JiriK - článkyJak počítat běžný metr?

Běžný metr se často užívá k odměřování množství různého zboží. Běžný metr bývá označován zkratkou bm. Uvedeme si názorně na příkladech, jak se tato pomocná jednotka v praxi používá.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak správně počítat procenta na kalkulačce?

Procenta lze počítat i na kalkulačce bez tlačítka procent – stačí si uvědomit, že procento je jedna setina základu. Pokud kalkulátor má tlačítko pro výpočet procent, zjednodušší se zejména výpočet navýšení a snížení základu o určité procento.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak spočítat plochu střechy?

Ukážeme si, jak se počítá plocha střechy pro nejčastější typy střech; nebudeme se zabývat méně běžnými konstrukcemi, jako jsou střecha oblouková nebo různé báně a kopule. Pro ploché střechystačí říci, že jejich plocha je prakticky rovna ploše zastřešeného půdorysu. Při sklonu 10° je jen o jeden a půl procenta větší. To je podstatně méně než potřebná rezerva na zvýšenou spotřebu materiálu při okrajích a jeho odpad.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak udělat pravý úhel?

Narýsovat pravý úhel na papíře není příliš složité. Nejjednodušší je, pokud máte možnost použít úhloměr nebo trojúhelník s ryskou. Existují též zednické a tesařské úhelníky. Nemusíte je ale mít pokaždé k dispozici; také vzhledem ke svým rozměrům nejsou vždy dostatečně přesné. Naštěstí je možné udělat pravý úhel i bez těchto pomůcek.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak se počítá kubík dřeva?

Dřevo nelze přelévat a odměřovat v nádobách. A proto to není s měřením množství dřeva na kubíky tak jednoduché jako třeba s naftou. Řekne-li se kubík dřeva, je několik možností, co si pod tím představit:

  • plný kubický metr
    (někdy zvaný plnometr nebo pevný kubík)
  • kubický metr dřeva rovnaného
    (někdy jen prostorový metr nebo zjednosušeně metr, také rovnaný či skládaný metr
  • kubický metr dřeva sypaného (také prostorový metr sypaný)

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek