Martin Sobotka - článkyOdstranění stromu (který zavazí stavbě domu, plotu, chatky..) je nutné povolení?

Chystáte se postavit u vašeho domu nový plot, chatku, pergolu či něco jiného a vadí vám v tom strom, který je na vašem pozemku? Nebo jste koupili novou parcelu, kde chcete začít stavět, a i zde vám překáží různé stromy nebo dřeviny? Kácení stromů jistě patří mezi první práce, které je prostě potřeba vykonat. Jenže není strom, jako strom. Mohlo by se zdát, že je vlastně jedno o jaký strom se při kácení jedná. Není to však pravda. Podíváme se tedy na to, co jde odstranit jednoduše a na co je už potřeba povolení.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Stavba lesní oplocenky, názorný postup

Máte v plánu vysázet nové malé stromky v lese a potřebujete je co nejvíce ochránit před zničením? Na to existuje jednoduché řešení. Postavení oplocenky. V České republice je silně přemnožena lesní zvěř, která páchá největší škody. Je naprosto jedno o jaké stromy se jedná, ať už o listnaté, nebo cenné jehličnaté stromy. Velmi často je kvůli zvěři prostě nejde dopěstovat bez nějakého opatření. Jediná věc, která platí je oplocení. To dá stromům aspoň malou naději na přežití. Abychom neházeli všechnu škodu pouze na zvěř, musíme si přiznat, že velkým ničitelem se stává i člověka. Ten se prochází po lese, také velice často. A nebudeme si lhát, že někteří výrostci nám nechají stromky v klidu vysázené. Ano, oplocenku mohou přelézt, ale může to také velkou část lidí odradit. Pojďme se podívat na to, jak vlastně takovou oplocenku postavit.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Azbest (popis, likvidace, kdo likviduje?)

Azbest českým názvem osinek, můžeme naleznout stále mezi námi a ani o tom nevíme. Jistě si většina lidí představí azbest jako něco, co je pro člověka škodlivé. Protože, kdokoliv o něm mluví, vždy zdůrazní, že je proč člověka velmi škodlivý. Z tohoto důvodu se v dnešní době odborníci dělí na dva různé tábory. První zastává názor, že všechen musí být okamžitě odstraněn. Druhá jí ovšem odporuje ponechat, protože při jeho neodborném odstranění je azbest ještě škodlivější. Většina odborníků se přiklání k první variantě a z toho důvodu je spíše likvidován a ve většině států je jeho používání zakázáno. Musíme si však uvědomit, že je ho kolem nás v opravdu obrovském množství. Vždyť před takovými 40 lety to byl doslova zázračný materiál, a to hlavně ve stavebnictví, kde byl považován za materiál budoucnosti.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek