Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jaké dřevo je vhodné na krov?

  

Realizace krovů podléhá mnoha pravidlům, jejichž dodržením docílíme v závěru odolné a kvalitní střešní konstrukce. Na samém počátku je však výběr materiálu pro krov, kterým může být železobeton nebo ocel. Nejčastěji se však používá dřevo, jehož významnými vlastnostmi je vysoká únosnost, malá hmotnost a vynikající pružnost. Dřevo je tak tou nejlepší volbou pro krov vaší střechy a zbývá již jen odpověď na otázku: "Jaké dřevo použít na krov?".

Co je krov? - DřevoVhodné druhyVlhkostRealizační firmy

Co je to krov?

Než se dostaneme k tématu dřeva, které je vhodné na výrobu krovu, tak je třeba si definovat, co je to krov?

 • Krov je nosná konstrukce, která nese střešní krytinu. Jeho hlavním účelem je poskytnout oporu pro umístění střešní krytiny a následně její i svou tíhu přenášet na konstrukci domu.

Dřevo jako materiál pro výrobu krovu

Nejčastějším materiálem na výrobu krovů je dřevo, které přispívá k udržování správné a stálé vlhkosti v domě. V dnešní době dochází k posunu při výrobě krovů, kdy klasické vázané tesařské krovy začínají nahrazovat úspornější sbíjené nebo dokonce lepené konstrukce. Dřevo použité na výrobu krovů by mělo splňovat následující:

 • Zdraví - dřevo by mělo být bez vad a škůdců.
 • Chemické ošetření - většinou v podobě impregnace. Zajišťuje delší životnost krovu.

Kvalita dřeva je základem úspěchu a také desetiletí, po které bude střecha bez obtíží a investic schopna sloužit. I proto je třeba si při nákupu dřevo zkontrolovat a zjistit, zda je správně proschlé. 

Vhodné druhy dřeva pro krov

Pro konstrukci krovu jsou vhodná dřeva smrková, borová i jedlová. Jejich vlastnosti jsou dle mnoha odborníků totožné a po správném ošetření mají velmi podobnou životnost. V některých článcích se objevuje srovnání borového a smrkového dřeva s preferencí borovice. Jde nejspíše o konkurenční boj více než o racionální argumenty, protože oba druhy jsou vhodné na výrobu krovů a po ošetření mají prakticky totožné vlastnosti. Rozdíl je však v ceně, která je vyšší u borového dřeva. 

A co vlhkost dřeva?

Vlhkost dřeva je tak trošku alchymií. Samozřejmě by dřevo nemělo být vlhké, ale proschnuté. Na druhou stranu řada odborníků doporučuje, aby vlhkost dřeva použitého na krov byla přibližně stejná jako bude v budoucnu vlhkost v domě. Důvodem je, že pokud by došlo k výraznému snížení vlhkosti, pak by dřevo silně rozpraskalo. To může být nejen velmi nevzhledné, ale může způsobit povolení ocelových spojů, což může být zásadním problémem pro statiku celé střešní konstrukce. 

 • Základem pro výběr dřeva na krov je tedy jeho zdraví, vlhkost a chemické ošetření. Samotný druh rozhodujícím prvkem být nemusí.

Firmy realizující střechy

Existuje celá řada firem, které realizují střešní konstrukce. My jsme vybrali následujících deset:

 1. Bihari střechy s.r.o. - Liberecký kraj
 2. Moslit, s.r.o. - Ústecký kraj
 3. LON, s.r.o. - Středočeský kraj
 4. A-Z stříška, s.r.o. - Praha
 5. MT střechy - Královéhradecký kraj
 6. Tesařství Čížek - Jihomoravský kraj
 7. Střechy Infinity, s.r.o. - Olomoucký kraj
 8. KAP, s.r.o. - Moravskoslezský kraj
 9. Saneco - IS, s.r.o. - kraj Vysočina
 10. N+K střechy - Jihočeský kraj
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)