Tvary dřeva - můžeme použít prkna, frézované půlené kulatiny, kulatiny nebo hranoly. Na kompostér je vhodné použít zejména dřevo z jehličnanů, nejčastěji smrkové nebo odolné modřínové dřevo.
Tvary dřeva - můžeme použít prkna, frézované půlené kulatiny, kulatiny nebo hranoly. Na kompostér je vhodné použít zejména dřevo z jehličnanů, nejčastěji smrkové nebo odolné modřínové dřevo.
Pokud opatříme zvolené tvary dřeva systémem zámků (tzv. zádlabů), zaručujeme si tím velmi jednoduchou montáž, kterou během pár minut zvládne opravdu každý. Vytvoření zádlabů, ale vyžaduje mnohem větší zručnost a je pracné. Dřevěné části se zádlaby se také dají koupit. Pak můžeme pracovat s velikostí, přidávat i ubírat jednotlivá patra podle množství kompostované hmoty. Jednoduché je i rozebrání kompostéru. Další předností je také výrazná stabilita.
Proti vlivům počasí je dobré dřevo naimpregnovat. Pro delší životnost proto použijte před samotnou výrobou kompostéru ochranný nátěr tenkovrstvý lazurovací na dřevo, osvědčil se například Luxol, nebo třeba impregnací Womanitem CX 10.
Objem kompostéru závisí na množství kompostovaného materiálu a velikosti vaší zahrady. Doporučuje se minimální objem 1 m3. Kompostér pak může mít následující rozměry: 100 x 100 x 100 cm.
V případě dřevěných prvků se zádlaby, použijeme buď 20 hranolů, půlkulatin či kulatin o velikosti cca 100 x 6 x 6 cm a jednotlivé části do sebe zacvakáváme jako kostičky lega. Můžeme tak nastavovat různou výšku kompostéru.
Nářadí - hřebíky, kladivo, skládací metr, tužka, pevný provaz z umělého vlákna, nůžky, (ližiny), pila
8 hranolů 100 x 6 x 6 cm
20 prken 100 x 10 x 2 cm
Při stavbě kompostéru je nutné mezi zvolenými prkny nebo kulatinami dodržovat stejné mezery, aby byl kompost provzdušněný a nezahníval.
Nejdříve je nutné vytvořit dvě stěny kompostéru. Vždy na dva hranoly pomocí hřebíků přidělávejte prkna tak, aby byla v zákrytu s hranolem, a nepřesahovala jeho okraj. Nechte mezi prkny rovnoměrné mezery. Další dvě stěny budete tvořit trochu odlišně. Prkna přiděláte tak, aby překrývala hranol o jeho šířku. Nezapomeňte opět dodržovat stejnou mezeru mezi prkny.
V konečné fázi pomocí hřebíků přidělejte prvním dvěma stranám kompostéru třetí stěnu. Poslední stěnu pak buď připevněte ve čtyřech bodech ke kompostéru pomocí pevného provazu tak, abyste ji kdykoliv mohli oddělat, až budete odebírat hotový kompost.
Můžeme také připevnit na přední dva hranoly ližiny, do kterých budeme zasouvat přední stěnu z prken. Koupit se dají v různých šířkách, zvolte tedy šířku ližin v šířce použitých prken. Montáž je jednoduchá, pouze je přišroubujete šroubky a matičkou. Doporučuji si naměřit prkna. Přední zasunovací stěna se bude muset případě použití ližin o kousek zkrátit, aby se dala do nich zasunout.
Potřebujeme:
4 palety, z toho 2 protilehlé palety stejné velikosti, které dostaneme většinou zdarma ve všech stavebninách. (mimo europalet)
Spojovací materiál:
12 ks lustrových háčků, telegrafické svorky na upevnění pletiva k paletám, 3 m vázacího 2mm silného drátu potaženého PVC, tenký vázací ocelový drát.
Nářadí:
vrtačka, metr, kladivo, kleště, štípací kleště, popř. nůžky na plech a rýč
Na paletový kompostér o standartní vnitřní velikosti 1,2x0,9m můžeme také použít 5,6 m králičího pletiva, abychom zabránili hlodavcům přístupu dovnitř.
Příprava místa kompostéru:
Rýčem prokypříme zem, potřebujeme, aby měli do kompostu přístup žížaly a brouci žijící v půdě, kteří rozkládají organický materiál.
3 palety, tvořící zadní stěnu a obě boční stěny sestavíme. Horní strana palet bude stranou pohledovou, spodní strana palety bude uvnitř kompostéru. Zadní paletu vložíme dovnitř boční palety. Pak navrtáme v horních i dolních rozích palet díry, kde zatočíme háčky. Stejně přiložíme i druhou boční paletu, navrtáme ji nahoře i dole a pak zatočíme zbylé háčky. Celkem by jich mělo být 8 ks.
Všechny 3 palety svážeme pevně pomocí PVC vázacího drátu za háčky. Po té je přiložíme dovnitř mezi boční stěny. Přiložíme i poslední paletu, která bude tvořit přední odnímatelnou stěnu. Nyní navrtáme díry v rozích palet pouze v horní části a zatočíme poslední 4 háčky.
Budeme-li používat pletivo, přední paletu odejmeme, naměříme si na ni králičí pletivo a to svorkami připevníme svorkami na spodní stranu palety. Stejně vyměříme králičí pletivo na obložení obvodových vnitřních stěn a připevníme svorkami k paletám.
Spojené stěny kompostéru přesuneme na přichystané místo. Králičí pletivo dáme i na podlahu kompostéru tak, aby okraje byly zvýšené. Ustřižené pletivo upevníme tenkým ocelovým vázacím drátem k pletivu na vnitřních stěnách palet. Nenecháváme mezery větší 3cm, nejvíce 5cm. Nakonec přiložíme přední stěnu, na kterou zase z vnitřní strany dáme pletivo a nahoře svážeme háčky vázacím PVC drátem. Ve spodní části svážeme pouze části palety vázacím drátem zvenku.
Je důležité si uvědomit, že jakmile bude kompostér naplněn, dolů dovnitř se již nedostaneme. Na zimu je dobré vyrobit si ještě víko kompostéru, které položíme na palety.