Jak odstranit plíseň ze dřeva?

Zná to nejspíš každý z nás. Plísně, mechy, vlhkost, to všechno dokáže zkazit kvalitu i toho nejlepšího dřeva. Což o to, pokud se jedná o zapomenutý plot za domem, pak se ještě tolik neděje, ale když nám zplesniví třeba zahradní nábytek nebo konstrukce altánu, pak máme problém. Nejen proto, že dřevo nebude vypadat esteticky dobře, ale především proto, že bude společně s plísňovou infekcí hnít a rozpadat se. Jak tohle celé snadno a efektivně vyřešit?

Jak na to?

Když už se plíseň na dřevě objeví. Pak nám nezbyde, než proti ní vytáhnout do boje. Musíme se ale vyzbrojit pořádnou dávkou trpělivosti.

Plísně mechanicky odstraňujeme až po použití kapalného prostředku proti plísním. Postup např. u přípravku Bochemit proti plísním ve spreji je následující:

Na napadené místo nastříkáme přípravek ze vzdálenosti 10 - 15 cm, po 15 - 20 minutách jej opláchneme a necháme povrch dřeva zaschnout (nebo povrch neoplachujeme a necháme jej pouze zaschnout). U silně poškozených povrchů postup opakujeme vícekrát. Následně přistoupíme k manuálnímu odstranění plísně s pomocí ocelového kartáče či brusného přístroje s odsáváním.

Při práci používáme ochranné pomůcky! Bochemit proti plísním nemá preventivní účinek. Není vhodný na barevné či lakované dřevo. Má fungicidní i baktericidní účinky. Může být korozivní pro kovy. Nepoužívat společně s jinými přípravky (při styku s kyselinami uvolňuje toxický plyn). Účinná látka: Chlornan sodný. Technický list.

Další přípravky proti plísním:

Vždy před použitím je nutné přečíst návod k použití, který je uvedený na výrobku nebo webových stránkách výrobce či prodejce.

  • Colorlak Lignostop proti plísni V 1046
  • Savo proti plísním rozprašovač 500 ml
  • FungiSPRAY bezchlorový
  • a další...

Problém však někdy je, že stopy po plísni jen tak nezakryjeme. Pokud se tedy jedná o dřevěné věci, které mají primárně vypadat dobře, jako je třeba zahradní nábytek, nebo parkety, bude daleko lepší poškozené části nahradit novými, nebo je přetřít krycí barvou. I když to dá o něco více práce a zabere více času, bude to rozhodně vypadat daleko lépe. A o to nám jde především, ne?

Prevence

Jak se postarat o to, aby dřevo vůbec neplesnivělo? Použitím vhodných nátěrů a protiplísňových přípravků lze tvorbu plísní omezit či zabránit. Dalším způsobem je efektivní ochrana dřevěných prvků před děštěm a vlhkostí. A to buď zakrýváním, ponecháním na provětrávaném místě nebo skrytím do míst s nízkou vlhkostí. U prvků, které nelze snadno přesunout, je pak vhodné používat kvalitnější dřeviny (například odolné exotické) nebo konstrukční detaily, které vzniku plísní předcházejí.

Článek aktualizován 21.12.2022 při hodnocení: 1.74/5 (35 hlasů)


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.07/5 (41 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

RU






Související články

Aktuální články