Srovnání metru krychlového, metru prostorového skládaného a metru prostorového sypaného.
Srovnání metru krychlového, metru prostorového skládaného a metru prostorového sypaného.
Pojmy:
Používá se jako jednotka u nákupu dříví v celých délkách. Jde o jednotku, která se všeobecně používá jako nákupní jednotka kulatiny. Metr krychlový je prostor, který se vypočítá jako 1 x 1 x 1 metr. Jedná se o prostor, který je vyplněn na 100 % dřevní hmotou.
Metoda měření a stanovení obsahu dřevní hmoty se nazývá kubírování. Kdy se změří délka kmene a středového průměru kmene včetně kůry. Podle dřeviny se v kubírovacích tabulkách nalezne hodnota, kdy je již spočítán celkový obsah dřevní hmoty v daném kusu kulatiny.
Příklad výpočtu:
Smrkový kulatina: délka 10 metrů, středový průměr včetně kůry 29 cm = 0,61 m3
Prostorový metr si můžeme představit jako dříví, které je nařezáno na metrová polena a naskládáno v hranici 1 metr na šířku a 1 metr do výšky. Tato hranice obsahuje jak dřevní hmotu, tak volný prostor mezi poleny.
Výpočet se provádí jako násobek délky, výšky a šířky, tak získáme počet prostorových metrů. Pokud bychom chtěli přepočítat kolik je v hranici 100 % dřevní hmoty tedy m3, je potřeba použít koeficient.
Příklad výpočtu: 1 prm x koef. 0,64 = 0,64 m3
Příklad výpočtu: 1 prm x koef. 0,54 = 0,54 m3
Je prostor o objemu 1 x 1 x 1 metr vyplněný sypanými poleny. Objem vzduchu a dříví je zhruba v poměru 45 % dříví a 55 % vzduchu. Do obsahu prostoru jsou polena volně naházena. Objem dříví je zde zastoupen v nejmenším poměru s volnou úložnou plochou.
Pokud bychom chtěli přepočítat kolik je v hranici 100 % dřevní hmoty tedy m3, je potřeba použít koeficient.
Příklad výpočtu:
Pro výpočet se počítá koeficient 0,45
6 sprm x koef. 0,45 = 2,7 m3