Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Čím ošetřit venkovní dřevěnou terasu?

  

Posedět si v létě na venkovní terase je bezesporu relaxace k nezaplacení. Také zde ale platí, že nic není zadarmo, dřevěná terasa si rovněž žádá svoji péči. Nemusí to tak na první pohled vypadat, ale z dlouhodobého pohledu je ekonomické vyhradit si každý rok určitý čas na péči o ni, protože díky tomu se její životnost může i několikanásobně prodloužit. Jestliže nedojde ke včasnému provedení údržby, nechtěným výsledkem může být i zešednutí terasových prken. Obyčejně postačí provést renovační nátěr jednou za rok.

Na dřevěnou terasu působí ničivě klimatické podmínky i mechanická námaha

K napouštění teras jsou určeny speciální olejové nátěry, jež se vsáknou do povrchu dřeva a současně také uzavřou póry. To je důležité z toho důvodu, že neošetřené dřevo mívá póry otevřené, což má za následek, že je náchylnější ke zhoubným vlivům UV záření, ale i větrů. Škody na něm zanechává také mechanická námaha, když po sobě písek a kamínky z podrážek bot zanechávají svoje zhoubné důsledky. Podobně ničivě působí i déšť, kroupy nebo sníh. Jak poznáte, že je nejvyšší čas věnovat péči údržbě vaší dřevěné terasy? Vylijte na ni sklenici vody a v okamžiku, kdy se rozlije a vsákne, je vhodný čas pustit se do práce. Když kapky ztékají z povrchu pryč nebo se formují do shluků větších kapek, je ještě vše v pořádku.

Udržované terase stačí obnovovací olejový nátěr, zanedbaná se bez čističe neobejde

Jestliže je dřevěné terase, kterou se chystáte ošetřit, věnována tato péče pravidelně, postačí obnovovací olejový nátěr. Naopak pokud byla terasa v minulosti hodně zanedbávána, je nutné nejprve pracovat s takzvaným čističem. Ten se zředí 1:10 až 1:20 podle znečištění terasy. Poté se do dřeva vetře a po čtvrthodině působení se spláchne. S jeho pomocí jsou odstraněny nečistoty a je obnovena struktura dřeva. Terasu je posléze třeba vyčistit rýžovým kartáčem a spláchnout čistou vodou.

K natírání je ideální lazurovací štětec

Po proschnutí lze začít natírat podlahu zmiňovaným olejovým přípravkem, a to za pomoci štětce. Ideální se jeví lazurovací zhotovený z umělých vláken. Barvu je nutné řádně vetřít do pórů.

Nezapomeňte setřít zbytky nevsáklého oleje!

Pozor! Mnoho lidí zapomíná na poslední velmi důležitý krok, kdy by zhruba po uplynutí hodiny měly být suchým hadrem z terasy setřeny zbytky nevsáklého oleje. Případné opomenutí této činnosti má za důsledek vznik map na povrchu, o něž samozřejmě nikdo nestojí.

Pro ošetření je nejlepší normální klima

Ošetření terasy by nemělo probíhat v extrémních teplotách. Nejlepší je teplota, která neklesne pod deset stupňů Celsia, ale současně není nějaké tropické horko. Vlhkost by potom neměla překročit 80 %.

Tato minimální péče postačí k tomu, aby se životnost vaší terasy prodloužila až několikanásobně. To již za tu trochu námahy určitě stojí!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)

Související články