Úvod  › 

Jak zastavit vlhkost v domě?

  

Vlhkost v domě se může objevovat jako důsledek různých činností v bytě anebo jako projev nesprávně izolovaných základů domu. Některé záležitost spojené s vlhkostí v domě můžeme velmi snadno napravit sami, zatímco jiné vyžadují zásah odborníků anebo dlouhodobá řešení.

Důvody vedoucí k nadměrné vlhkosti v domě

Nedostatečné nebo nulové větrání, sušení prádla v bytě, příliš mnoho pokojových květin anebo mnohem závažnější důvody, jako například následky povodně nebo špatná hydroizolace domu, to všechno jsou důvody nadměrné vlhkosti v domě. Dalším případem je například výměna špaletových oken za okna plastová. V nemnoha případech může být zdrojem vlhkosti také bazén umístěný v domě anebo vlhkost vznikající výparem vody z materiálů právě dostavěné novostavby.

Jak se zbavit vlhkosti v domě?

 • Dostatečně větrejte

Různé aktivity jako vaření, praní, dýchání, mytí a sprchování a rovněž sušení mokrého prádla s sebou přinášejí velké množství páry a vody, která kondenzuje na oknech a stěnách bytu, čímž jej zavlhčuje někdy až příliš. Příliš koncentrovaná vlhkost v bytě či domě může mít za následek ohrožení zdraví jedince, a tak větrání a znalost jeho různých typů je velmi důležité pro dosažení optimálního interiérového klimatu.

 • Nábytek u obvodových stěn

Máte-li ve zvyku stavět nábytek okolo stěn bytu či domu, může to mít za následek zvýšenou koncentraci vlhkosti v důsledku špatného proudění vzduchu okolo zdí při větrání.

 • Poklice na hrnce

Možná byste ani nevěřili, jak velké množství páry může uniknout při vaření z hrnců, které nejsou kryté poklicemi. Nejen, že tímto způsobem omezíte vlhkost v domě, ale také ušetříte hodně elektrické energie.

 • Prádlo sušte venku

Kdykoli operete prádlo, sušte jej buďto venku za příznivého počasí, anebo v sušárně případně na zahradě či na balkoně. Prádlo se dá sušit venku i v zimě.  

 • Když se sprchujete

Jakmile využíváte koupelnu ke sprchování anebo koupání, zavřete dveře a po osprchování otřete stěny i podlahu a pak otevřete okno.

 • Větrejte správně

Doma bychom měli větrat alespoň 3 x denně a spíše častěji a na krátkou dobu, než  1x a dlouze. Je-li venku zima, neotvírejte okno naplno.

 • Používejte odvlhčovač

Máte-li k dispozici odvlhčovač, použijte jej v nejvíce vlhkých místnostech.  

 • Pozor na dřevo a květiny

Topíte-li dřevem, například v krbu, nenechávejte dřevo v místnosti a neshromažďujte květiny v místnostech, které jsou příliš náchylné ke vzniku kondenzace.

 • Používejte digestoř a ventilátory

Máte-li v kuchyni digestoř s odvodem do šachty, nezapomínejte ji při vaření používat. Totéž platí pro větrání v koupelně s odvodem například do světlíku. Také stropní ventilátor má svou důležitost. Může totiž docela dobře přispět ke smíchání suchého vzduchu s vlhkým vzduchem.  

 • Dvojité zasklení na zimu

Protože pro omezení kondenzace v domě je velmi důležité zvýšit v domě teplotu vnitřního povrchu oken, zakupte termoizolační fólii a na zimní měsíce ji aplikujte na vnitřní stranu oken. Získáte tím takové dočasné dvojité zasklení.

 • Nedostatečná hydoizolace domu

Máli-dům nedostatečnou hydroizolaci, neodkládejte problém na později a přivolejte odborníka, který vám navrhne nejvhodnější způsob, jak váš dům spolehlivě odizolovat.

Jak je vidět, přesto, že neexistuje žádný jednoduchý a univerzálně fungující způsob na zastavení vlhkosti v domě, je to ale celá řada drobností, které společně dokážou vlhkost v domě omezit na únosnou míru. A díky nim se tak nemusíme obávat trouchnivění rámů oken, vzniku plísní v rozích u stropu a dalšímu bujení plísní, které jsou pro lidský organismus při každodenním styku velmi nebezpečné. Pamatujte tedy, že ke snížení vlhkosti v bytě a domě vedou vždy 2 základní strategie: zvýšit teplotu vnitřních povrchů oken a snížit podíl páry ve vzduchu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)