Co dělat s lepící páskou, která se "vpekla" do dřevěného rámu okna

Lepicí páska umí na dřevěném rámu okna napáchat mnoho škod. Co se s tím dá dělat a je možné ji beze zbytku odstranit?

Poškozená okna můžete i reklamovat

V případě, že vám okna v takovém stavu zanechala firma, která pásku včas neodstranila, nejjednodušším řešením je vůbec se o odstranění nepokoušet. Takto provedenou zakázku máte nárok reklamovat.

Pokud jste si problém způsobili sami, nezbývá vám než se naopak pokusit opět svépomocí jej odstranit. Někteří uživatelé doporučují použít sprej WD-40. Zahraniční zdroje radí použít obdobný přípravek s názvem Goo Gone. Ať použijete kterýkoli z nich, každopádně by neměly způsobit zabarvení dřeva či jiné poškození.

Pomoc vám mohou náhradou za speciální přípravky i jiná maziva. Posloužit velmi dobře umí i obyčejný rostlinný olej, který najdete v kuchyni. U ošetřeného dřeva by neměl olej zanechávat žádné stopy, neošetřený materiál byste samozřejmě poničili.

Pokud nemůžete použít olej, vyzkoušejte teplo. Přilnavost zbytků pásky může významně oslabit právě vyšší teplota. Postačí vám tak kritické místo nahřát fénem. Ten nastavte na nízkou až střední teplotu a držte jej cca 15 cm nad postiženým místem.

Použití tepla bývá někdy označováno za nejbezpečnější způsob odstranění, protože nezahrnuje žádné tekutiny, jež by se mohly do dřeva nasáknout. S nahříváním proto můžete i začít.

Další způsoby, jak vyčistit dřevěné rámy oken

Vyzkoušet můžete z dalších domácích receptů i mýdlovou vodu. Poté opláchněte celou plochu čistou vodou a otřete suchým hadříkem. Případně můžete použít i teplou vodu s přídavkem saponátu.

Mechanická cesta pomůže spíše v případě, že na materiálu ulpěly zbytky lepidla. Na urputně držící pásku dostačující být nemusí.

Na pomoc si vezměte špachtli nebo příborový nůž. Musíte být však zvláště opatrní. Čepel je nutné držet rovnoběžně s povrchem tak, abyste okenní rám nezničili. Postupujte pomalu drobnými tahy z jednoho konce na druhý. Pokud nechcete používat nůž, můžete zkusit pásku zkusit jednoduše odrolit rukou.

Rovněž se jako další prostředek sloužící k odstranění zbytků lepidla ze dřeva doporučuje isopropylalkohol. Jednoduše naneste trochu alkoholu na hadřík a zkuste postižená místa otřít. Nejprve je však vhodné na skrytém místě vyzkoušet, zda alkohol nezpůsobí poškození povrchu.

Stejným způsobem můžete podle některých zdrojů využít obyčejný odlakovač na nehty. Musí ale obsahovat aceton, který funguje jako rozpouštědlo. Neměl by však na dřevě v žádném případě zůstat delší dobu, protože opět může způsobit poškození materiálu.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 





Související články

Aktuální články