Jak správně vybrat kotevní patky na pergolové sloupky?

Rozhodli jste se obohatit svou zahradu pergolou. Pergola je perfektní místo pro posezení s přateli, grilování a další události, Abyste se z pergoly mohli těšit dlouhou dobu, je potřeba správná volba kotvících patek. Správným výběrem zajistíte stabilitu a předejdete plesnivění dřeva. K tomu by došlo při položení trámu na zem. 

Kotevní patky se dělí do tří skupin podle určení. Rozdělujeme je tedy na patky do hlíny, do betonu a patky, které se přišroubují na pevný povrch. Máte tak možnost vybrat si druh, který se pro vaši stavbu nejlépe hodí.

Patky do hlíny

Patky do hlíny mají charakteristický tvar díky kotvícímu hrotu. Ten usnadňuje její zatlačení do země. Používají se k ukotvení staveb ze dřeva bez potřeby betonu. Jejich použití se doporučuje pouze do stabilní zeminy bez vysokého obsahu jílu či písku.Tohle řešení se může zdát poměrně odbyté, ale poskytuje velkou řadu výhod. Hlavně je to rychlost a nižší finanční náklady. Nemusíte kopat díry na základ a zalévat je betonem. Navíc je kdykoliv možné pergolu rozmontovat a zazimovat.

Tento druh ukotvení je tedy perfektní možnost pro pergoly, sezónní domky a dětská hřiště. Prodlouží životnost dřeva stejně jako patky v betonu, ale urychlí stavbu a demontáž. Na podzim stačí pergolu rozdělat a patky vytáhnout ze země.

Patka do betonu

Tento druh kotevních patek se vtlačí přímo do betonu před jeho vytvrdnutím. Je chrakteristický vyvedeným roxorem který se zapíchne do betonu. Tento způsob poskytuje velkou subtilnost. Je tak možné tímto způsobem kotvit nejen pergoly, ale i zahradní domky.

Její hlavní výhodou je rychlost aplikace a pevnost.

První se tedy musí vykopat základ do nezamrzlé hloubky. Ten se následně zalije betonem. Při potřebě betonovat nad povrchem země si vytvoříme z desek ohrádku, aby beton nevytekl. Pokud je rozdíl velký, je lepší použí duté bednění. Poté se do betonu zavedou patky tak, aby byly všechny ve stejné rovině.

Patka na beton

Tyto patky se používají pokud je potřeba upevnit pergolu na již zatvrdlý beton. Tedy pokud je základ pro pergolu připravený již delší dobu, ale k její výstavbě dochází až teď.

Můžete si vybírat ve dvou kategoriích. Rozhodující je stav plochy na které bude pergola stát. Pokud máte plochu v rovině můžete použít patky pevné. Pouze se navrtají a a na ně přijdou trámy. Pokud jsou však potřeba výškové úpravy, sáhněte po výškově nastavitelných patkách. Díky nim budete schopni vyrovnat nepřesnosti povrchu a zajistit tak stabilní základ pro pergolu.

Upevnění obou druhů je stejné. Pergolu si rozměříme a patky přivrtáme na místo potřeby. Na upevnění použijte šrouby s hmoždinkami. Poté, v případě výškově nastavitelných patek, šroubováním srovnáme výšky a pokračujeme ve stavbě pergoly.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (22 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 





Kapitoly tématu „Pergoly a stavby pro odpočinek


  1. Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část
  2. Chci stavět pergolu! - Jak na to?
  3. Jak na zavětrování u pergoly?
  4. Jak správně vybrat kotevní patky na pergolové sloupky?
  5. Jaké jsou možnosti upevnění pergoly ke zdi domu?
  6. Jak na spojování trámků u pergol?
  7. Jaká střecha na pergolu? - velký přehled
  8. Z čeho vyrobit boční stínění pergoly proti světlu?
  9. Z čeho se dá udělat stínění pergoly proti větru
  10. Jak na osvětlení pergoly?
  11. Možnosti umístění pergol a přístřešků
  12. Vše o zemních vrutech

Související články

Aktuální články