Úvod  ›   › 

Jak odstranit plíseň ze dřeva?

  

Zná to nejspíš každý z nás. Plísně, mechy, vlhkost, to všechno dokáže zkazit kvalitu i toho nejlepšího dřeva. Což o to, pokud se jedná o zapomenutý plot za domem, pak se ještě tolik neděje, ale když nám zplesniví třeba zahradní nábytek nebo konstrukce altánu, pak máme problém. Nejen proto, že dřevo nebude vypadat esteticky dobře, ale především proto, že bude společně s plísňovou infekcí hnít a rozpadat se. Jak tohle celé snadno a efektivně vyřešit?

Jak na to?

Samozřejmě, nejjednodušší je se postarat, aby dřevo vůbec neplesnivělo. Jak? Ohlídáme si, aby k němu neměla přístup vlhkost, výkyvy teplot, nebo sníh. Dovedete si představit, jak dřevu škodí, když ho slunce vysuší a pak do suchého dřeva prosákne voda? Vzniká tím doslova živná půda pro bakterie a plísně, narušuje se jeho struktura a ve výsledku se dřevo rozpadá. A kromě toho vypadá opravdu hrozně. Než na to dojde, můžeme se tomu bránit různě. Kromě již zmíněné prevence můžeme dřevo impregnovat nebo nalakovat, čímž vytvoříme ochranu proti natáhnutí vlhkosti.

Horší je, když už se plíseň na dřevě objeví. Pak nám nezbude, než proti ní vytáhnout do boje. Musíme se ale vyzbrojit pořádnou dávkou trpělivosti a povětšinou také chemických prostředků. Plísně bychom napřed měli mechanicky odstranit, nožem, nebo ocelovým kartáčem, alespoň pokud to jde. Pak je potřeba dřevo napustit impregnací, která ho zbaví zbytků plísní. Na tuto vrstvu pak můžeme natáhnout lak, který vytvoří pevný povrch a vrátil dřevu jeho předchozí vlastnosti.

Problém však někdy je, že stopy po plísni jen tak nezakryjeme. Pokud se tedy jedná o dřevěné věci, které mají primárně vypadat dobře, jako třeba zahradní nábytek, nebo parkety, bude daleko lepší poškozené části nahradit novými, nebo je přetřít krycí barvou. I když to dá o něco více práce a zabere více času, bude to rozhodně vypadat daleko lépe. A o to nám jde především, ne?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.42/5 (12 hlasů)