Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak vybrat krb s výměníkem?

  

Vytvořit si doma originální atmosféru dávných časů, ocitnout se jako mávnutím kouzelného proutku v pohádce či v chalupě u babičky, a ulevit svému rodinnému rozpočtu - to vše a mnohem více přináší vybudování krbu pomocí krbové vložky. Složenky a roční vyúčtování topné sezóny vám už strach nenaženou a vaše bydlení získá nový rozměr.

Výkon

I když nakupujeme nejvíce očima, výkon by měl být vždy tím prvním, podle kterého začneme krbovou vložku vybírat. Nemusíte se obávat - výběr je opravdu pestrý - a tak jistě najdete i žádaný design. Výpočet potřebného výkonu krbu je vždy lépe svěřit do rukou odborné firmy, jedině tak si zajistíte, že krb vytopí vaše obydlí přesně dle vašich potřeb. Obzvláště, když má vyhřát celý váš dům, včetně ohřevu vody. Krb s příliš vysokým, nebo naopak nízkým výkonem nepřinese žádanou spokojenost.

Předimenzovaný krb – rovná se přetápěná místnost, vyšší potřeba větrání, výkon krbu bude přiškrcován a nevyužije se tak výkon, na který je vložka stavěná. Zakouření skel a splodiny v kouřovodech jsou pak nechtěným jevem, který nás nutí k častému úklidu i údržbě.

Poddimenzovaný krb – s sebou přináší málo tepla, krb se přetápí ve snaze získat žádané teplo, na což není uzpůsoben, výsledkem pak bývá zničení krbové vložky, každopádně se zkracuje její životnost.

Co ovlivní výkon kamen?

Nejen velikost vytápěného prostoru, ale také tepelná ztráta domu – kvalita izolace, stáří domu, ale i umístění stavby. Určitě bude rozdíl, zda dům stojí v městské zástavbě, nebo na samotě v horách, kde je vystaven náročnějším klimatickým podmínkám.

Přímo nutností je pak správný průměr komínu – ideálně stejný nebo nepatrně větší než u krbové vložky.
Tah komínu je také důležitý – snadno vám jej přeměří kominík.

Výkon krbu, a naši spokojenost, ovlivňuje také schopnost lepšího spalování. Terciální spalování je součástí většiny kvalitních krbových vložek a díky němu je topení nejen vysoce účinné, také ale ekonomické a ekologické.

Centrální přívod vzduchu by u krbu s výměníkem měl být samozřejmostí. Čerstvý vzduch do místnosti je přiváděn třeba ze sklepa či chodby a díky tomu nemusíte častěji větrat a ochlazovat si tak ohřátý vzduch.

Teplovodní nebo teplovzdušný?

Teplovodní výměník předává teplo do svého okolí rovnoměrně a bez teplotních výkyvů. Snadno jej napojíte na stávající elektrický či plynový kotel a bez další potřeby obsluhy nastavíte jejich vzájemné střídání. Přes den tak můžete topit v krbu, a užívat si výhod živého ohně a romantických plamínků, a večer nechat temperovat vaše obydlí pomocí kotle. Zároveň jsou na sobě tyto systémy stále nezávislé a tak v případě výpadku jednoho z nich jste stále soběstační. V létě dokáže teplovodní výměník ohřívat vodu do zásobníku, nemusíte se tedy o svou teplou lázeň bát. Výměník je navíc u většiny typů vyjímatelný – můžete tedy krb používat bez něj, nebo jej naopak později dokoupit.

Teplovzdušný výměník pracuje na principu cirkulování vzduchu. Výměník do rozvodů předává teplý vzduch a vyhřeje tak i další místnosti. Velkou výhodou je cena, která je příznivá, naopak velkou nevýhodou zvýšená prašnost. Díky víření vzduchu dochází k větší prašnosti, vyšším potřebám úklidu, ale také vyššímu vysušování vzduchu, což například alergikům nemusí být příjemné.

Myslete i na bezpečnost

Krbová kamna s výměníkem musí být vybavena systémem proti přetopení. V případě výpadku elektrického proudu by mohlo dojít k přehřátí vody, čerpadlo by se přestalo otáčet, což by vodu bez pohybu přivedlo až k bodu varu a následovaly by nemalé škody na krbu i na majetku. Skvělým řešením je vychlazovací smyčka, bývá součástí většiny vložek, koupit ji můžete i samostatně.

Pasivní formou ochrany je automatická regulace přívodu vzduchu. Pokud voda dosáhne 95°C, termostatická klapka okamžitě uzavře přívod vzduchu do spalovací komory a tím dojde k přerušení hoření.

Svůj krb můžete ochránit i záložním zdrojem elektřiny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články