Jak rovnat dřevo, aby dobře proschlo?

Chladné období podzimu a respektive nadcházející zimy je už za dveřmi. Otázkou však zůstává, jak se připravit na topné období, i když v současné době už je vlastně docela pozdě. Topíte-li na chalupě či doma v krbu dřevem, měl by být otop připravený již dávno na místě, a samozřejmě též v dostatečném množství.

Není dřevo jako dřevo - Topit dřevem vypadá sice jako snadná alternativa, ale zas tak jednoduché to není. Dřevo nám samo do dřevníku nenaskáče a než s ním přiložíme, mělo by mít určité vlastnosti, aby dobře hořelo a mělo správnou výhřevnost. Nevyschlé dřevo totiž produkuje velké množství kouře, vlhké saze se usazují v komíně a ohřeje nás také mnohem méně, než když zatopíme kvalitním suchým otopem. Je tedy nasnadě zajistit při pořizování a uskladňování topného materiálu veškeré podmínky tak, aby právě tento typ topení byl pro každého uživatele co nejefektivnější.

Ukládání palivového dříví

Samozřejmě, že nejideálnějším místem pro schnutí a uskladňování dřeva jsou k tomu určené dřevníky. Rozštípané špalky pak schnou mnohem rychleji, než například, když jsou srovnány u zdi kolem domu. Tomu se nevyhnou všichni chalupáři, kteří dřevo jinak uskladnit nemohou. Pokud z nich tedy nevytvoří dřevěné a předpisově vyskládané homole, což je další z možností v případě, chceme-li, aby dříví proschlo.

Alternativa 1 – dřevník

V prostoru určenému k daným účelům palivovému dřevu bude určitě nejlépe. Poskládané v suchém, zastřešeném a uzavřeném (stačí i částečně) prostoru bude mít ideální podmínky k dosušení, přičemž mnohé dřevníky lze získat téměř okamžitě objednáním na míru uživateli i množství topiva. Dřevěné dřevníky jsou řešeny esteticky a nemusejí nikterak narušovat okolí domu, chalupy či chaty.

Alternativa 2 – dřevěné zásoby u zdi domu

Tento způsob není zcela ideálním, avšak bývá často a hojně užíván. Kolem vnějších zdí domu jsou tak poskládané špalíky do rázků či obrazců částečně pod střechou, ale v lepším případě je dobré celý útvar podložit (aby nezískávalo vlhkost od země) a také zakrýt nepromokavou plachtou nebo vytvořit stříšku se sklonem kvůli odtoku vody při nepříznivém počasí. Dřevo klasicky překryté plachtou však nevětrá, nevyschne a pak špatně hoří.

Alternativa 3 – kruhové homole

Jednotlivé kousky lze skládat pravidelně do kruhových homolí, kde je zaručeno stálé proudění vzduchu, pokud tedy není zaskládán i střed homole. V tom případě vnitřní část nemá k vysušení zcela ideální podmínky. Základ, na který se začíná dříví skládat, musí být rovný a podložený, neboť schnoucí materiál mění postupně svůj objem a tvar. Nerovnoměrné poskládání a nerovná podložka pak může způsobit rozsypání celé kupy dřeva. Nakonec je třeba opět zakrýt homoli plachtou proti dešti či vytvořit vhodnou stříšku.

Co je dobré vědět?

Při skládání polínek bychom měli mít také na paměti, že:

  • první vrstva by měla být cca 20 cm nad zemí
  • celková výška naskládaného útvaru by měla činit 2 – 2,5 m, z hlediska snadné dostupnosti otopu
  • tam, kde jsou vysoké teploty a na slunci, bude proces proschnutí příliš rychlý a dřevo popraská
  • je dobré dřevo čas od času přeskládat
  • ideální doba pro schnutí otopu je různá – měkké dřevo vyschne za rok, tvrdé za dva roky
  • není dobré nechávat všechno na poslední chvíli

Praskání v kamnech či v krbu odměnou - Každý dobrý hospodář by měl vědět, že na způsob topení a samotný otop musí myslet dříve, než nám paní zima zaklepe na dveře. Minimálně půl roku předem by mohly proběhnout veškeré přípravy, aby v případě většího poklesu teplot byla polínka po ruce. Po několika letech příprav jistě každý získá nutnou rutinu v podobných činnostech a poskládání dřeva v následujících letech bude už jen příjemnou činností.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.75/5 (8 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články