Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Oprava díry v odpadu (jak na to?)

  

Poškození vodovodního potrubí a odpadů je nepříjemnou komplikací, kterou muselo řešit už mnoho znás. Jednoznačnou příčinou popraskání a vzniku děr či jiných poškození bývá únava materiálu a stárnutí. Lze je opravit?

Oprava poškozeného odpadu

Nejprve je nutné upozornit, že je zapotřebí si uvědomit rozsah poškození. Zejména u starého potrubí se bude nejspíše dále zvyšovat tím, jak trubky křehnou. Je tak možné, že v čase se výměně potrubí stejně nevyhnete a oprava bude mít jen dočasný charakter.

V případě odpadů obvykle nebývá problém s lokalizací poškozeného místa. Prozradí jej mokrá skvrna. V případě, že víme, kde se defekt nachází, je potřeba najít vhodný materiál, který bude adekvátně držet.

Samovulkanizační či ocelová páska

Běžně se k opravám používá například samovulkanizační páska. Dbejte na to, aby bylo před jejím použitím postižené místo důkladně očištěné a suché. Dostačující může případně být i stažení ocelovou páskou.

Instalatérská páska

Možnou volbou je instalatérská páska. Do praskliny se jednoduše vtlačí vazelína a páskou se postižené místo zpevní.

Dvousložkový epoxidový tmel nebo epoxidová pryskyřice

Z dalších materiálů, které se pro tyto případy hodí, lze podle zkušeností těch, kteří se o opravu odpadů svépomocí pokusili, použít i dvousložkový epoxidový tmel. Může to být v podstatě jakýkoli, obecně dobré zkušenosti jsou s produktem, který se prodává pod obchodním názvem DUOTMEL. Stejně dobrý by měl výsledek být i s epoxidovou pryskyřicí.

Beton

Jiní radí, že se nemusíte problematické místo bát i utěsnit betonem. Tomu nepřekáží dokonce ani voda. Jen je nutné dbát na to, aby měl beton šanci na důkladné vytvrzení.

Lepidlo na novodur

Podobně se v mnoha praktických případech ukázalo být účinným řešením použití montážního lepidla, které je určeno na novodur. Aplikovat jej lze i ve vícero vrstvách.

Opravná objímka

Potrubí prakticky z libovolného materiálu můžete opravit i speciální opravnou objímkou. Použít lze na PVC, litinu, ocel i nerez. Objímka velmi dobře těsní a odolává vysokému tlaku, proto je výsledek velmi dobrý. Jinak tuto objímku najdete taktéž pod názvem cípant.

Těsnící kapalina

Rychlé a nepříliš náročné opravy potrubí lze realizovat rovněž se speciální těsnící kapalinou. Tyto produkty pracují na bázi rozpuštěných minerálních krystalů. Na trhu jsou dostupné pod obchodním názvem BCG.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.25/5 (4 hlasy)