Správně položená a průběžně udržovaná parketová podlaha patří k nejtrvanlivějším přírodním podlahovým krytinám v historii lidských sídel. Například životnost masivních dubových parketových vlysů (s charakteristickou tloušťkou kolem 22 mm) přesahuje stovky let. Živoucím důkazem toho jsou podlahy v historických objektech, které pečlivě provedenou renovací získávají vzhled podlah právě položených. Právě ona takřka neomezená trvanlivost a snadná obnovitelnost povrchových úprav činí z parketových podlah hodnotu, kterou stojí za to ve svých domech uchovávat.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Dřevo, stejně jako většina přírodních organických materiálů, je svou podstatou velice citlivé na jakékoliv klimatické změny. Střídání teplot, působení ultrafialového záření, přítomnost biotických činitelů, ale především výrazné výkyvy vlhkosti nebo dokonce přímé působení vody mají na dřevo značně degradační vliv.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Mezi základní předpoklady příjemného bydlení nepochybně patří i přiměřená vlhkost obývaného prostoru. Určitý kompromis mezi dráždivým klimatem přetápěných a přesoušených bytů výškových paneláků a nezdravým prostředím objektů, kde vzlínající vlhkost z podlah dosahuje výšky oken a na stěnách kvete plíseň.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pokud jsme zvolili pro stavbu svého domu tak atypický stavební materiál, jako je sláma a hlína, jsme s největší pravděpodobností o jejich benefitech pevně přesvědčeni.
Sláma svými termoizolačními vlastnostmi směle konkuruje moderním izolačním materiálům. V průběhu celého stavebního procesu bychom však měli mít na mysli její velice ochotnou nasákavost a pečlivě ji chránit před nepříznivými klimatickými podmínkami. Což mimo jiné znamená i co nejrychleji po dokončení stavebních prací překrýt ochrannou vrstvou omítky.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Beton, jako stavební materiál, je znám prakticky od starověku. V moderním slova smyslu, tedy jako směs vody a písku pojená sloučeninou na bázi páleného vápence (tzv. portlandského cementu), se v českých zemích používá přibližně od počátku 20. století. Za těch více než sto let byl neustále zušlechťován, zdokonalován a specializován. Nejen beton jako takový, ale i technologie jeho výroby a následné aplikace.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Omítnutím dodáme stavební konstrukci závěrečnou povrchovou úpravu, která ji spolehlivě ochrání před nepříznivými fyzikálními i mechanickými vlivy. Zlepší její tepelné a zvukoizolační vlastnosti a v neposlední řadě i zvýší estetické působení na okolní prostředí.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Známe to všichni.
Stačí pár let a sametově hladká vybroušená podlaha se změní v mapu plnou rýh a šrámů. Kuchyňská dvířka začnou připomínat amatérský dřevoryt. A vchodovým dveřím nedominuje stylové kování, ale podpis sousedova kocoura.
A my bezradně stojíme v hobby marketu před nekonečnými policemi s plechovkami a kartušemi a nemáme tušení co a jak a k čemu.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek