik. Pokud je nanášíte na opravované místo v silnější vrstvě, počítejte s tím, že se v průběhu schnutí poněkud smrští a mohou vytvořit trhliny. Tyto trhliny však snadno vyspravíte jemnou omítkou nebo již zmíněnou stěrkovou hmotou. Na nanášení a následné úpravy používejte menší zednické a štukatérské stěrky.
Pozor na strukturu
Trhliny, které vznikají napětím, vyžadují odstranění staré omítky v blízkém okolí, řekněme cca 5-10 cm okolo. Podklad je pak možné natřít rozředěnou omítkovou směsí nebo tzv. cementovým blátem.U hladkých povrchů naneste nejprve spodní vrstvu a po jejím zatvrdnutí vrstvu jemné omítky. U hrubší omítky spodní vrstvu omítky opracujte za pomoci lišty tak, aby s následnou vrstvou tvořila celistvou plochu.
Dbejte na to, aby nové vzniklá omítka odpovídala strukturou té původní. Po správné opravě by neměl být opravovaný kus omítky téměř vidět.
Větší díry vyplňte
Pokud je poškození omítky či zdi větší, využijte směle i kousky cihel, které do případných prohlubní zazdíte. Maltě tak dodají větší stabilitu. Na opadané rohy použijte jako podklad speciální řídkou maltu určenou na rohy, kterou po částečném vyschnutí dohladíte do požadované stavu houbovým hladítkem.
Savé stěny chtějí maltu
Na více savé stěny a na více rozsáhlá poškození použijte klasickou maltu. Stěny nahazujte ve dvou vrstvách. První vyrovnává nerovnost, ta druhá se pak vyhladí do úplně rovného povrchu.
Tmel
Pro opravu drobnějších prasklin a děr klidně využijte celulózový tmel. V takovém případě není třeba odhalovat zdivo a strhávat okolní omítku, ale praskliny zaplňte tmelem přímo a výstupky uhlaďte. Tmelovou hmotu si připravujte pouze v množství, které stihnete zpracovat. Rychle tuhne.