Dřevomorka domácí (Serpula lacrymans) je doslova noční můrou všech chatařů i majitelů dřevostaveb. Dokáže však pěkně potrápit i obyvatele rodinných domů, kterým rovněž dokáže leckdy přivodit nepříjemnou chvilku.
Jak vypadá dřevomorka? Co dělá? Jak se proti ní bránit?
Dřevomorka patří mezi dřevokazné houby, tzv. saprofágy.
Je jedním z nejznámějších a také nejnebezpečnějších škůdců v této kategorii. Dokáže vám doslova rozložit střechu nad hlavou. V principu způsobuje hnědou hnilobu dřeva, která vede až k jeho úplnému rozkladu až na prach. Šíří se velmi rychle, rychlost jejího růstu je až 10 mm za den a poměrně záhy tak dokáže napadnout prakticky celý objekt. Daří se jí ve sklepích, pod podlahami, ale i ve střešních krovech. Na rozdíl od většiny ostatních dřevokazných hub nepotřebuje ke svému životu, s výjimkou první fáze vývoje, vysokou vlhkost. Díky svému kořenovému systému (rhisomorfy), které se táhnou mnohdy až několik metrů, si dokáže přitáhnout vodu potřebnou k dalšímu růstu až z poměrně vzdálených míst. Tyto provazcovité kořeny jsou schopny prorůstat i zdivem nebo betonem.
Nebezpečnost tohoto domácího škůdce spočívá především v její záludnosti. Doslova se zabydlí ve vašem domě a vy si toho ani nevšimnete, dokud už není pozdě a váš dům už vlastně není váš, ale jeho pánem je v tuto chvíli již mocná dřevomorka.
V případě, kdy zjistíte, že váš dům navštívil tento nezvaný host, nemáte už obvykle příliš na výběr. Napadené dřevo je nezbytné zcela zlikvidovat. V tom lepším případě stačí odřezat poškozenou část minimálně metr od viditelného zasažení. Poměrně často je však nutné přistoupit k celkové rekonstrukci a výměně krovů, trámů nebo celých dřevěných stěn. A určitě je důležité zkontrolovat, zda se tento záludný parazit neskrývá někde ve zdivu a nečeká, až mu připravíte novou porci dřeva.
Nejčastěji napadá dřevo jehličnatých stromů, ale výjimkou nejsou ani poškození dřeva listnáčů.
Paradoxně ve volné přírodě je možné považovat dřevomorku za užitečnou houbu, protože likviduje hnilobné organismy, které vznikají odumíráním padlých stromů. Nicméně v domácnostech páchá řady škod. Není však rizikem jen pro konstrukci budov, ale také pro jejich obyvatele. Spóry této houby totiž vylučují alergenní mykotoxiny, což z nich činí původce alergií i astmat. Průvodními jevy přítomnosti této houby pak mohou být u citlivějších jedinců opakující se bolesti hlavy, nevolnosti nebo závratě.
Jak vlastně dřevomorku poznáte?
Napoví vám, že se jí přezdívá „rezavý mor“. Má nahnědlou barvu, šíří se rezavými výtrusy. Na počátku se projevuje pavučinovým povlakem na vlhkých stěnách, které připomínají plíseň. Je to takzvané mycelium. Tyto bílošedé povlaky se pak rozrůstají do nepravidelných oválů hnědočervené barvy, plodnic, s bílými okraji, které stářím šednou nebo žloutnou, a které mohou dosahovat v průměru 25-30 cm. Připomínají vzhledem choroše a jejich výška může být až 3 cm.
Prevence
Účinnou prevencí proti dřevomorce je jednak nevytvářet jí vhodné podmínky k životu. Ideálním prostředím pro její růst a vývoj je příjemná teplota do 30°C, vlhkost, přítmí a hlavně nevětrané prostory. To znamená, že je třeba zajistit dobré odvětrávání především u méně často obývaných budov, jako jsou chalupy či chaty a zabránit kondenzaci vzdušné vlhkosti v domech. Náročnějším způsobem prevence je pak pochopitelně chemické ošetření, kdy je potřeba dbát také na vhodnost použití konkrétního prostředku s ohledem na životní prostředí. Přípravků, které lze vyzkoušet, je na trhu celá řada. Patří mezi ne například Dřevosan, Pregnolit nebo Lignofix. Tyto prostředky musí mít patřičné typové označení a musí projít schválením Státní zkušebny a hlavního hygienika. Je nezbytné naprosto přesně dodržovat pokyny výrobce. Ještě účinnější je pak profesionálně provedená impregnace dřeva.
Odstraňování
Pokud už se nám však dřevomorka v domácnosti usadila, je potřeba s ní svést tuhý a úporný boj. Nejprve je samozřejmě nutné si ověřit a potvrdit, že se skutečně jedná o dřevomorku. S identifikací vám nejlépe pomohou v kterékoliv mykologické laboratoři.
Pokud víte s jistotou, jaký nepřítel proti vám stojí, máte na výběr. Můžete se pustit do boje sami, především pokud není napadení rozsáhlé. Lze odstranit poškozené části, použít dostupné chemické prostředky. Nicméně, lepší volbou bude obránit se na profesionály. V dnešní době existuje velké množství firem, zabývajících se likvidací takovýchto škůdců. Odborníci často provedou hloubkovou ochranu formou injektáže, provádí se rovněž sanace za použití fungicidních prostředků ve formě nátěru či nástřiku. Tyto operace je nutné několikrát zopakovat. V současné době však přivolaní odborníci asi sáhnou raději po alternativě mikrovlnného zahřívání napadeného dřeva. Tato technologie je vysoce účinná.
Spolehlivá a kvalitní firma vám poskytne záruku na své služby nejméně na dobu 5 let, v některých případech můžete dostat záruku na chemickou impregnaci až 10 let. Každopádně boj s dřevomorkou je finančně náročná a dlouhodobá záležitost.
Předchozí článek Další článek
Úvod › Seznam štítků › Dřevo
Související články
- Dřevo cizokrajných exotických dřevin
- Jaké jsou vlastnosti dřeva?
- Přístřešek na dřevo – inspirace
- Jak rovnat dřevo, aby dobře proschlo?
- Jak postavit dřevník? - Stavba dřevníku jednoduše
- Jak udělat bílou patinu dřeva?
- Jak vypadá dřevomorka? Co dělá? Jak se proti ní bránit?
- Jak se počítá kubík dřeva?
- Co je dřevina Sheesham?
- Jak se pozná dřevomorka?
- Jak ochránit dřevo před slunečními paprsky?
- Postup natírání olejovou lazurou
- Jak vybrat olejovou lazuru na dřevo?
- Jak vybrat vhodný tmel na dřevo?
- Jak vybrat kvalitní štětec na dřevo/kov?
- Jak odstranit barvu ze dřeva?
- Jak pracovat s dýhou?
- Jak ochránit dřevo před deštěm?
- Čím brousit dřevěné parkety?
- K čemu se používá umělé dřevo? A co to je?
- Jak poznáme, že je dřevo dostatečně proschlé?
- Jak se vyznat v brusných papírech na dřevo?
- Jak zvýšit tvrdost povrchu dřeva?
- Možné způsoby, jak opracovat dřevo
- Péče o nábytek z exotického dřeva
- Jaké použít dřevo na dekorace bytu
- Jaké dřevo je vhodné na topení?
Externí odkazy - další užitečné zdroje
Aktuální články
- Jak měřit a vybrat perfektní barovou židli (pro domácí bar)
- Jak na parkovací stání před plotem
- Rozpočet základů
- Bydlení ve stodole
- Jaký je vliv malých domů na životní styl a kvalitu života?
- Dílna - jaké nářadí a vybavení potřebujete pro zřízení domácí dílny?
- Drenážní beton - popis, jak jej připravit, tipy na jeho využití
- Odvětrání odpadu – k čemu je dobré, jak jej realizovat
- Oprava podlahy z betonu – jak na drolící se beton, výtluky a trhliny?
- Co dělat, když plastová okna drhnou