Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vypadá dřevomorka? Co dělá? Jak se proti ní bránit?

  

Dřevomorka domácí (Serpula lacrymans) je doslova noční můrou všech chatařů i majitelů dřevostaveb. Dokáže však pěkně potrápit i obyvatele rodinných domů, kterým rovněž dokáže leckdy přivodit nepříjemnou chvilku.

Dřevomorka patří mezi dřevokazné houby, tzv. saprofágy.

Je jedním z nejznámějších a také nejnebezpečnějších škůdců v této kategorii. Dokáže vám doslova rozložit střechu nad hlavou. V principu způsobuje hnědou hnilobu dřeva, která vede až k jeho úplnému rozkladu až na prach.  Šíří se velmi rychle, rychlost jejího růstu je až 10 mm za den a poměrně záhy tak dokáže napadnout prakticky celý objekt. Daří se jí ve sklepích, pod podlahami, ale i ve střešních krovech. Na rozdíl od většiny ostatních dřevokazných hub nepotřebuje ke svému životu, s výjimkou první fáze vývoje, vysokou vlhkost. Díky svému kořenovému systému (rhisomorfy), které se táhnou mnohdy až několik metrů, si dokáže přitáhnout vodu potřebnou k dalšímu růstu až z poměrně vzdálených míst. Tyto provazcovité kořeny jsou schopny prorůstat i zdivem nebo betonem.

Nebezpečnost tohoto domácího škůdce spočívá především v její záludnosti. Doslova se zabydlí ve vašem domě a vy si toho ani nevšimnete, dokud už není pozdě a váš dům už vlastně není váš, ale jeho pánem je v tuto chvíli již mocná dřevomorka.

V případě, kdy zjistíte, že váš dům navštívil tento nezvaný host, nemáte už obvykle příliš na výběr. Napadené dřevo je nezbytné zcela zlikvidovat. V tom lepším případě stačí odřezat poškozenou část minimálně metr od viditelného zasažení. Poměrně často je však nutné přistoupit k celkové rekonstrukci a výměně krovů, trámů nebo celých dřevěných stěn. A určitě je důležité zkontrolovat, zda se tento záludný parazit neskrývá někde ve zdivu a nečeká, až mu připravíte novou porci dřeva.

Nejčastěji napadá dřevo jehličnatých stromů, ale výjimkou nejsou ani poškození dřeva listnáčů.

Paradoxně ve volné přírodě je možné považovat dřevomorku za užitečnou houbu, protože likviduje hnilobné organismy, které vznikají odumíráním padlých stromů. Nicméně v domácnostech páchá řady škod. Není však rizikem jen pro konstrukci budov, ale také pro jejich obyvatele. Spóry této houby totiž vylučují alergenní mykotoxiny, což z nich činí původce alergií i astmat. Průvodními jevy přítomnosti této houby pak mohou být u citlivějších jedinců opakující se bolesti hlavy, nevolnosti nebo závratě.

Jak vlastně dřevomorku poznáte?

Napoví vám, že se jí přezdívá „rezavý mor“. Má nahnědlou barvu, šíří se rezavými výtrusy. Na počátku se projevuje pavučinovým povlakem na vlhkých stěnách, které připomínají plíseň. Je to takzvané mycelium. Tyto bílošedé povlaky se pak rozrůstají do nepravidelných oválů hnědočervené barvy, plodnic, s bílými okraji, které stářím šednou nebo žloutnou, a které mohou dosahovat v průměru 25-30 cm. Připomínají vzhledem choroše a jejich výška může být až 3 cm.

Prevence

Účinnou prevencí proti dřevomorce je jednak nevytvářet jí vhodné podmínky k životu. Ideálním prostředím pro její růst a vývoj je příjemná teplota do 30°C, vlhkost, přítmí a hlavně nevětrané prostory. To znamená, že je třeba zajistit dobré odvětrávání především u méně často obývaných budov, jako jsou chalupy či chaty a zabránit kondenzaci vzdušné vlhkosti v domech. Náročnějším způsobem prevence je pak pochopitelně chemické ošetření, kdy je potřeba dbát také na vhodnost použití konkrétního prostředku s ohledem na životní prostředí. Přípravků, které lze vyzkoušet, je na trhu celá řada. Patří mezi ne například Dřevosan, Pregnolit nebo Lignofix. Tyto prostředky musí mít patřičné typové označení a musí projít schválením Státní zkušebny a hlavního hygienika. Je nezbytné naprosto přesně dodržovat pokyny výrobce. Ještě účinnější je pak profesionálně provedená impregnace dřeva.

Odstraňování

Pokud už se nám však dřevomorka v domácnosti usadila, je potřeba s ní svést tuhý a úporný boj. Nejprve je samozřejmě nutné si ověřit a potvrdit, že se skutečně jedná o dřevomorku. S identifikací vám nejlépe pomohou v kterékoliv mykologické laboratoři.

Pokud víte s jistotou, jaký nepřítel proti vám stojí, máte na výběr. Můžete se pustit do boje sami, především pokud není napadení rozsáhlé. Lze odstranit poškozené části, použít dostupné chemické prostředky. Nicméně, lepší volbou bude obránit se na profesionály. V dnešní době existuje velké množství firem, zabývajících se likvidací takovýchto škůdců. Odborníci často provedou hloubkovou ochranu formou injektáže, provádí se rovněž sanace za použití fungicidních prostředků ve formě nátěru či nástřiku. Tyto operace je nutné několikrát zopakovat. V současné době však přivolaní odborníci asi sáhnou raději po alternativě mikrovlnného zahřívání napadeného dřeva. Tato technologie je vysoce účinná.

Spolehlivá a kvalitní firma vám poskytne záruku na své služby nejméně na dobu 5 let, v některých případech můžete dostat záruku na chemickou impregnaci až 10 let. Každopádně boj s dřevomorkou je finančně náročná a dlouhodobá záležitost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.38/5 (13 hlasů)

Související články