Jak opravit praskliny na stropě?

Prasklý strop představuje nepříjemný problém mnoha majitelů nemovitostí. Jak na účinnou opravu?

Pomůže malba nebo tapeta?

Zkušení řemeslníci se shodují, že nikoli. Obě varianty lze považovat spíše za snahu o zakrytí. Malbou se vám podaří praskliny na chvíli kamuflovat. Nedostatky se však projeví po čase znovu, musíte tak zvolit jiný postup.

Běžná tapeta nepochybně jakékoli nerovnosti překryje, na rozdíl od vrstvy barvy, kompletně. Výsledek ovšem rovněž nebude ideální. Ne nadarmo se vyžaduje, aby byl povrch před tapetováním čistý a pokud možno rovný. Pokud nedodržíte požadavek na povrch bez nerovností, tapety minimálně nebudou dobře vypadat. V horším případě nemusejí ani příliš držet.

Pokud tapetu chcete, využijte speciální typ – tapetu stěrkovací. Ta je vyrobena z přírodního materiálu v podobě bavlny. Slouží k dekorativním účelům, praskliny na stropě je ale schopna zakrýt rovněž.

Vezměte si na pomoc tmel

Praskliny vám pomůže snadno a efektivně vyřešit tmel, který se používá asi nejčastěji. Mluvíme samozřejmě o defektu drobném, tedy o praskliny zhruba ne širší či hlubší než půl centimetru. Pokud je konstrukce fatálně poškozená, případně se praskliny dále zhoršují, měl by stav stavby vyhodnotit z bezpečnostních důvodů především statik.

Pořiďte si akrylový tmel, který se hodí na univerzální opravy vápenných a vápenocementových omítek. Dobře drží také na dřevotřísce a cementotřískových deskách. Podobný produkt se dá pořídit také pod názvem stavební tmel.

Prodávají se výrobky v barvě bílé, šedé či hnědé. S těmito tmely se jednoduše pracuje a podaří se vám v čase dosáhnout velmi uspokojivého výsledku. Snažte se na postižené místo nanést co nejslabší vrstvu. Jinak hrozí, že vám tmel popraská a začne se loupat. Rozsáhlé poškození můžete opravit i nanášením aplikační pistolí, s níž se vám bude pracovat lépe.

Jak pracovat s akrylovým tmelem?

Dejte si proto při nanášení skutečně práci s důkladným vyhlazením. Jakmile tmel vyschne, musí se přebrousit. Řemeslníci taktéž doporučují na tmelu nešetřit. Kvalitnější výrobky slouží o poznání lépe.

Tmel má výhodu navíc i v tom, že ho lze přetřít běžnou malířskou barvou. Výsledek je proto velmi dobrý. U větších opravovaných ploch je dobré před malováním na povrch nanést penetraci, která jej sjednotí.

Silikonový tmel je taktéž použitelná volba. Je i více pružný, ovšem pozor, barvou přetřít nepůjde. Zohledněte také to, zda chcete mít tmel odolný UV zařízení, případně je potřebné dbát i na to, že takto spravené místo bude vystaveno vlhkosti. Tmely určené do exteriéru samozřejmě odolají i vnějším podmínkám.

Oprava samozřejmě nemusí být zcela definitivní. Pokud vám ale tmel v čase vytvrdne a začne se drolit i tak, bude v čase nutné obnovit vrstvu a defekt přepracovat.

Zkuste sádrovou hmotu

K opravě lze kromě tmelu použít i sádru. Musíte však počítat s tím, že na rozdíl od tmelu tato oprava vyžaduje poněkud větší zručnost. Sádru si totiž musíte připravit, kdežto tmel si koupíte už hotový v balení.

I sádru je nutné po aplikaci důkladně přebrousit. Poslouží vám například obyčejný smirkový papír. Případně si vezměte i houbičku.

Které další postupy můžeme využít

Zakamuflovat trhliny nám také pomůže i polyuretanová pěna. S tou se zachází podobně jako s tmelem. Její typickou vlastností je přirozená rozpínavost pod vlivem přirozeného vzduchu. Případně může být použita přímo jemná stěrka a vhodný štuk.

Na mělké praskliny doporučují zkušení kutilové kamufláž obyčejnou lékařskou gázou. Opravdu hluboké praskliny lze vyrovnat s pomocí rozmočených papírových ubrousků, dělí se další zkušení opraváři o jednoduchý recept.

Našli jste více prasklin na větší ploše? Vyzkoušejte na opravu speciální akrylový štukový tmel, který má v sobě příměs křemičitého písku. Ten se hodí i na opravu zdiva, protože díky příměsi písku vypadá jako omítka. Opravené místo tak nebude tolik nápadné.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.67/5 (3 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 





Související články

Aktuální články