Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Přístřešek na dřevo – inspirace

  

Ačkoliv to tak nevypadá, i vaše dřevo, které slouží především k vytápění domů, potřebuje své pevné místo.

Existuje několik typů i materiálů při výstavně tohoto přístřešku. Záleží to pouze nás, jaký chcete mít přístřešek, myslím tím především design, ale také na vašich finančních možnostech.

Někdo si dá opravdu velikou práci s vybudováním přístřešku, někdo si jen koupí, a jiný to až tak neřeší. Hlavně že je “někde uloženo dříví a je po ruce, když je ho potřeba“.

Dřevo je stále tím nejlevnějším materiálem pro vytápění. Navíc teplo, které vyzařuje je velice příjemné pro naši celkovou pohodu. Cítíte se jako v přírodě. Ale abyste docílili správného vytápění, dřevo musí splňovat jistá kriteria a to:

  • palivové dříví musí být suché (s vlhkostí do 20%)
  • čisté (bez různých plísní, hub a podobně).

Máte-li čerstvé dřevo, je dobré ho umístit na dva roky do krytých přístřešků. Pojďme se tedy podívat blíže na jednotlivé přístřešky z různých materiálů.

Dřevěné přístřešky

Jednoduchá bouda

Nejlevnějším materiálem pří výstavbě, ale i koupě jednotlivých dílů, bude opět dřevo.

Základem všeho, než se pustíte do práce, je si zvolit velikost a typ přístřešku. Nejjednodušším modelem je jakási provizorní bouda, která má nejméně čtyři až šest kulových, či hranatých sloupů pevně zabudovaných do země a na nich je nahoře upevněna střecha.

Střecha je většinou ze dřeva, kovu, ale i plastu. Buď je rovná, či zkosená. Po celém svém obvodu ale nemá žádné krytí. A právě toto krytí nedokáže ochránit vaše dřevo jak před sněhem, tak deštěm, či jiné změně počasí. Mnoho lidí si ale myslí, že je to dostačující, ale není. Proč? Dřevo je jako houba, a když byste si náhle potřebovali zatopit v kamnech, dřevo bude navlhlé a vůbec se mu nebude chtít hořet. Navíc, jeho spotřeba při vytápění bude mnohem vyšší, než u krásně vysušené dřeva.

Dřevo

Palivové dříví (Autor chrisdag CC)

Bouda

Jednoduchá bouda na dřevo (Autor davef3138 CC)

Částečně zakrytá dřevěná bouda

Tento typ přístřešku vám rozhodně lépe zajistí kvalitu palivového dřeva.

Jeho vybudování je sice o něco složitější, ale správný kutil má tento přístřešek vybudovaný do pár dnů. Základem všeho je podlaha. Podlahu můžete vybudovat jak z jednotlivých, tak celých rovných dřevěných desek. Používají se k tomu běžně europalety, které stačí jen naimpregnovat.

Dále jsou to kotvící prvky, jako jsou kovové čtyřhrany, betonové patky s ocelovými kotvícími prky nebo zabetonování trámů přímo do betonových patek. Na spojení dřevěných desek se používají ocelové sponky. A základ máte hotový. Dále je to výstavba obvodu a střechy. Obvod je většinou ze třech stran, kdy ta čtvrtá strana slouží především k větrání a přístupu pro palivové dříví.

Střecha jak už bylo zmíněno dříve, je buď dřevěná, z plastu, či kovu rovného nebo zkoseného provedení.

Čtěte dále: Faktory, které ovlivňují hořlavost dřeva

Malý dřevěný domek

I tak se dá nazvat přístřešek pro dřevo. Vypadá jako malinkatý domek. Jeho vybudování je ze všech možností nejtěžší a nejdelší, proto se mnoho z nás raději rozhodne tento typ koupit v nějakém hobbymarketu. Jeho pořizovací cena je mnohem nižší, než byste si ho sami vybudovali. Průměrná cena obyčejného malého dřevěného domku je zhruba 5 000 Kč s velikosti 90 x 180 centimetrů. Ale můžete ho koupit i za dosti vysoké peníze. Nicméně v něm naleznete vše potřebne. Má originální design a kvalitní zpracování. Důležité je, než si tento domek postavíte na určené místo, zajistit mu rovnou plochu pro usazení.

Tento typ přístřešku se vyrábí jak zde dřeva, tak plastu, či kovu. Jejich průměrné ceny se odvíjejí jednak z použitého materiálu, tak velikosti, či speciálních úprav. Záleží to jen na vás, jakou volbu si pro váš přístřešek zvolíte. Ale rozhodně je lepší si nějaký přístřešek pořídit, než-li nic.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)





Související články