V rohu Vaší koupelny začíná být stěna podezřele vlhká? Nebo se pod oknem v obývacím pokoji objevuje načernalá skrvna? Ideální čas, zamyslet se nad problémem plísní v interiéru. Tyto mikroskopické houby totiž dokáží zohyzdit zeď a především mohou mít vliv na zdraví všech obyvatel domu, bytu či chaty.
Jak na plíseň na zdi? (přípravky, metody..)
Prevence - Co dělat? - Přípravky
Kde a kdy se plísním daří?
Jak je všeobecně známo, plísním se daří ve vlhkých a málo větraných místech. Nejlépe se plísně rozmnožují při teplotě kolem 25 °C, jak ale dokládají plesnivějící potraviny v našich ledničkách, mohou se tvořit téměř kdekoliv. Zásadnější je vlhkost vzduchu, která by se v našich bytech a domech měla pohybovat okolo 50—60 %, pokud je vyšší, může to vést k vlhnutí zdí a množení plísní.
Vlhkost vzduchu se zvyšuje přirozeně v místnostech, kde se pere, vaří, žehlí a podobně. Právě na těchto místech je důraz na větrání a vysoušení zcela zásadní. K výskytu plísní dochází často také v místech, kde je snížená tepelně-izolační schopnost obvodové konstrukce. Nejčastěji se tak děje v nezateplených či nevhodně zateplených domech. Zateplení domu šetří peníze za energie a zároveň zabraňuje přístupu vlhka zvenčí.
Existuje prevence vzniku plísní?
Jistě! Velmi důležité je větrání. Ve starších domech odstraní příčinu vhodný způsob také zateplení. Vzdušná vlhkost v bytě se dá také omezovat speciální technikou. Pokud se plíseň objeví, je důležité ji nejen odstranit, ale také přijít na příčinu jejího vzniku. Pokud se na zdi objevuje plíseň, protože z druhé strany stěny je už 20 let hojně využívaná pračka, pravděpodobně nebude stačit plíseň pouze mechanicky odstanit.
Obecně platí, že nábytek je lepší stavět 10 až 15 cm ode zdí, zvláště od těch, které mohou být na vznik plísní náchylné. Pokud se plísním chcete vyhnout ještě před jejich objevením, mohou být také vhodné nejrůznější absorpční přístroje. Ty přeměňují páru a mikročástice vody na tekutinu, kterou následně shromažďují v zásobníku. Ale pozor! Je důležité proces nepřehnat, abychom vzduch v místnosti naopak zbytečně nevysoušeli. Vhodné použití je popsáno na příbalových letácích.
Co dělat, když už se plíseň objeví?
Pokud se Vám nepodařilo preventivně zabránit vzniku plísní a na zdech se objevila plesnivá místa, neváhejte s jejich odstraněním. Vysoká koncentrace spor (tedy nejagresivnější části těla této mikroorganické houby) totiž může způsobit vážné zdravotní problémy obyvatelům bytu či domu. Vdechování těchto části může vést ke vzniku, popř. zhoršení alergie, včetně zhoršení astmatu.
Také zápach, linoucí se z plísně může mít negativní vliv na sliznici dýchacích cest, dráždit oči a v některých případech se může usazovat také v krku jako základ infekce. Spory, které přenáší plísňovou infekci se šíří vzduchem i několik metrů daleko. Při odstaňování plísní je potřeba i na toto nebezpečí myslet a před mechanickým ošetřením zdi vždy dané místo navlhčit. Zmenšuje se tak riziko přenosu bakterií.
#1 - Pokud je poškozené místo malé, nebo se plíseň na malém kusu zdi objevila poprvé, je možné ji pouze odstranit a místo vydezinfikovat. V takovém případě je postup jednoduchý:
Postižená část se nejprve navlhčí samotnou vodou nebo v kombinaci s dezinfekčním prostředkem. Následně se mokrou hadrou plíseň mechanicky odstraní a na místo se nanese dezinfekce. Oblíbeným a hojně využívaným prostředkem je Savo, nyní již speciálně vyráběné k dezinfekci plísní v interiéru. Pokud by ale postižené místo bylo větší, nebo by bylo potřeba užívat čištění častěji, Savo se příliš nedoporučuje kvůli své agresivitě. Po vyčištění je důležité také důkladné větrání.
#2 - Jsou ale také případy, kdy obyčejné mechanické odstranění plísně nedostačuje. Pokud je plíseň rozšířená na větší plochu zdi, objevuje se opakovaně, nebo je stěna pod ní výrazněji vlhká, je potřeba přistoupit k razantnějšímu řešení problému.
Dezinfekci podle návodu naneseme na napadené plochy a plísně ještě za mokra mechanicky odstraníme špachtlí. Po zaschnutí nanesema další vrstvu dezinfekce, abychom měli jistotu, že se přípravek zapůsobil na všech místech. Stěny ošetřené tímto způsobem je vhodné natřít malířskou barvou, která obsahuje látky bránící růstu plísní.
Z lidové moudrosti víme, že je také možné použít k čištění zdi modrou skalici či běžné vápno, které se běžně používalo k bílení všech zdí, především díky svým dezinfekčním účinkům. Z vápna lze vytvořit také roztok, přičemž se ředí vápno a Savo. Tento způsob může být jeden z nejúčinějších, důležité jsou ale při něm bezpečnostní opatření, obě složky roztoku totiž podráždí kůži i sliznice. Pokud chcete použít šetrnější variantu dezinfekce, na trhu lze nalézt spreje i nátěry pro zdi s čistícím účinkem.
Dezinfekční přípravky
- DQ 256 - dezinfekční koncentrát 1L - silně koncentrovaný dezinfekční prostředek s antibakteriálními účinky.
- Savo proti plísním - rozprašovač 500 ml - dezinfekční přípravek pro odstraňování plísní, řas a kvasinek. Všestranné použití pro sanaci plísňových napadení stěn, dřeva, omítek, maleb v interiéru i exteriéru.
- Ceresit Stop Plísni - rozprašovač 500 ml - Vhodný dezinfekční přípravek na stěny, obklady, dlažbu i spáry.
Předchozí článek Další článek
Úvod
Související články
- Jak na plíseň na zdi? (přípravky, metody..)
- Jak zabránit vzniku plísní v koupelnách
- Jak se dá odstranit plíseň ze zdi?
- Jak se zbavit plísně v koupelně?
- Jak dokonale odstranit plíseň ze zdí?
- Jak vrtat do dlaždiček?
- Jak odstranit plíseň ze dřeva?
- Jak udělat odvětrání koupelny? - ventilátory
- Jak zařídit malou koupelnu?
- Jak správně vybrat sušičku prádla?
- Jak odstranit skvrny od plísně?
- Jak se zbavit plísně?
- Jak funguje bidet?
- Jak na bezbariérovou koupelnu?
- Proč plesniví stěny a kouty místností?
- Jak určit správnou výšku umyvadla?
- Co dělat s plísněmi u oken?
- Jak se zbavit plísně ve verandě?
- Jak vylepšit koupelnu bez bourání?
- Poškozené umyvadlo - jak ho opravit?
Externí odkazy - další užitečné zdroje
- Wikipedie: Dezinfekce
Aktuální články
- Jak měřit a vybrat perfektní barovou židli (pro domácí bar)
- Jak na parkovací stání před plotem
- Rozpočet základů
- Bydlení ve stodole
- Jaký je vliv malých domů na životní styl a kvalitu života?
- Dílna - jaké nářadí a vybavení potřebujete pro zřízení domácí dílny?
- Drenážní beton - popis, jak jej připravit, tipy na jeho využití
- Odvětrání odpadu – k čemu je dobré, jak jej realizovat
- Oprava podlahy z betonu – jak na drolící se beton, výtluky a trhliny?
- Co dělat, když plastová okna drhnou