Jakákoliv změna na pozemku nebo přímo stavbě, jejíž provedení je podmíněno schválením stavebního úřadu (ať už se jedná o vydání rozhodnutí o povolení stavby, kolaudační rozhodnutí či územní rozhodnutí), vyžaduje vždy dodání příslušné dokumentace, jejíž součástí bývá geodetický plán. Plánujete-li výstavbu rodinného domu nebo chaty, jejich změnu (nadstavbu, přístavbu), či jen zapsání do katastru nemovitostí, bude po vás vyžadováno provedení zaměření stavby, které určí její přesnou polohu vůči pozemku i ostatní okolní zástavbě, a také výškové usazení do terénu. Provedení zaměření stavby je obvykle podloženo speciální dokumentací a vždy jej realizuje profesionál – geodet s příslušným oprávněním.
Stavba svépomocí
Říká se, že správný chlap by měl v životě udělat tři věci - postavit dům, zplodit syna a zasadit strom...
Podívejme se trochu blíže na tu první "věc". Postavit dům se dá různým způsobem, resp. existuje hodně firem, které vám ho postaví, třeba i na klíč. Čím dál víc lidí se však dnes rozhoduje k "vlastnímu" řešení problému bydlení - prostě si dům postaví sami. Takříkajíc svépomocí!
Dům vlastníma rukama
Zbudovat si svůj dům má samozřejmě mnoho kladů. Když odmyslíme "neodmyslitelnou" výhodnost z hlediska finančního (takový "váš" dům přijde cca o polovinu levněji než "koupený", rozuměj postavený firmou), pak druhým hlavním faktorem tohoto postupu je skutečnost, že člověk při stavbě vlastně "kontroluje sám sebe". A nikdo si přece nepostaví ve svém domě křivou zeď, každý si zcela určitě "pohraje" s odpady a přišroubuje vodovodní baterie tak, aby fungovaly ke spokojenosti celé rodiny. A nakonec - ten pocit, že jsem to dokázal! Ten se penězi sice měřit nedá, ale není o nic menším "kapitálem"...
Jisté je, že postavit si dům svépomocí neznamená udělat si ho "sakumprásk" sám od základů po komín. To jistě možné není, ledaže by člověk byl nejen klasickým "domácím kutilem", ale i architektem, designérem, tesařem atd. Takhle to ale myšleno není - jde jen a pouze o to, že si prostě celou stavbu zorganizujete tak, abyste nemuseli volat na pomoc drahou firmu. Základy? Ty se dají vykopat ručně a s partou přátel je i vybetonujete. Namíchat maltu určitě zvládnete (dnes jsou "k dostání" kvalitní maltové "polotovary" v pytlích, stačí jen voda a směs rozmíchat). Na vyzdění si můžete pozvat zedníka, popř. od něho ledacos odkoukat a uvidíte, že to není až tak složité. Fasáda - prostě "špryc", "hrubá" a "fajnová"... Potom stačí napenetrovat, vybrat barvu a natřít.
Mohlo by se takto postupovat "položku po položce" - něco uděláte vy sám, něco spolu s kamarády, na něco si zavoláte odborníka - a dům poroste před očima!
Při troše štěstí a umu (řekněme, že začnete na jaře) můžete mít na podzim hotovou hrubou stavbu. Krov je dobré dělat v zimě. Proč? Protože neprší a sníh prostě odmetete a jedete dál. Příští rok na jaře můžete postupně začít s pracemi uvnitř - no... a třetí rok na jaře se stěhujete do nového!
Zdá se to být jednoduché? Pokud ano, tak jednoduché to rozhodně není. Na druhou stranu - není to ani natolik složité, aby to zručný a odvážný chlap nezvládl. Pokud se "na to cítíte", zkuste se poptat u někoho, kdo si něčím podobným už prošel a získat tak řadu neocenitelných rad a doporučení. Problémy, které na vás čekají, už totiž řešili mnozí před vámi a je jistě lepší "nevynalézat kolo", ale jít cestou "nejmenšího odporu".
Takže - ať se daří a ať se vám ve vašem domě dobře bydlí!