Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak opravit praskání sádrokartonu?

  

Sádrokarton patří k nejčastěji používaným materiálům při stavbě novostaveb i při rekonstrukci starších domů. Jeho použití je ideální i při rekonstrukci bytových jader. Montáž sádrokartonu by se měla provádět odborně. Správně montovaný sádrokarton by nám měl vydržet poměrně dlouhou dobu v perfektním stavu. Při nesprávné montáži se vystavujeme riziku rychlejší únavy materiálu a samozřejmě i nejrůznějším vadám a poškozením.

Než se tedy do práce se sádrokartonem pustíte, je vhodné si nastudovat dostatek materiálů od výrobců či na internetu nebo v nejrůznějších publikacích.  Jak však postupovat pokud po nějakém čase zjistíme nějaké závady na instalovaném sádrokartonu? Mezi takové mohou patřit například nejrůznější praskliny či drolení. S opravou poškozeného místa se samozřejmě nevyplatí čekat, protože se problém může dále rozšiřovat a oprava bude následně mnohem náročnější.

Při práci se sádrokartonem je třeba dbát na kvalitu

Během instalace sádrokartonových desek je potřeba s nimi zacházet šetrně, aby nedošlo k jejich zbytečnému poškození. I když to na první pohled nevypadá, sádrokartonové desky jsou poměrně křehké. V průběhu práce s nimi se nám může často naskytnout problém, který je třeba ihned řešit, např. nevyhovující rozměry. Rozměry jednotlivých desek se samozřejmě dají upravovat dle našich potřeb. Při jejich zkracování je však nutné dát si pozor na to, abychom desku neponičili a neztratila tak své vlastnosti. Při montáži je rovněž třeba dbát na kvalitu. V praxi to znamená to, že se příliš nevyplácí používat poškozené desky, a to i ve chvíli, kdy je poškození velmi malé. Musíme počítat s tím, že sádrokarton musí snést i nějakou zátěž.

Nesprávná montáž může být příčinou poškození

Samotná montáž může na první pohled vypadat jednoduše, ale opak se mnohdy stává pravdou. Před prací s ním je proto dobré se dostatečně seznámit s jeho vlastnostmi a způsoby montování. Sádrokarton se umisťuje na tzv. profily, které vytvoří jakousi nosnou konstrukci. Na tuto konstrukci se následně sádrokartonové desky přišroubovávají. Spáry, které vznikají mezi deskami je vhodné vyplnit speciálním tmelem či stěrkou. Následně se překryjí samolepicí mřížkou, která se opět přetáhne např. tmelem. Po finálních úpravách nebudou spáry viditelné. Stejně lze postupovat i v případě, kdy potřebujeme zakrýt hlavičky šroubů. Při nesprávné montáži se vystavujeme riziku vzniku prasklin.

Opravy poškozeného sádrokartonu

Sádrokarton je samozřejmě možné i opravovat. Výběr vhodného postupu ovšem vždy záleží na míře poškození. Nejčastěji se setkáváme s proraženým, prasklým či odroleným sádrokartonem. Všechny tyto vady lze poměrně snadno opravit. Problém je nutné řešit ihned, aby se nerozšířil dále a nezpůsobil větší škody.

Jak opravit praskání sádrokartonu?

Menší praskliny, které mohou vzniknout při samotné montáži či vlivem nepříznivých podmínek lze opravit během poměrně krátké chvíle a oprava není finančně nákladná. Je ale třeba držet se určitých pravidel. Před opravou praskliny je nutné její okolí seříznout a zbrousit. Následně je možné praskliny vyplnit sádrou, speciálním tmelem či stěrkou, která je určena pro použití na sádrokartonu. Po zaschnutí je vhodné na dané místo umístit i speciální samolepicí mřížku či pásku, jenž bude následně opět přetažena tmelem či stěrkou. Po opětovném zaschnutí stačí opravované místo přebrousit a po prasklině již nezbude žádná památka.

Menší dírky v sádrokartonu lze snadno opravit za pomoci speciálních záplat, které se dají sehnat snad v každém hobby marketu či stavebninách. Jedná se o speciální záplatu, která je určeno pro zakrytí drobných děr. Její použití není náročné. Opravované místo se touto záplatou přelepí, zahladí se vrstvou speciální stěrky či tmelu a po zaschnutí se jemně obrousí.

Oprava větších prasklin a děr

U větších prasklin či děr je oprava již složitější. Ve většině případů je nutné vyměnit určitou část sádrokartonové desky. S tím souvisí samozřejmě nutnost precizního přeměření daného místa a vyhledání spojů, kde je deska přišroubována k nosné konstrukci.  Pokud si s opravou nevíte rady, je v těchto případech lepší požádat o pomoc zkušeného odborníka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.2/5 (5 hlasů)





Související články