Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak se pozná dřevomorka?

  

KDYŽ SE ŘEKNE DŘEVOMORKA…

                                                                                                          …tak se každý vyděsí.

Způsobuje hnědou hnilobu s typickým kostkovitým rozpadem dřeva. Plodnice dřevomorky jsou na okraji bíle až žluté s vatovitou strukturou. Střed je  hnědý až oranžově-hnědý, vlhký a vydává houbovitou vůni.  Ve stadiu plné zralosti je povrch plodnic, díky výtrusům, rezavě hnědý.

Rozrůstá se velmi rychle. V příznivých podmínkách (uzavřený prostor s optimální vlhkostí a teplotou 22 °C je to až 6 mm denně a asi 2 m za rok.

Dřevomorka domácí je velmi nenáročná na teplotu i na vlhkost. K růstu jí stačí teploty v rozmezí od 3 do 26 °C a vlhkost dřeva pouhých 18 až 20 %. Méně ohrožuje dostatečně větrané střešní konstrukce, do kterých nezatéká. V budovách napadá vše s obsahem celulózy, tedy nejen dřevěné prvky, ale např. i tapety, rámy či plátna obrazů.

Vyskytuje se zejména ve vlhkých sklepech, v chatách, chalupách, suterénních bytech a obecně v bytech s vyšší vlhkostí.

Intenzivně rozkládá dřevo jehličnanů a měkkých listnáčů. Dub, akát a ořešák černý jí podléhají pomaleji.

Houba se však může šířit nejen výtrusy, ale i kousky nakaženého dřeva, což se v praxi vyskytuje nejčastěji. Klíčivost výtrusů je velmi dlouhá – až 6 let.

Může způsobit zdravotní problémy

Houba škodí nejen všemu, co obsahuje celulózu, ale i lidskému zdraví. Velké množství výtrusů z plodnic zamořuje ovzduší objektu. Kromě toho staré mycelium a hlavně staré plodnice se při větší vlhkosti rozkládají a produkují dráždivé, dusíkaté sloučeniny, které mohou způsobit citlivějším jedincům zdravotní obtíže projevující se špatným psychickým stavem, bolestmi hlavy, pocity nevolnosti, závratěmi i vážnějším onemocněním.

Kde se poradit?

Vhodnými poradci v boji proti houbám bývají odborné instituce bez přímých vazeb na výrobní podniky. U nás to je zejména Česká mykologická společnost: www.myko.cz nebo laboratoře Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského: www.vvud.cz. Obě tyto instituce zajišťují i poradenskou službu.

Prevence

- Základním preventivním opatřením proti dřevomorce je mj. udržení vlhkosti dřeva pod 18 %.

- Boj proti vlhkosti začíná už během projektové přípravy – všechny prostory domu by měly být dostatečně odvětratelné a v obvykle nepřístupných prostorách (např. mezi podlahou a stropem nižšího patra) by neměla kondenzovat vzdušná vlhkost.

- V hotové stavbě je pak důležité často větrat – trvale obývané prostory bývají napadány dřevokaznými houbami podstatně méně než jen příležitostně obývané rekreační objekty, či dokonce neobývané domy.

!!!POZOR!!!

Při napadení dřevomorkou - zejména nosných dřevěných konstrukcí (stropy, krovy) - okamžitě vyhledejte odborníka. Ten rozhodne, zda není nutné odstranit celé poškozené konstrukce a trámy. Teprve pak se pusťte do odstraňování.

Přípravky

Preventivní

Používají se na ošetření nových dřevěných částí staveb - např. DŘEVOSAN, DŘEVOSAN FORTE, BOCHEMIT FORTE, BOCHEMIT BASIC, LIGNOFIX E-PROFI, LIGNOFIX-UMÍ TO. Ceny za jeden litr přípravku se pohybují od 110 do 180 korun.

Likvidační

Používají se po likvidaci houby z poškozených míst - např. LIGNOFIX SUPER BOCHEMIT QB, BOCHEMITQB Hobby. Ceny těchto přípravků začínají na 100 korunách za jeden litr.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)





Související články