Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 

Péče o nábytek z exotického dřeva

  

Máte doma nábytek z exotického dřeva? Přemýšlíte, jestli vyžaduje speciální péči? Když budete o tento originální nábytek pečovat pečlivě, nábytek bude nejen svěže vypadat, ale dlouhá vám i vydrží. Přečtěte si tipy, jak o nábytek pečovat, ať už ho máte v bytě nebo na zahradě.

Co je exotické dřevo?

Je to masivní dřevo pocházející z exotických zemí. Dřeviny mají různou barvu, vlastnosti i svou strukturu. Většinou se jedná o dřevo z tropických stromů, které jsou pěstovány pro kvalitní masivní dřevo na nábytek a další účely. 

  • Akácie - tropický trnitý strom s jemnou texturou v barvě olivově hnědé nebo šedohnědé. Akácie jsou pevné, trvanlivé a pocházejí z východní Asie a Jižní Ameriky.
  • Cedr - patří mezi jehličnaté stromy, je odolný a pevný, pochází z Blízkého východu.
  • Eukalyptus - aromatický strom, který roste až do výšky 100 m, je pevný a má dlouhou životnost, používá se často na výrobu nábytku nebo podlah, pochází z Austrálie. 
  • Teak - velice kvalitní dřevo, které je tvrdé a odolné, má medové odstíny barvy, pochází z Barmy, dnes se pěstuje v Americe. 
  • Ratan - jedná se o liánu, její šlahouny mohou mít až 200 m. Rostlina roste v pralesích jihovýchodní Asie. Její dřevo je ohebné a lehké.

Běžná péče o nábytek z exotického dřeva

I když exotické dřevo vypadá velmi krásně, odolně a působí, že je snad nesmrtelné, je pro něj velmi důležitá kvalitní prevence. Nábytek by se měl čistit pravidelně, doporučuje se utírat prach navlhčeným bavlněným hadříkem jednou týdně. Jiné nečistoty omývat hned, jak se objeví.

Čím udržovat nábytek z exotického dřeva?

Na tento typ nábytku by se neměly používat běžné čistící prostředky, které mohou být agresivní a povrch nábytku mohou poškodit. Vybírejte prostředky přímo určené na exotické dřevo. Nábytek je také možné čistit pouze vlažnou vodou, exotické dřevo je odolné vůči vlhkosti.

Jak pečovat o exotické dřevo v exteriéru?

Exotické dřevo je odolné, pevné a často má dlouhou životnost. Díky těmto vlastnostem se hodí i na výrobu nábytku do exteriérů. Péče o něj je ale velmi odlišná od klasického tuzemského dřeva.

Některé druhy exotického dřeva mohou vlivem změn teplot usychat a vytvářet trhliny. Zároveň dřevo vlivem používání a stárnutí, především to používané venku, mění svou přirozenou barvu a šedne. Dřevo je pak možné jemně obrousit brusným papírem a ošetřit olejem. Dřevo pak opět ztmavne.

Nábytek je nutné olejovat pomocí přípravků určených pro exotické dřevo. Jedná se o impregnační oleje na tvrdá exotická dřeva, která se dokáží vsáknout i do takto tvrdého dřeva, díky tomu chrání jeho strukturu před nasáknutím vody a udržují jeho přírodní barvu. Impregnační nátěr by se měl provádět třikrát do roka, a sice na jaře, v průběhu léta a před uskladněním nábytku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články