Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak správně vybrat dřevo na stavbu pergoly?

  

V letních horkách a zvláště při změně klimatu oceníme pergolu obrostlou zelení. Zelená plocha odpařuje vodu a ochlazuje své prostředí. Mimo pergoly je dobře samozřejmě zakládat jezírka, vodní plochy, biocentra spojená biokoridory pro migraci zvířat, meze, stezky apod. Doma a na soukromých pozemcích samozřejmě nemáme na takové projekty místo a musíme se spokojit se zelení vlastní. Ideální, pokud nemáme přímo vzrostlé stromy, je právě pergola. Ta může, ale nemusí být spojena s domem. Dále nemusí být otevřená s žebry pro pnoucí rostliny, ale může být i zastřešená (přístřešek), dobře je dřevěnými ohoblovanými dřevy, ale i průsvitnými vlnkami. Zde je ale riziko letních průtrží a krupobití, dále v zimě, nežádoucí těžká pokrývka sněhu apod., takže polykarbonátové vlnky trpí, neřku-li jsou přímo zlikvidovány.

Vhodné rostliny na pergolu

Vhodné dřeviny na pergolu jsou loubinec pětilistý, přísavník trojhrotý, réva vinná, trubač zahradní (křivouš), zimolezy, podražec (svícník), aktinidie (některé druhy jsou pouze okrasné!), vistárie zahradní. Břečťan plazivý není nejvhodnější, na zimu neopadává a za listy se hromadí smetí a prach, to může působit potíže zejména alergikům.

Volba materiálu

Pergolu postavíme na připravené místo. Pod střechou může být vydláždění z dlaždic, dlažby, kočičích hlav – kostek, kamenů apod. Na odměřené a připravené místo zabetonujeme patky s železnými úchyty ve tvaru Y, do nichž přijdou umístit a upevnit šrouby dřevěné trámy. Nepoužíváme příliš měkké dřevo, kterak je třeba lipové. Je sice snadné na opracovávání, zato však podlehne příliš rychle zkáze. Dřevo by mělo být rovné, které se šroubovitě netočí, nemá vypadané suky, není příliš smolnaté. Musíme si uvědomit, že investice do kvality se nám vyplatí, pergola by měla vydržet hodně dlouho. Na nosné trámy, přijdou nosné trámky zepředu a zezadu pergoly. Na ně pak desky. Dřeva se musí do sebe před sešroubováním zapustit. Povrch musí být ohoblovaný. To si zajistíme sami nebo musíme takto ohoblovaná dřeva už koupit. Po sestavení následuje již druhý a třetí nátěr zvolenými speciálními barvami (bezbarvé laky či zvolené barvy na venkovní dřevo). Dřevo ošetříme před smontováním bezbarvými látkami proti dřevokazným houbám a hmyzu.

Bude-li to potřeba, umístíme i krytinu z desek nebo polykarbonátů (je lépe se pak finančně pojistit proti kroupám). Jestliže budeme k pergole dosazovat zeleň, což doporučuji, je dobré zvážit předem, jakou rostlinu tam umístíme. Také ȟvíli potrvá, než doroste do námi požadovaného tvaru. Navíc je potřeba počítat s jarním střihem. Když máme hotovo, oceníme chládek z rostlin s výhledem na naši zahrádku či zahradu. U pergoly můžeme i grilovat a rožnit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)





Související články