Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

STŘECHA PERGOL - jak vyřešit zastřešení pergoly?

  

V obytné části zahrady vytvářejí pergoly chráněný prostor k odpočinku. Stejnému účelu slouží i zahradní domky, altány a besídky, které mají v našich zemích dlouholetou tradici. Besídky se dnes moc nestaví, jejich místo zaujaly především pergoly.

Pergoly mají svůj původ v renesančních zahradách šlechtických sídel. Dnes se na ně ve zvýšené míře znovu navazuje při moderních úpravách, nahrazují dříve velmi oblíbené besídky.

Poskytují příjemný pobyt nejen v obytné části zahrady, ale také zvětšují obytný prostor domu a propojují soukromí s přírodou.

Při stavbě pergoly zohledňujeme nejprve materiál a umístění. Řešíme také architektonickou stránku, aby námi vybudovaný prostor k relaxaci vhodně navázal na obytný prostor a zahradu.

Materiálů k postavení je opravdu hodně a záleží jen na vkusu a finančních možnostech majitelů.

Původní pergoly byly z přírodních materiálů, ze dřeva a rákosí. Jejich obliba a elegance však poskytují prostor i dnešním nejpoužívanějším materiálům, jako je hliník, sklolaminát, polykarbonát atd.

Zastřešení pergoly prodlužuje letní sezonu, zvyšuje komfort a ochranu před nepřízní počasí. Také poskytuje nejúčinnější ochranu samotné konstrukci pergoly.

Podívejme se na typy zastřešení:

Pevné 

(průhledné a neprůhledné) - sedlové, rovné, pultové, šikmé (sklon minimálně 7°)

 1. sklolaminátové – vysoká UV stálost, výhodný poměr mezi cenou a vlastnostmi materiálu

 2. polymetakrylátové (polyesterová pryskyřice se skelnými vlákny) - největší výhodou je veliká úspora materiálu díky minimálnímu překrývání jednotlivých desek, jsou lehké, mají vysokou UV stálost a poměrně levné

 3. polykarbonátové (komůrkové, dutinkové, vlnité, plné) – termoplast s vysokou odolností, UV stálostí, nevýhoda je vysoká citlivost vůči chemikáliím

 4. polyesterové – dlouhá životnost a spolehlivost (materiálová teplotní stálost, pevnost a odolnost vůči chemikáliím

 5. kompozitní panely – dvě kovové stěny mezi nimiž je polyuretan zajišťující vynikající tepelný výkon, výhodou je jediná fixní instalace a tím zajištění velice krátké výstavby.

 6. skleněné - bezpečnostní sklo, dlouhá životnost, stálost materiálu, bezhlučnost, 100% světelná propustnost

 7. plechová krytina – různé tvary, barvy i materiál . Nejvýhodnějším se jeví titanzinek (dlouhá životnost bez údržby, vysoká estetičnost). Nevýhodou plechových krytin je jejich světelná neprostupnost a teplotní nestálost

 8. asfaltové šindele - výhodou je jejich snadná montáž, kterou zvládne i amatér, možnost přelepení nových šindelů bez nutnosti odstraňování starých, nevýhodou je nutnost správného sklonu střechy (asi 15°)

 9. betonová nebo pálená krytina – obě jsou srovnatelné, co se týká odolnosti a životnosti, betonová se pokládá snadněji, pálená je zase barevnější a přesnější, což se projeví u zatékání, které téměř neexistuje

Otevřené

střecha z dřevěných latí a trámků porostlá popínavými rostlinami a květinami – minimum ochrany vůči větru a dešti, maximální vzdušnost a propojení se zelení

Kombinované

 1. lamelové, sklápěcí – dokonalá funkčnost, dlouhá životnost, ovládání přísunu světla (obdoba okenních žaluzií)

 2. část je pevně přichycená k obydlí a druhá, prodloužená část, je opatřená shrnovací markýzou nebo roletou

 3. zastřešení s větrací klapkou – umožňuje větrání a čištění, střechu lze jednoduše odsunout

Zelené

jsou osázeny vegetací, toto zastřešení je sice nestandardní a poněkud kuriozní, ale zároveň je vysoce estetickou, ekonomickou a praktickou přírodní izolací (sklon střechy do 30°)

Otevírací

 1. roletový systém – obdoba markýz

 2. posuvné panely – z moderních materiálů (polykarbonát, tvrzené sklo, sklolaminát atd.)

Klasické

 1. http://www.chatar-chalupar.cz/bambus-a-rakos-v-zahrade/ – působí velmi přirozeným dojmem, jsou vzdušné, nevýhodou je poměrně malá odolnost vůči dešti a silným větrům

 2. dřevěné šindele jsou klasikou, velmi estetickou, při správné údržbě s velmi dlouhou životností, jejich jediným nedostatkem je světelná neprostupnost

 3. asfaltová lepenka – zastaralý, neestetický materiál, výhodou je cenová dostupnost.

Samonosné

například sklolaminátové oblouky, obdoba zastřešení bazénů

 • PVC trapézové desky (ONDEX ECOLUX) – ekonomicky výhodné, doplněk k deskám Onduline

Výběr je opravdu veliký, jednotlivé materiály se liší nejen svou cenou, ale i svou životností a vlastnostmi jako jsou propustnost světla, design, barevnost.

Nejčastěji používanými dnešními materiály jsou hliník, polykarbonát, sklolaminát a v neposlední řadě dřevo. Sklolaminát má oproti polykarbonátu výhodu, je barevně neutrální a tím prostupnější pro přirozené světlo.

Vždy je výhodnější mít zastřešení pergoly umožňující pronikání světla – využívá se tak slunečního svitu a tepla. Konečné slovo však bude mít majitel a jeho představa.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články