Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak ošetřit staré dřevo podbití?

  

Dřevo. Snad nejtradičnější materiál používaný jak při stavění obydlí, tak při zařizování již hotového domu. Snoubí se v něm síla a mohutnost přírody s vynikající tvarovatelností a uměním přizpůsobit se i největším rozmarům člověka.

Aby jeho vzhled a kvalita vydrželi co nejdéle, je třeba o něj pečovat. A to nejen o dřevěný nábytek, který máme doma a ošetřujeme ho zpravidla těmi nejlepšími přípravky, ale velkou péči bychom měli věnovat i dřevěným konstrukcím a stavebním prvkům včetně obkladů nebo podbití, které bývá velmi často venku a je vystaveno například vlivům počasí nebo působení činnosti člověka.

Naši předkové používali k ošetření dřevěných součástí obydlí poměrně originální přípravky. Patřila mezi ně například směs volské krve s popelem, kterou se napouštěly jak venkovní trámy, tak i vnitřní obložení, nebo podlahy. Současná době sice podobně originální záležitosti nenabízí, ale i tak si lze vybrat z nepřeberného množství přípravků přesně podle přání každého majitele.

Ošetřování

Při ošetřování dřevěného podbití je třeba rozlišit, zda se nachází venku, nebo ve vnitřních prostorách domu. Jako první se podíváme na ošetření venkovních ploch.

  1. Trámy nebo dřevěné podbití jsou zachovalé. V takovém případě je vše v pořádku. Pouze, pokud se nám zdá nátěr matný, můžeme ho přetřít například bezbarvým lazurovacím lakem, který stávající povrch osvěží a dodá mu lesk. A pokud chceme oživit barvu trochu jiným tónem, volíme zpravidla lak o odstín světlejší, než byl ten původní.
  2. Trámy jsou poškozené a stávající nátěr se loupe. Následuje několik kroků.
  1. odstranění původního nátěru
  2. kontrola poškození dřeva, popřípadě výměna vadných částí
  3. aplikace ochranného základu proti houbám, škůdcům a plísním
  4. impregnace dřeva proti vlivům počasí prostřednictvím speciálního lazurovacího laku
  5. aplikace konečné vrstvy krycího nátěru

Dřevěné podbití bývá ale oblíbeným prvkem i v interiérech, kde zútulňuje a doslova pocitově zatepluje obytné místnosti. I zde může být vystaveno mnoha rizikovým faktorům pramenícím z lidského konání. Kdo by neznal plísně způsobené například parami z kuchyně, nebo vlhkost v koupelně po horké lázni, kterou si neopatrně pustíme do domu. Proto je i ve vnitřních prostorách nutno dřevo chránit a ošetřovat.

  1. Odstraníme původní nátěr a zkontrolujeme stav obložení.
  2. Aplikujeme přípravek proti plísním a houbám.
  3. Dalším krokem je použití impregnačního laku, který bude chránit dřevo před případnou vlhkostí.
  4. Tečkou za ošetřením je poslední vrstva nátěru v barvě podle přání majitele nebo obyvatele domu.

V kostce platí, že ošetřování dřevěných obkladů nebo podbití je nutno přizpůsobit stavu dřeva a prostředí, v jakém se toto podbití nachází. Pokud nastane situace, že si někdo nebude vědět rady, není ostuda obrátit se na odborníka. Zdraví domu za to rozhodně stojí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články