Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat vhodný tmel na dřevo?

  

Známe to všichni.

Stačí pár let a sametově hladká vybroušená podlaha se změní v mapu plnou rýh a šrámů. Kuchyňská dvířka začnou připomínat amatérský dřevoryt. A vchodovým dveřím nedominuje stylové kování, ale podpis sousedova kocoura.

A my bezradně stojíme v hobby marketu před nekonečnými policemi s plechovkami a kartušemi a nemáme tušení co a jak a k čemu.

Troška teorie. Troška historie.

Všeobecně můžeme říct, že základ každého tmelu, tedy i toho na dřevo, tvoří PLNIVO a POJIVO.

Ještě do poloviny 20. století to znamenalo smíchat jemné piliny s horkým kostním klihem. Jednou se špetkou plavené křídy pro větší jemnost, jindy s fermeží pro rychlejší vytvrzování. Ale tím druhová rozmanitost dřevních tmelů končila.

S poválečným vzestupem chemicko-technologického průmyslu byly jednotlivé složky postupně nahrazovány látkami syntetickými. V současnosti se tak na trhu se stavební chemií objevují neustále nové typy tmelů, laků a lepidel a jejich vývoj zdaleka není u konce.

DRUHY TMELŮ

Tmely AKRYLÁTOVÉ

(Např. Soudal "Tmel na dřevo", Den Braven "Brousitelný tmel na dřevo", Pattex "Parket tmel", Kittfort "Dřevokitt Profi", Jub Jubin "Akrilin", Bakrylex "Hobby tmel" Jub "Akrilin"aj.)

Jednoznačně nejrozšířenější, nejuniverzálnější a nejsnáze použitelné tmely na trhu.

Částečky plniva (zpravidla nitroceluózy,někdy s trochou dřevní moučky) jsou zde rozptýleny v akrylátové pryskyřici. Bývají výhradně jednosložkové, což znamená ihned připravené k použití a jejich charakteristickým rysem je i ředitelnost vodou. Jsou spíš méně pružné, snadno brousitelné a prodávají se v široké škále barevných odstínů. Schnou relativně dlouho a díky odpařování vody mírně zmenšují svůj objem, takže se někdy musí aplikovat opakovaně ve více vrstvách. Určitým nedostatkem je i jejich menší mechanická a chemická odolnost. Souhrnně řečeno se jedná o typicky interiérový "hobby" tmel.

Tmely POLYURETANOVÉ, EPOXIDOVÉ, POLYESTEROVÉ

(Např. Kittfort "Polyesterový tmel Dřevo", Polykar "Dřevo", CleHo "REX LITH", Impa "PLASTUK LEGNO", Uniflex "PES tmel na dřevo", Max color "Tmel dřevo" aj.)

Tuto další velkou skupinu syntetických tmelů spojuje několik společných rysů.

Především jsou dvousložkové. To znamená potřebují pro své tuhnutí tzv iniciátor. Po vytvrzení jsou však velice pevné a odolné. Zpravidla rychle schnou, řádově během několika minut. Při vysychání se nepropadají, výborně přilnou a nepraskají ani při nanesení v silnějších vrstvách. Jsou tak předurčeny k větším opravám, např otvorů po vypadlém suku, hlubokých prasklin, nebo namáhaných hran. Jejich nevýhodou je složitější zpracování a v podstatě i ona rychlost tuhnutí, která nám může při delším zaváhání celý namíchaný vzorek totálně znehodnotit.

Tmely MS POLYMERNÍ

(Např. Např. Soudal "Fix all", Den Braven "MS Unifix")

Jedny z nejnovějších a nejuniverzálnějších tmelů vyskytujících se na trhu.

Svým složením i zpracováním připomínají spíš měkkou plastickou hmotu a velkou tvarovou elasticitu si zachovávají i po vytvrzení. Jsou tudíž nebrousitelné a do konečného vzhledu se musí zahladit ještě "zamokra". Vykazují velice dobrou přilnavost k většině běžných materiálů. Jejich jednoznačnou výhodou je vedle ekologičnosti i nesmírná odolnost mechanická a chemická a na rozdíl např. od silikonů i snadná přetíratelnost běžnými vodou ředitelnými barvami. Ideální do exteriéru. Nicméně se dřevem už mají pramálo společného.

Tmely ALKYDOVÉ, NITROCELUÓZOVÉ, VOSKOVÉ.

(Např. Herbol Universalspachtel", Kittfort "Dřevotmel profi", "Voskový tmel profi", PNZ "Plnič pro dřevěné podlahy", PNZ "Opravná pasta", BORMA WACHS "Holzmasse")

A nakonec skupinka tmelů pro všechny konzervativce a milovníky přírody.

O určitý návrat k původním technologiím se pokusili výrobci tmelů na bázi vosků, olejů a přírodních pryskyřic (damary, kalafuny, lněné fermeže) popř. pryskyřic alkydových - z přírodních olejů vyráběných. Ředí se zpravidla acetonem nebo terpentýnem, nebo se aplikují za horka a typický je pro ně i velký podíl dřevní hmoty v pojivu. Práce s nimi je o něco složitější a vyžaduje určité zkušenosti. Nicméně jejich nezastupitelné místo je např. v ošetření dřeva historického, nebo všude tam, kde chceme dřevu, tomuto krásnému a ušlechtilému materiálu, zachovat původní strukturu i charakter.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.4/5 (10 hlasů)






Související články