Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Hmoždinka ve zdi nedrží, možnosti jak opravit

  

Při upevňování poliček, zrcadel a jakýchkoliv dalších prvků na zeď je hmoždinka nepostradatelným pomocníkem. Může se však stát, že hmoždinka ve zdi nedrží dobře. Jak k něčemu takovému dojde? A především: jak takový problém vyřešit?

Hmoždinka a její uchycení ve zdi

Hmoždinku využíváme coby vložku, do níž jsou upevňovány šrouby a vruty, a která je vložena do zdiva, případně jiných konstrukčních materiálů. V dnešní době je typicky plastová, byť se lze setkat i s hmoždinkami z jiných materiálů. Většinou nám poskytuje dostatečně pevné spojení schopné zvládnout zátěž, kterou po ní vyžadujeme. Neplatí to ale vždy.

Příčin toho, že hmoždinka ve zdi nedrží tak, jak by měla, může být hned několik. Je možné, že jsme vyvrtali větší otvor, než jaký naše hmoždinka potřebuje. Stejně tak není vyloučené, že jsme použili hmoždinku určenou do jiného materiálu, která kvůli tomu špatně drží. V neposlední řadě potom může přílišné zatížení hmoždinky postupně poškozovat zdivo a uvolňovat se.

Oprava uvolněné hmoždinky

K opravě uvolněné hmoždinky lze přistoupit několika způsoby. V první řadě je možné nahradit uvolněnou hmoždinku jinou, s větším průměrem. Druhou možností je potom použití sádry. Postup je i v tomto případě jednoduchý.

Pokud chceme zafixovat uvolněnou hmoždinku, vyjmeme ji z otvoru a rozděláme si sádru. Tou vyplníme otvor a ihned poté do měkké sádry vsuneme hmoždinku. Sádru potom necháme zaschnout a následně už zbývá jen opětovné upevnění poličky nebo jiného prvku.

Uvedený postup lze samozřejmě využít v případě, že jsou upevňovány běžné nástěnné prvky. V případě, že má mít hmoždinka skutečně vysoké zatížení, je na místě spíše chemická kotva. Použití chemické kotvy je prakticky stejné jako v případě sádry, jen se používá jiný a výrazně odolnější fixační materiál.

Upevnění uvolněné hmoždinky tak není nic složitého a zvládne to opravdu každý. Pokud se s tímto problémem setkáte, není důvod panikařit ani věšet hlavu. Stačí si jen vybrat jednu z metod a pustit se do její aplikace.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (4 hlasy)

Související články