Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat kvalitní štětec na dřevo/kov?

  

Rozhodli jste se doma vyspravit starý nábytek? Nebo potřebujete natřít konzole na poličku? Pak vás čeká nákup štětců, a to možná ne jednoho.

Štětce na dřevo

Základní vlastností dřeva je, že hodně saje, neboli pije. Výběr a charakter štětců by se tedy této vlastnosti měl přizpůsobit. Je potřeba, aby i plochý štětec pojal hodně barvy, oleje, ochranného přípravku proti červotočům nebo čehokoliv dalšího, čím potřebujete dřevo natřít či ošetřit.

Pokud chcete natírat velké trámy, můžete si vzt i štětec kulový. Jakmile ale potřebujete nanést barvu, a co víc, rozetřít ji rovnoměrně, aby na dřeve nezůstávaly fleky, pak je nutné sáhnout po plochém.

Štětce

Plochý štětec Made in Germany Autor: evondue

Štětce na kov

Na kovové tyče, konzole či menší součástky, jako jsou šrouby, je třeba štětec plochý. Na natírání větších ploch, jako je například plot, střecha nebo jakýkoliv plech, je vhodný štětec kulatý. Čím menší plochu natíráte, tím menší štětec a obráceně. Jestliže potřebujete natřít i vnitřní části rohů nebo součástek, pak je dobré obohatit svou sadu štětců i o drobnější kousky.

Na natírání radiátorů topení a podobných kusů kovu, se používají rohové štetce, tzv. Zároháky. Ty musí být dostatečně štíhlém a měly by mít krátké štětiny, maximálně 2,5 cm. V případě potřeby je můžete zastřihnout.

A co štětiny?

Kvalitní štětec by měl mít štětiny dostatečně husté a pevně uchycené v držátku. Vypadávání kousků nebo celých chlupů je ukazatel, podle kterého můžete štětec jednoznačně odepsat. Ze dřeva je možné spadlý chlup sebrat, případně jej zamaskovat. Na kovu je znát mnohem více.

Výborné jsou štětiny z kance. Ty mají patřičnou tlouštku, a tudíž i pevnost a pružnost. Hodí se zejména pro práci s barvami ředitelnými ředidlem. Starší řemeslníci a natěrači na ně nedají dopustit.

Umělá vlákna, např. nylonová, se hodí zejména pro natírání barvami vodou ředitelnými. Výhodou je často také nižší cena. Tato vlákna se ale na konci často třepí, což nevyhovuje při natírání ostrých hran. Je třeba si dát pozor, aby byl štětec nový a neopotřebovaný.

Upozornění

Nezapomeňte štětce řádně vymývat správným rozpouštědlem!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články