Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na dřevěnou dlažbu?

  

Projížděly po ní povozy tažené koňmi už v dávných stoletích a její pozůstatky nacházíme na většině hradů, zámků a v královských stájích. Řeč je o dřevěné dlažbě, jejíž výborné tepelné, izolační i tlumící vlastnosti znali a cenili již naši dávní předkové. Ani dnes se na kvality dřevěné dlažby nezapomíná. Právě naopak. Ekologické smýšlení, typické pro dnešní dobu, napomáhá návratu klasické dřevěné špalíkové dlažby jakožto alternativě k všudypřítomnému betonu, a to do exteriérových i polointeriérových prostor.

Bez práce či bez peněz?

V dnešní době je možné pořídit si dřevěnou dlažbu do své zahrady či na verandu buď v některém z mnoha specializovaných obchodů či si ji vyrobit svépomoci. První varianta je beze sporu rychlejší a časově úspornější. Kdo však zapláče, bude vaše peněženka. Metr čtvereční dlažebních špalíků může budoucího majitele přijít na více než tisíc korun, což při představě dláždění dlouhé zahradní cestičky vychází na tučnou sumu. Existuje však také množství návodů a rad, jak si základ pro dřevěnou dlažbu vyrobit doma.

Kupujeme

Rozhodnete-li se dřevěnou dlažbu vybrat v obchodě, je zapotřebí soustředit se na několik parametrů. Dřevěné kostky jsou vyráběny ve výšce 6-10 cm a šířka se pohybuje mezi 5 až 16 cm. Na trhu jsou nabízeny různé druhy dřeva, od tvrdých listnatých dřevin, až po měkké jehličnany, setkáváme se též s listnatými dřevinami, nejčastěji dubem. Varianty úprav tvarů a zpracování jsou různé, například zkosení horních hran či rohů, je také jen na vás, zda zvolíte variantu pouze středových špalíků, nebo budeme chtít zařadit také mimostředové špalíky. Zakoupená dlažba zpravidla již nevyžaduje další impregraci či speciální povrchovou úpravu.

Vyrábíme

Pro všechny kutily, milovníky dřeva i méně finančně zabezpečené nabízíme alternativu vlastní výroby dřevěné dlažby. Z logiky věci stačí sehnat kvalitní kmeny vybraných stromů a nařezat kotouče či špalky, ty pak chemicky ošetřit a zasadit na vybrané místo.

V první řadě se přesvědčte, že je kmen stromu v dobrém stavu, má průměr alespoň 15 cm a tloušťku minimálně 5 cm. Čím symetričtější kotouče či špalky budou, tím organizovanější bude výsledek vašeho snažení. Vzniklé kusy natřete ochranným lakem, nechejte dobře proschnout a načrtněte si plán budoucí dlažby. Čím hustěji budou jednotlivé špalky či kotouče naskládány, tím lépe.

Kolem každého kolečka či špalku vytvořte rážku, následně dřevo dejte stranou a podle drážky vyhlouběte alespoň 5 cm hlubokou díru. Vyhloubené místo vyplňte hrubším pískem, přitlačte k půdě a srovnejte podle vodováhy. Následně dlažbu dobře usaďte pomocí gumového kladiva a opět zkontrolujte vodováhou. Nakonec vyplňte okraje zeminou či zbylým pískem.

Vlastnosti

Hovoříme-li o dřevěné dlažbě, musíme jedním dechem dodat také trvanlivost a spolehlivost. Dřevo, jakožto základní a prastarý stavební materiál, je výhodné zvolit pro realizaci dlažby hned z několika důvodů – výborné elastomechanické vlastnosti, stejně jako neocenitelné tepelně izolační vlastnosti. Dřevěné dlažby efektivně tlumí hluk a jsou zcela zdravotně nezávadné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články