Atraktivní vzhled zachrání nejeden starý kousek
Mechanicky poškozený nábytek může tedy dostat nový kabát a stát se tak zajímavým doplňkem interiéru, oživením pokoje, předsíně či terasy. Stará lavice, truhlice, dřevěné křeslo může znovu dýchat a vůně starých časů opět ožije. K cíli nás může dovést jen pár jednoduchých kroků.
Patina aneb i stáří materiálu může mít své kouzlo
Patinovaný vzhled získávají povrchy předmětů vlivem stáří, opotřebování, také díky podnebním vlivům a změnám, např. působením vody, vlhka a dalším. Patinou předměty dostávají punc historie, stáří, plastičnosti. Působení různých vlivů v plynutí času však můžeme oklamat a patinu vyrobit uměle, žádoucí a moderní je v poslední době především design patiny s nádechem bílé, stříbrné, šedé barvy, včetně příbuzných barevných podtónů.
Krok za krokem k získání kýženého efektu
Předem připravené materiály a ověřené postupy nám urychlí cestu za vzhledem dávno minulým, přičemž výsledky mnohdy předčí naše představy.
Příprava na patinování
Původní struktura dřeva vynikne ještě lépe, zbavíme-li se starého laku či nátěru za pomoci odstraňovače starých nátěrů, horkovzdušné pistole, špachtlí, smirkového papíru, ocelového kartáče a šikovných rukou. Očištění, vyluxování prachu, otření a následné vyschnutí materiálu napomůže kvalitní přípravě pro další postup, vedoucí k získání antického vzhledu či záměrného „zestárnutí“ vybraných upravovaných interiérových částí.
Natírání lazurovacím lakem
Potom je dobré žádoucí plochy natřít takovou lazurou - mořidlem, které se barevně bude hodit k záměru a použití renovovaného nábytku či jejich elementů.
Fáze vyschnutí
Dalším jednoduchým krokem je nechat natřené části řádně vyschnout, nejlépe podle instrukcí v návodu aplikovaného lazurovacího laku. Doba vysychání se může různě lišit, proto je dobré přistupovat k renovovaným kouskům nábytku individuálně.
Aplikace bělícího vosku na dřevo
Po vyschnutí je třeba pečlivě nanést a vetřít bělící vosk na dřevo celistvě do renovované plochy, zejména všude tam, kde je zjevná detailní struktura dřeva.
Přeleštění ploch
Bílá patina spatří světlo světa po jemném přebroušení smotkem ocelové vlny tak, jak intenzívní a viditelnou patinu si přejeme vytvořit. Starší vzhled, který je typický světlou strukturou dřeva se zvýrazněním růstových kruhů příjemně kontrastuje i s moderním designem a stává se tak nadčasovým estetickým prvkem.
Nejen vše drahé je krásné a cenné - V našem životním okolí hrají obvykle důležitou roli předměty umělecké hodnoty, která však rozhodně nemusí nutně souviset s jejich finančním ohodnocením. Naopak artefakty, vznikající lidskou rukou, díky dobrým nápadům a myšlenkám, jsou mnohokráte cennějšími,a to nejen v rámci emoční roviny. Vztah k hodnotám úzce souvisí také se vším, co člověk umí vyrobit, opravit, inovovat, renovovat, ozvláštnit. V oblasti renovace právě vytvoření bílé patiny na starém dřevěném nábytku má své kouzlo a s její výrobou si hravě poradí každý jen trochu šikovný domácí kutil. Výsledek může být ohromující, příkladem jsou historicky cenné renovované originály, které známe z historických budov, zámků a muzeí. Každý, kdo miluje vzpomínky na doby dávno minulé, má šanci se podobným způsobem obklopit a obohatit se věcmi, ke kterým má osobní vztah.