Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Staré pařezy - jak odstranit?

  

Hyzdí vaši zahrádku staré pařezy? Přemýšlíte o jejich odstranění? Způsobů může být velké množství, ale ne každý je ten nejvhodnější. Některé dokonce mohou odporovat místním vyhláškám. To je třeba brát v potaz spolu s časem, za který se chceme pařezů zbavit. Chcete-li se o odstraňování pařezů dovědět více, pak doporučujeme číst dále.

Odstranění starých pařezů není úplné snadné. Ne vždy je na zahrádku možné vpustit traktor, který by kořeny ze země vytrhal. Navíc je tento způsob velmi drastický a srovnatelný s použitím výbušnin. Samozřejmě jsme toto přitáhli za vlasy, ale je pravdou, že jsou vhodnější metody, které je možné využít. Tou nejméně vhodnou a v některých obcích zakázanou je vypalování. 

Vypalování pařezů

Vypalování pařezů počítáme k metodám, které je možné využít s určitými omezeními. Existují místa, kde je tento způsob odstranění pařezů zakázán vyhláškou. Důvodem je nejen ekologie, ale i blízkost lesa, který by mohl začít hořet. Existují totiž případy, kdy se může oheň pod zemí šířit i desítky metrů daleko a přiblížit se lesnímu porostu, který začne hořet. K tomu může dojít např. na rašelině, ale i dalších typech půd. Mimo to vypalování trvá několik dní a často s ním souvisí nepříjemný zápach.

 • Ze zmíněného vyplývá, že bychom měli využívat jiných způsobů odstranění pařezů

Frézování

První možností jak se rychle a snadno zbavíme pařezů je frézování. K tomu slouží pařezová fréza, díky které jednoduše pařez odstraníme. Mírným problémem je pořizovací cena, která není pro hobby zahrádkáře příznivá. Pohybuje se totiž v okolí 100 tisíc korun. I proto pařezové frézy často vlastní společnosti, které udržují veřejnou zeleň. Jde o podobné zařízení zahradnímu traktoru, které má na čele "rozbrušovací" pilu. 

 • Menší frézy je možné zapůjčit v půjčovnách za cenu několika tisíc korun na den. To není málo, proto je dobře se domluvit se sousedy a vytěžit její půjčení co nejvíce.

Houbička hlíva

Hlíva ústřičná je ideálním rozkladačem starých pařezů. Tato houbička po nasazení dokáže během dvou let rozložit celý pařez. Ten se rozpadne a úplně zmizí. Postup je následující:

 • Pilou nebo vrtačkou uděláme do pařezu díry
 • Do otvorů nasadíme hlívu a necháme ji růst a působit

Hlíva a její podhoubí má rozkladný vliv na pařez, do kterého po dvou letech stačí kopnout a ten se rozpadne. Mimo to získáme do kuchyně velmi dobrou ingredienci nejen do polévek. 

Chemie

Existují i chemikálie, které je možné použít tak, aby se pařez rychleji rozpadl. Postup je velmi snadný. Podobně jako u nasazení hlívy ústřičné vyvrtáme do starého pařezu díry, do kterých nasypeme granule. Ty následně zalijeme vodou a necháme působit. Vzhledem k tomu, že granule obsahují dusičnan draselný, tak jsou hnilobné procesy velmi rychlé. Stačí 4-6 týdnů a pařez je částečně rozložen a je snadnější jeho vykopání nebo vylomení pomocí sekery. 

 • Pozor po celou dobu aplikace k pařezu nepouštějte domácí zvířata ani děti. Mohla by hrozit poškození zdraví.

A jak to vypadá v praxi?

 • Do starého pařezu (průměr 30 cm) vyvrtejte 1 díru o průměru 2 cm
  • Možné je vyvrtat i několik děr menších
 • Hloubka díry by měla být cca 20 cm s ohledem na výšku pařezu
 • Podobnou díru vyvrtáme i z boku pařezu (průměr 8 cm)
  • Důležité je propojení kolmé a šikmé díry
 • Do děr nasypte 1/2 zakoupeného balení na odstraňování pařezů
 • Zalijte horkou vodou, kterou v průběhu šesti týdnů dolévejte
 • Díry v pařezu chraňte před deštěm, který by vymýval chemikálie

Odstranění starých pařezů na zahradě může být někdy zábavné, přestože to není úplně snadné. Výsledek však stojí za to, protože zahrada bez pařezů se lépe udržuje. Tak se nebojte a pusťte se do toho. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.75/5 (4 hlasy)