Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Odstranění stromu (který zavazí stavbě domu, plotu, chatky..) je nutné povolení?

  

Chystáte se postavit u vašeho domu nový plot, chatku, pergolu či něco jiného a vadí vám v tom strom, který je na vašem pozemku? Nebo jste koupili novou parcelu, kde chcete začít stavět, a i zde vám překáží různé stromy nebo dřeviny? Kácení stromů jistě patří mezi první práce, které je prostě potřeba vykonat. Jenže není strom, jako strom. Mohlo by se zdát, že je vlastně jedno o jaký strom se při kácení jedná. Není to však pravda. Podíváme se tedy na to, co jde odstranit jednoduše a na co je už potřeba povolení.

Legislativa

Tak jako ostatní skupiny rostlin, tak i stromy jsou chráněny před poškozením. Zde je velmi důležité uvědomit si o jaký strom vlastně jde. Pokud se jedná o strom z pohledu zákona nějaký specifický a hodnotný, nebude jeho pokácení tak jednoduché. V tomto případě už to není pouze ve vašich rukou, jakou majitele pozemku, ale budete potřebovat různá povolení.

Co můžete skácet okamžitě a co ne

Předem vyhráno budete mít, pokud se jedná o skácení ovocného stromu. Na svém pozemku si můžete skácet veškeré ovocné dřeviny, bez jakéhokoliv povolení. TY jsou totiž řazeny, mezi krátkodobé druhy a na zahradách se vyskytují nejčastěji.

Větší problém nastává, pokud se na pozemku nachází strom neovocný. Zde následuje poměření jeho obvodu a podle toho náleží rozhodnutí, zda strom můžete skácet s povolením nebo bez. Obvod stromu se měří v tak zvané výšce prsou, tedy přesněji 130 cm nad zemí. Pokud obvod stromu v tomto místě bude průměr 80 cm a větší, musíte si na kácení vyžádat povolení. V tomto případě je potřeba se vydat na obecní úřad, pokud se jedná o vesnici, ve městě pokácení stromu řeší odbor životního prostředí města.

Zde ovšem nalezneme jednu výjimku, kdy pokácení strom nebude problém ani pokud má obvod větší, než je 80 cm. A to, když strom bude ve velmi špatném stavu a nebude moci dále růst. Strom, jenž je suchý a ohrožuje tím člověka na životě, může být pokácet okamžitě. Pokud se rozhodnete, takový strom pokácet, musíte skutečnost o jeho skácení nahlásit na příslušném úřadě do 15 dnů od pokácení. Zde je ovšem podmínka, že místo pokáceného stromu, musí být zasazen strom nový.

Pokud se na své zahradě z důvodu stavby potřebujete zbavit keřového porostu, tak i zde dbejte na některé aspekty. I zde je potřeba povolení od daného orgánu. Bez povolení je totiž zakázáno kácet souvislý keřový porost, který má plochu větší, než je 40 m2.

Kácení stromu

Stromy kácejte, pokud to je možné pouze v době vegetačního klidu. Ten je stanoven od října do března, kdy během tohoto období jsou stromy v přirozeném útlumu. Pokud budete kácet strom během jara, nebo léta, může být s vyřízením povolení větší problém. Zde budete dostávat argument, z odboru životního prostředí takový, že strom je momentálně důležitý pro hmyz, ptactvo, včely a jiné živočichy. Z tohoto důvodu se kácení stromu a vyřizování povolení řeší kolem měsíce září a následně v říjnu může dojít k jeho skácení. I zde ovšem stále platí, pokud je strom ve špatném stavu a ohrožuje zdraví člověka, může být pokácen okamžitě.

Přehled, kdy je povolení potřeba a kdy ne

O povolení musíme zažádat, když budete kácet:

  • památný strom
  • strom v chráněné oblasti
  • neovocný strom, kdy jeho obvod ve výšce 130 cm od země je větší než 80 cm
  • souvislé keře o rozloze větší než 40 m2

Povolení nebude potřeba pokud kácíte:

  • ovocný strom
  • neovocný strom, kdy jeho obvod ve výšce 130 cm od země je menší než 80 cm
  • souvislé keře o rozloze menší než 40 m2
  • jedná-li se o suchý strom, poškozený, nebo strom ohrožující život člověka

Pokud se chystáte pokácet strom na své zahradě, rozhodně nepodceňujte zažádání o povolení ho skácet. Povolení z většiny případu dostanete a vyhnete se tak následným pokutám. Za pokácení stromu bez povolení totiž hrozí vysoké pokuty v řádu desetitisíc korun a vyšší.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)