Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyndat vrut z dřeva?

  

Stojíme před nádhernou dřevěnou skříní, kterou jsme právě montovali pomocí vrutů do dřeva a zjistíme, že máme problém, protože jsme vrut zašroubovali na špatné místo nebo dokonce křivě. Nebo jsme se rozhodli vyndat vrut ze starší dřevěné konstrukce, kterou nechceme poničit a nejde nám to. Právě proto je tu náš návod, jak vyndat vrut ze dřeva?

Vruty do dřeva

Vruty do dřeva jsou určeny k vytvoření tzv. rozebiratelného spoje. Dle velikosti stoupání a hrubosti závitu, můžeme vruty používat právě do dřeva, sádrokartonu, ale také plastů. Vruty do dřevarozlišujeme dle tvaru hlavy na ty:

 • Se zápustnou hlavou
 • Se zápustnou čočkovitou hlavou a křížovou drážkou
 • S půlkulatou hlavou
 • S rámovou hlavou
 • Se šestihrannou hlavou

Nejčastěji používanými jsou vruty do dřeva s půlkulatou a šestihrannou hlavou, u nichž by nás vždy měl zajímat průměr a délka v milimetrech, přičemž průměrem myslíme venkovní rozměr závitu. 

Jak vyndat vrut ze dřeva?

Možná jste se ve svém životě setkali s mnoha radami, jak vyndat vrut ze dřeva? Jak jsme popsali výše, tak nehod s vruty, které používáme do dřeva může být mnoho a není snadné je ze dřeva dostat bez poškození materiálu. Pokud tedy potřebujete vyndat špatně zašroubovaný nebo dokonce zlomený vrut ze dřeva, pak buďte trpěliví a nespěchejte. 

Špatně zašroubovaný vrut do dřeva

Pomáhal Vám mladší syn se zašroubováním vrutů? Pak se můžete dočkat toho, že šroub bude v nábytku křivě, což ohrozí stabilitu a pevnost skříně. V tomto případě je vyndání vrutu většinou jednoduché. Stačí, když vezmete AKU šroubovák, zařadíte zpětný chod a vrut vytáhnete. Následně zkontrolujete jeho kvalitu a buď jej vyměníte nebo použijete pro nové zašroubování. Pokud to jde a vrut nebyl dotažen, pak jej šroubujeme na stejné místo, pouze si dáme pozor na to, aby vrut zajel do dřeva tzv. rovně. 

Zaseknutý vrut

Asi každému z nás se stalo, že v určitý moment se ve dřevě vrut zasekl, lidově zakousl. Při našich prvních pokusech se nám vrut nepodařilo dotáhnout ani vytáhnout. To už je velký průšvih, protože v případě použití větší síly bychom mohli dřevo poškodit a použít leda tak na podpal. Opět doporučujeme při vyndávání vrutu velkou trpělivost. 

 • Prostor kolem vrutu jemně navlhčete bezbarvým penetračním olejem
 • Olej nechte působit tak, aby dostal čas proklouznout do problematických partií, kde vrut uvízl
 • Šroub mírně poklepejte a pokuste se vyšroubovat klasickým šroubovákem
 • Většinou se podaří šroub pootočit, v případě nedotažených šroubů i vyšroubovat

Pokud se Vám nezdaří vyndat šroub, tak nezoufejte a celý proces opakujte a věřte, že po několikátém pokusu se vše podaří. 

Vykousaný závit

Největším strašákem je pro kutili tzv. "vykousaný" závit vrutu, který neumožní jeho vyšroubování. Pokud se vám toto stane, pak velmi často musíte zvažovat, zda vrut překáží a není možné jej ve dřevě zanechat a nebo se jej budete snažit vyndat. Vyndání takových vrutů je velmi složité a často dochází k poškození dřeva. Přesto máme způsob, který funguje, protože vruty a jejich hlavy bývají měkké.:

 • Pokuste se do hlavy vrutu vytvořit zářez pomocí ostřejšího šroubováku nebo pilového nože
 • Pokud se podaří, pak obnovíte zářez a můžete pro vyšroubování použít běžný šroubovák nebo AKU šroubovák a případně postupovat stejně jako u zaseknutého vrutu

Věříme, že jsme pomohli všem a vyndání vrutu ze dřeva se stane pouhou maličkostí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.1/5 (10 hlasů)

Související články