Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Co je dřevina Sheesham?

  

Dřevina Sheesham pochází z indického palisandru neboli Dalbergia Sisso, což je opadavý strom, na indickém subkontinentu lépe známý právě jako Sheesham. Roste po celé oblasti od subhimalájského regionu, podél řeky Indu až po Assam, hlavně tedy Paňdžáb, Uttarpradéš, Západní Bengálsko a Assam. V těchto částech bývá nazýván různě, například Sheesham, Shishan, Shisham, Sissoo nebo Sisu.

Je národním stromem státu Paňdžáb, kde se v míře pěstování drží na druhém místě za dřevinou teak. Má různá využití kromě poskytování dřeva, jako například vysazování podél silnic a na čajových plantážích, aby poskytoval stín, a podél vodních kanálů.

Tento strom obvykle roste podél vodních toků pod nadmořskou výškou 900 metrů, ale může se vyskytovat až do 1 300 m. n. m. Nejlépe se mu daří při teplotách v rozmezí od 10° do 40°C. Dokáže vydržet průměrné srážky do maxima 2 000 mm za rok a sucha nepřesahující tři až čtyři měsíce. Sheesham roste nejlépe v písku a štěrku a bohaté půdě říčních břehů a může se mu také dařit v mírně slaných půdách. Vlastnosti: Barva dřeviny Sheesham se pohybuje od zlatavě hnědé po tmavě nebo kaštanově hnědou s tmavšími pruhy, které dřevu dodávají bohatý a lesklý vzhled. Dřevo je robustní a odolné, s rovnými vlákny, která někdy mohou být propletená. Textura se pohybuje od středně hrubé po hrubou s přírodním leskem.

Výhody dřeva Sheesham:

  • Má přirozenou odolnost vůči rozkladu a je populární pro dřevořezbu a rytí zboží v Indii.
  • Toto dřevo se neohýbá ani neštěpí, proto je hojně využíváno pro výrobu skříní a jiného nábytku.
  • Je to vysoce trvanlivé dřevo s velkou odolností vůči termitům.
  • Kvůli své pevnosti může být sekání a řezání velký problém, ale je výborné pro soustružnictví.
  • Po vyleštění se krásně leskne a má hladký povrch.
  • Vlákna jsou výrazná, proto má každý kousek nábytku ze Sheeshamu svou unikátní barvu. Toto dřevo lze ručně voskovat, což zanechává hladký povrch.
  • Toto dřevo se využívá jako námořnické a letecké překližky, jako uhlí pro vaření a ohřívání jídel, pro výrobu hudebních nástrojů, okrasné soustružnictví, sportovní zboží a pro řezbářství a rytí.
  • Také se využívá pro výrobu dveří a oken, zatímco jeho kořeny jsou často používány pro výrobu dýmek.
  • Dřevo Sheesham přijímá dobré naleštění a dává hladký povrch a lesk.

Varování na konec

Dřevina Sheesham získala mezinárodní pozornost jako kvalitní dřevo pro nábytek, například skříně. Je to proto, že jeho dřevo je velmi pevné a vydrží generace. Je také odolné proti rozkladu. Jádro tohoto dřeva je velmi pevné a odolné vůči termitům, ale je náchylné na brouky vrtající do dřeva. Sheesham se také používá k výrobě překližky a dýhy, podlah, na výrobu lodí, pro rytí, soustružení a výrobu hudebních nástrojů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.8/5 (30 hlasů)

Související články