Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak postavit chatu?

  

Jak postavit chatu? Snadno, rychle a levně. Postavit vám jí může specializovaná firma nebo si jí můžete postavit svépomocí. Příští rok tak můžete užívat letní dovolenou ve vaší vlastní chatě, kterou si podle svého projektu vyberete a postavíte. Taková víkendová nebo sezónní chata překoná vaše očekávání. Existuje celá řad firem, které vám poskytnou nabídku montovaných rekreačních staveb.

Stavební povolení

Před tím, než začnete, musíte si koupit pozemek, kde toužíte chatu postavit a mít ke stavbě daná povolení. Stavebník má povinnost požádat stavební úřad o vydání územního rozhodnutí při umístění stavby. Vydání územního rozhodnutí, musí být doplněna o celou řadu podkladů. Existuje i tzv. územní souhlas, v případě, že stavební záměr splňuje podmínky stanovené v § 96 odstavci 1.

V každém případě tedy zajděte na stavební úřad, kde vám přesně řeknou a poradí, jaké kroky ke stavbě chaty činit.

Možná Vás zajímá: Stavba pergoly | Stavba malé garáže | Jak na beton? | A co zámková betonová dlažba?

Stavba chaty

Ke stavbě chaty nebo srubu potřebujete pevný podklad – betonovou základovou desku, zděné nebo betonové základy s podsklepením.

Nedokážeme odpovědět na to, jak dlouho budete chatu stavět, záleží samozřejmě na typu, tvaru, složitosti apod. I když dřevěné stavby se obecně vyznačují rychlou výstavbou (několik měsíců).

Dřevěnou chatku můžete postavit svépomocí nebo si ji zajistit kompletně na klíč. Chcete přece rekreovat v kvalitní a technologicky správně postavené chatě. Nejdůležitější je pak následná pravidelná obnova ochranného nátěru dřeva, nejčastěji v rozmezí 5-8 let. 

Komfortní chata

Postavit si můžete jednoduchou chatu jen s pár místnostmi a nebo i více patrovou, která poskytne komfort i větší rodině. Ať už si vyberete jakýkoliv model chaty, jeden znak budou mít vždy společný – stavební materiál.

Dřevo je základem každé chaty. Nejčastěji smrková prkna, které vám předem připraví na pile a dle návodu a postupu můžete začít se stavbou sami. Rekreační bydlení provoněné dřevem za posledních pár let rapidně stoupá. Oproti zděné stavbě nebo srubu, je čas na výrobu a montáž dřevěné chaty minimální.

Stavební materiál

Před samostatnou výstavbou zapřemýšlejte, jaký materiál se vám nejvíc líbí, nastudujte si něco o jeho vlastnostech a posuďte, zdali se vám bude do dané lokality hodit. Dřevo by mělo být vyschlé, odolné proti vlhkosti a stálé.

V případě větší chaty, zvolte silnější prkna. Co se týká malé zahradní chatky, bude vám stačit dřevo o tloušťce cca 3 cm. I dřevěnou chatu byste měli izolovat, mnohem lépe se vám vytopí, v létě zajistí izolace rozpálené střechy alespoň trošku chládek. V případě, že se chystáte chatu využívat i v jiném ročním období, investujte do izolace stěn a podlah.

Pokud vyberete opravdu kvalitní dřevo, budete s ním během stavby zacházet opatrně a pravidelně jej budete udržovat, postavená chata vám bude sloužit i několik generací.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (6 hlasů)

Související články