Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyrobit dřevěný žebřík?

  

Impregnace dřeva - Proti nepříznivým vlivům počasí je dobré dřevo naimpregnovat. Pro delší životnost proto použijte před samotnou výrobou vašeho žebříku ochranný lazurovací nátěr na dřevo, například Luxol nebo třeba Womanitem CX 10 nebo mořidla.

Nářadí - pila, sekera, kotoučová pila, vrták, nebozez, smirkový papír, řezbářský poříz, kulatina o průměru 5mm se závitem, podložky, matky

Lesní žebřík

Pokud chceme opravdu přírodní dřevěný žebřík a vypravíme se do lesa, vybereme zde dřevěnou větev či kmen mladšího stromu, nejlépe čerstvě spadený či vyvrácený stromek, který jej již částečně vyschlý, ale není ještě ztrouchnivělý. Pokud možno netočivou větev či kmen s malým počtem suků. Podle délky, je určena i délka žebříku.

Je-li na dřevě ještě kůra, musíme ji důkladně odstranit. Po jejím odstranění bývá dřevo většinou hladké a není nutné povrch vyhlazovat. Pokud tomu tak není, je nutné před impregnací vyhladit nerovnosti smirkovým papírem.

Příprava žebříkových tyčí a šprušlí

První fází výroby samotného žebříku je půlení tyčí pomocí kotoučové pily a to vždy od silnějšího konce ke slabšímu. Dále naměříme místa, kde budou šprusle...a to tak, že od horního i dolního konce ponecháme 40-centimetrovou mezeru a zbylou část rozdělíme po 30 centimetrech.

Otvory na šprusle pak navrtáváme vrtákem na dřevo a upravujeme jemně do požadované šířky i hloubky. Vyvrtané otvory je třeba zároveň důkladně zbavit třísek a posléze také strhnout všechny ostré hrany.

Spodní silnější konec žebříku zašpičatíme a upravíme tak, aby se dal žebřík dobře zabodnout do půdy, když jej budeme opírat například o strom.

Šprusle se nejsnadněji vyrábějí ze dřeva jasanu, dubu nebo akátu. Akát je asi nejlepší. Dřevo je měkké a pružné a dobře se s ním pracuje. Naštípeme si potřebné špalíky a řezbářským pořízem je důkladně opracujeme. Šprusle mají mít nahoře délku asi 33 - 35 cm. Směrem dolů pak přidáváme na každé šprusli asi 3 až 5 mm.

Nastává nejdůležitější fáze a tou je skládání žebříku:

Žebřík se tzv. pasuje od silnějšího konce ke slabšímu, tedy zdola nahoru. Postupně tedy sestavujeme vkládáním jednotlivých špruslí žebřík do požadovaného tvaru. Potom je nutné jej ručně dorovnat, aby nebyl zkroucený a aby šprusle dobře držely a nevypadávaly.

Nakonec vyvrtáme otvory pro výztuhu, která se dává z hora pod druhou a dole pod předposlední šprusli. U delších žebříků se dává i doprostřed, takže pokud chcete mít jistotu, použijte raději 3 výztuže. Použijte silný drát, kulatinu o průměru 5 mm, která je na obou koncích opatřená závitem nebo rovnou závitovou tyč. Tuto výztuhu pak k žebříku pořádně upevněte na obou stranách matkou s podložkou. Ostré konce tyčí nezapomeňte zabrousit proti poranění.

Úplným závěrem výroby žebříku je jeho napuštění mořidly nebo barvou. Mořidla opravdu doporučujeme. Žebřík se nebude tak kroutit, vysychat a rozesychat a bude opravdu dobře držet tvar.

Žebřík ze zakoupených dílů

Pokud si netroufáte na celou výrobu lesního žebříku, můžete použít zakoupený upravený materiál. Dnes se dá sehnat úplně vše, co budete potřebovat. Postup bude stejný jako u výroby lesního žebříku, jen s ním bude méně práce. Pár úprav bude nutné provést.

Půlkulatinu na dlouhé stojné bočnice žebříku určitě koupíte v požadované délce. Dá se také přímo v obchodě nechat podélně rozříznout kulatá tyč. Pokud bude delší, uříznout ji můžete vždycky. Bude-li po celé délce stejně široká a bude mít tedy stejný průměr, nevadí. Spodní konce ale nezapomeňte zašpičatit. 

Šprusle určitě koupíte taky. Mohou být kulaté nebo hranaté. Prodávají se například k sestavení houpačky, kterou chce spousta dědečků vyrobit svým vnoučatům. Budete ale zřejmě muset jejich délku upravit. Kvůli stabilitě opravdu doporučuji důsledně směrem nahoru ubírat milimetry. Divili byste se, jak výrazně je poznat žebřík, u kterého se na zmíněné milimetry nemyslelo. Když zafouká vítr u česání jablek, opravdu to oceníte. Určitě nezapomeňte na 2 až 3 výztuhy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.63/5 (8 hlasů)





Související články