Pravidelná údržba a péče o zahradní nábytek prodlužuje jeho životnost. Obzvlášť důležitá je u některých druhů materiálu a také před začátkem sezóny. Jak na čištění zahradního nábytku podle druhu materiálu?
Práce na stavbě
Než začneme stavět
Základy
Hydroizolace
Vlhkost
Zdivo
Stropy
Schodiště
Omítky
Podlahy
Zateplování
Stavební materiály
Základní materiály
Zdící materiály
Stavebni desky
Tepelné izolace
Střešní krytiny
Dřevo
Práce kolem domu
Terénní úpravy
Oplocení pozemku
Zpevněné plochy
Bazén
Pergoly a přístřešky
Garáž
Pravidelná údržba a péče o zahradní nábytek prodlužuje jeho životnost. Obzvlášť důležitá je u některých druhů materiálu a také před začátkem sezóny. Jak na čištění zahradního nábytku podle druhu materiálu?
Mít čistou a stále lesklou kuchyň by si přál každý. Krásný vzhled ale také vyžaduje kvalitní a pravidelnou péči. Mrkněte nejprve, čemu při úklidu se vyvarovat, a pak na postupy, které vám pomohou udržet vaši kuchyň stále lesklou.
S bazénem na zahradě si lze užít spoustu zábavy, osvěží vás v horkých dnech a vyblbnout se v něm dokáží nejen děti. Bazénu je ale nutné také věnovat dostatek péče, stejně jako všemu, co chcete, aby vám dobře a dlouho sloužilo.
Jednou z nejméně příjemných domácích prací je čištění vnitřních žaluzií. I v sebepravidelněji uklízené domácnosti se na žaluziích usazuje prach a v kuchyni i mastnota. Hodně lidí čištění žaluzií odkládá, protože i s použitím speciálních pomocníků je to piplavá práce. Odklady ale znamenají větší znečištění a tím i víc práce. Měli byste to udělat minimálně ve chvíli, kdy myjete okna, jinak se nečistoty z žaluzií budou při jejich zatahování či roztahování usazovat na čistých oknech.
I když se snažíme sebevíc, neubráníme se, aby nám občas při vaření nevystříkla nějaká mastná tekutina na zeď za sporákem. Nehezké skvrny se nevyjímají dobře na žádném povrchu, ale z obkladů nám půjdou odstranit o dost jednodušeji než z omítnuté zdi nebo tapety.
Podmínkou existence jakékoliv stavby je vyřešené nakládání se splaškovou vodou. Bohužel, ne každý má možnost připojit se na veřejnou kanalizační síť, a musí se proto poohlédnout po náhradním řešení. Ekologické a zároveň účinné jsou kořenové čistírny odpadních vod, zkráceně kořenovky. Představují plnohodnotnou alternativu ke klasickým septikům nebo žumpám. Kořenovka zbaví odpadní vodu veškerých nečistot tak, že může být vypuštěna do potoka či řeky nebo použitá k zalévání či splachování WC.
Příjemný zážitek z koupání ve vašem vysněném bazénu může jednoduše zkazit špinavá voda. Zbavit se větších nečistot může být hračka, jak si ale poradit s komplikací, když voda začne měnit barvu do zeleného odstínu? Na tomto místě nepomůže obyčejná levná filtrace, ani čištění pomocí síťky. Je třeba k čištění bazénu přistoupit spolehlivě a radikálně s účinnými prostředky.
Stavíte si novou nebo renovujete starou koupelnu? Nová dlažba a obklady? Člověk má radost z šikovných řemeslníků, ale pokud po sobě důkladně neuklidí, může se radost změnit v noční můru. Zvlášť zaschlá spárovací hmota umí potrápit. Co s tím?
Okna a dveře udávají první dojem každého interiéru. Odlišují se materiálem, ale mají společný způsob umístění – jejich zavěšení se také podílí na tom, jakým způsobem se mají a dají čistit. Způsoby čištění oken a dveří jsou tedy v určitých bodech společné a jakmile si tyto postupy osvojíte, práci si i usnadníte. Stejně tak vám pomůže čištění v pravidelných intervalech, kdy se špína nestihne zažrat hlouběji do materiálu a snadněji ji odstraníte.
Vyteklý olej na betonovém povrchu je opravdu velký problém. Ať už jde o pár kapek nebo i větší množství, je nutné pokusit se odstranit jej co nejdříve. Olej se velmi rychle propíjí strukturou betonu a vzhledem k jeho pórovitosti může být odstranění nevzhledných skvrn celkem složité. Naštěstí existuje několik způsobů, jak si s tímto problémem poradit, a to ať už se jedná o skvrnu čerstvou nebo již zaschlou.
Pokud si pokládáte otázku, jak oživit krásu Vaší již trochu okoukané či lety unavené fasády, zkuste si odpovědět jedním slovem - marmolit.
Venkovní žaluzie plní mnoho potřebných funkcí. Jsou elegantním doplňkem, který zvyšuje atraktivitu vašeho obydlí. Zároveň jsou praktickým prostředkem k dokonalé ochraně vašeho interiéru před slunečním zářením v letním období. V zimě pak chytře eliminují tepelné ztráty, ke kterým dochází přes okenní plochy. V neposlední řadě plní také bezpečnostní funkci. Abyste se mohli dlouho těšit ze všech kladů venkovních žaluzií, musíte o ně řádně pečovat.
Po jakékoli zednické práci je nutno důkladně uklidit a zamezit tak roznášení nepořádku do dalších míst domácnosti. Zvlášť důležitý je pořádný úklid po práci s odolným materiálem.
Každou studnu je potřeba čas od času vyčistit tak, abychom si zachovali zdravotně nezávadnou vodu a nezničili si ani čerpadlo. Jak často, jak to probíhá a můžete se do čištění studny pustit sami? Co přesně obnáší čištění vrtané studny?
Mechem pokrytý náhrobní kámen může být svým způsobem pěkný, ale většinou působí spíše neupraveně a hrob vypadá neudržovaně. To jistě nechceme. Péče a údržba posledního místa odpočinku našich blízkých by měla být projevem naší úcty. Proto je třeba jednou za čas věnovat trochu času i údržbě a úklidu hrobu.
Keramická dlažba a obklady patří mezi oblíbené moderní odolné povrchy. Zvlášť v exteriéru musí splňovat požadavky na vysokou odolnost vůči povětrnostním i biologickým vlivům. Často jsou vystavovány i posypovým solím. V interiéru pak musí vzdorovat vodnímu kameni a dennímu opotřebení. Ale ani vysoce odolná keramická dlažba není zcela bezúdržbová.
Ať už si všimneme znečištění na terasové dlažbě v důsledku stáří nebo díky akutnímu vzniklému problému, s čištěním se nevyplatí čekat... Hezká, čistá a celkově udržovaná terasa o nás mnohé vypovídá a nám samotným by se určitě při relaxu nebo večerním grilování špatně koukalo na špinavou podlahu.
Sifon, malá součástka vývodu vody, vám při umisťování nové pračky může připadat nepodstatná, ale dokáže zabránit nepříjemnému zápachu v celém vašem domově. Její ucpání nebo zanesení však může znemožnit samotné praní.
Nejméně náročné řešení je samozřejmě objednat si na čištění fasády každého domu specializovanou firmu. To je ovšem současně i náročnější z hlediska financí. Proto se řada lidí zamýšlí nad tím, jak realizovat čištění také svépomocí? A co dělat, když chcete, abyste s příštím čištěním měli co nejméně starosti a fasádu míníte ošetřit preventivně?
Mít vlastní zahradní bazén dnes není žádným přepychem. Ne každý má rád přeplněná koupaliště s minimální možností si dobře zaplavat. Vlastní bazén představuje dostatek soukromí a možnost ochladit se kdykoliv to jen potřebujeme. Krytý bazén můžeme využívat celoročně a největší zábavu představuje zejména pro děti. Velký problém však může nastat v případě čištění vody. Čistá a kvalitní voda je prioritou každého majitele, ale jak touho stavu nejlépe dosáhnout?
Bazény zdobí stále více zahrad našich domů. Koupání ve vlastním je skvělé hlavně pro rodiny s dětmi a pořizovací náklady nejsou zvláště u menších bazénů už dnes nijak vysoké. Přesto je několik povinností, které musíte plnit, chcete-li se koupat v čisté vodě. Jednou z nich je čištění filtrace.
Jelikož má vlna duté a především mastné vlákno, tak docela dobře poslouží pro jeho správné čištění udržet jej v kondici. Co to však u vlněného koberce znamená? Že nesmí ztratit obsah lanolinu z vláken, ten totiž odpuzuje nečistoty. Jakmile se z koberce vytratí, z koberce se stává lapač téměř každého smítka. Přinášíme vám pár tipů na správné čištění a údržbu vlněných koberců.
Přiznejme si, že při radikálním úklidu domácnosti, jsou radiátory poměrně opomíjenou záležitostí. Čištění radiátorů je práce poměrně složitá, avšak velice důležitá. Vnitřní část radiátorů je za celý rok zanesená nemalou vrstvou prachu. Tato prachová vrstva se uvolňuje do prostředí a může nám způsobit nepříjemné zdravotní potíže. Pravidelným čištěním radiátorů můžeme předejít zdravotním potížím u nás i našich dětí. Jednou z největších komplikací života v prašném prostředí je vznik alergií nebo astmatu.
Výrobky z ovčí kůže jsou pro svůj hezký design a hřejivost častou součástí interiérů i šatníků. Když však přijde na jejich čištění, mohou nastat komplikace . Víte, jaké výjimečné vlastnosti má ovčí kůže a co rozhodně nedělat, když ji chcete vyčistit?
Ručně vyráběné perské koberce patří k nejkvalitnějším na světě. Jsou vyráběny z ovčí vlny a pravého hedvábí. Obecně platí pravidlo, že čím kvalitnější koberec, tím snazší údržba.
Pokud neodstraníte mech na fasádě trvale, bude se na ní stále objevovat. Mnoho metod odstraňuje mech jen povrchově a nevyřeší tak problém. Protože jsou způsoby pro trvalé odstranění mechu dost agresivní, vyzkoušejte vybraný způsob nejdřív na menším kousku fasády, kde možné poškození nebude tolik vidět.
Nejsnadněji vyčistíte vertikální žaluzie od prachu při pravidelném úklidu, pouhým oprášením, protože se prach nebude moci „zažrat“ hlouběji. Platí to hlavně pro látkové vertikální žaluzie a ty, které máte v místnostech s vyšším výskytem vlhkosti a mastnoty (prádelny, kuchyně apod.).
Montážní pěnu a práci s ní zná v dnešní době snad každý domácí kutil. Jedná se totiž o poměrně levný, ale za to velmi účinný prostředek k přilepování, kotvení, vyplňování děr apod. Práce s montážní pěnou je velice jednoduchá, ale může být i zrádná. Ne každý z nás dokáže přesně odhadnout potřebné množství pěny. Po nanesení se totiž montážní pěna začne rozpínat či “nabobtnávat”, což může v konečné fázi znamenat, že se dostane i na místa, kde ji mít nepotřebujeme. Tekutá forma montážní pěny je velmi lepkavá a těžko se proto umývá. Je vhodné ji odstraňovat až po jejím úplném zaschnutí. Jak jednoduše odstranit zaschlou montážní pěnu? Způsobů je hned několik, ale mezi ty nejpoužívanější patří:
Přichází jaro, sluneční paprsky nabírají na síle a my máme více energie než v zimním období roku. Tento elán můžeme využít i k tradičnímu jarnímu úklidu. Místem, které si v každém bytě zaslouží pozornost, je kuchyň. I když uklízíme průběžně, myjeme nádobí, kuchyňskou linku i podlahy, jsou v kuchyni místa, kterým se nevěnujeme každý týden a špína se zde bohužel také vytváří. Můžeme se zaměřit například na těžko přístupné horní poličky, okolí vodovodní baterie, ledničku či troubu.
Křišťálové lustry jsou krásné, zvláště ve starších domech se stylovým nábytkem, ale stejně jako na nábytku či obrazech, i na nich se usazuje prach a nečistoty. U tohoto typu lustrů, jejichž svítivost a celkový efekt jsou založeny na lomu paprsků na ověsech, to může celkový dojem dost pokazit. Proto je lustr třeba alespoň dvakrát ročně pořádně očistit.
Jen máloco je tak nepříjemné, jako čištění trouby, snad s výjimkou čištění odpadu v koupelně nebo filtru pračky. Znáte se snad někoho, kdo by troubu čistil po každém použití? Já ne. Občas se něco připeče, někde něco vyteče, případně zapadne tam, kam nemá. A když se to nevyčistí hned, vznikne mastná nevzhledná vrstvička, kterou už odstranit musíme.
Odtéká vám špatně voda z umyvadla, vany, dřezu, nebo cítíte nepříjemný zápach? Tohle je známka ucpaného odpadního potrubí. I když se doporučuje ideálně 2 krát do měsíce „protáhnout“ odpadové potrubí, málo kdo z nás to dělá. Děláme to až v případě nutnosti.
Někdo si zavolá firmu s domněním, že problém nastal určitě u sousedů, nebo má někde skrytou vadu, jiný kutil rozebere, vyčistí potrubí, a někteří si poradí i s obyčejnými prostředky na čištění. Vyčistit odpadové potrubí zvládne opravdu každý. Můžete k tomu použít dva základní typy a to: mechanické a chemické čistění.
Zlato, stříbro, bronz patří mezi vzácné, drahé kovy. Jejich využití znali již dávno naši předkové, kteří jej používali nejen jako platidlo, ale i šperky, nástroje, nářadí, dekorace, a v neposlední řadě jako zubní náhrady. V dnešní době si tyto drahé kovy našly uplatnění i v elektronice, avšak šperky a „platidlo“ se stále nejvíce používá. Jejich nevýhodou je zanesení, nebo také zčernaní. Kdysi jsme museli tyto šperky nechávat vyčistit u zlatníka za nemalé peníze, ale dnes existuje pár domácích rad, jak opět obnovit a dodat lesk vašim šperkům.
Mytí oken v mnoha domácnostech nepatří k nejoblíbenějším činnostem. Bývá spojováno s nepříjemným průvanem, zdlouhavým leštěním skleněných povrchů a štiplavým pachem čisticích prostředků. Naštěstí dnes již mámena tuto práci k dispozici mnoho pomocníků, o kterých se našim maminkám a babičkám mohlo jenom zdát. A to nemluvíme o placených hospodyních.
Před samotným čištěním trouby, bychom si měli přečíst uživatelskou příručku, zejména tedy pokud čistíme troubu poprvé. Vyvarujeme se tím především estetickému poškození některých druhů povrchů, jelikož při působení některých látek na různé slitiny existuje určité riziko vzniku skvrn.
Čištění žaluzií rozhodně nepatří do osnov každodenního úklidu, ale to ještě neznamená, že se nemusí čistit vůbec. Existuje celá řada způsobů, jak žaluzie vyčistit, aby vypadaly jako nové. Vyčištěné žaluzie pak nejen čisté nějakou dobu zůstanou, ale bude na ně i mnohem hezčí pohled. Jak tedy a čím čistit žaluzie?
Nerezové spotřebiče jsou elegantní, jednoduché a krásně se vyjímají v jakékoliv kuchyni. Ale když si je s velkým nadšením pořídíme, často netušíme, jak náročná údržba nás čeká. Nemusí to ale být zase takové peklo, protože nerezové spotřebiče a zejména pak sporák lze čistit poměrně snadno díky několika chytrým trikům – a to klidně i bez chemie.
Kuchyňské dřezy už dávno nejsou jen smaltované či nerezové. Moderní alternativou může být třeba dřez granitový, který nejen skvěle vypadá, ale má také vynikající užitné vlastnosti.
Začalo to nenápadně. U vás doma se bez ohlášení objevila velmi nevítaná návštěva. Plíseň. (Zklameme bohužel ty, kteří čekali nějaký vtip o tchyni.) Zpravidla nejlépe se plíseň má tam, kde je vlhko. Už svou přítomností „poctila” i vaši koupelnu? Jak se s ní vypořádat?
Vaše vana může vypadat zašle, i když ji pravidelně čistíte. Takového problému se můžete zbavit mnoha způsoby. Vyberte si ten nejvhodnější právě pro vaši vanu.
Přebíhá Vám někdy mráz, když si představíte, co by si o Vás kdo pomyslel, kdyby přišel do kuchyně a spatřil Vaši sklokeramickou varnou desku? Je vám jasné, že čistotou zrovna nezáří? Někdo by Vám na to mohl říci, že v tom případě není nic jednoduššího než ji vyčistit!
Kdo se však někdy alespoň mihl v kuchyni, jistě dobře ví, že to není nic jednoduchého. Úkol, který se zdál na první pohled primitivní, se může během chvíle proměnit v pořádný problém. Ačkoli se to nezdá, vysoké teploty, mastnota a prach umí zanechat na sklokeramické varné desce pořádné stopy.
Předměty z mosazi vynikají svou výjimečností i krásou a interiér halí do starodávné atmosféry. V tom působí kontrastně (v případě moderního interiéru) nebo do něj krásně zapadají (pokud máte interiér v antickém duchu).
Mosazné předměty si můžeme koupit, o hodně vyšší cenu však mají ty na půdě nalezené. Nejčastěji se jedná o lustry, svícny, hmoždíře, kliky a jiné předměty z mosazi, které vám připomenou jejich původního majitele. Avšak dříve než nalezené předměty zaujmou své místo v interiéru, je potřeba je řádně vyčistit:
Neradi čistíte kuchyňský sporák? Nejste jediní. Čistit sporák není zrovna nic příjemného. Jak si tuto činnost ulehčit? Jednoduchý recept je, provádět základní úklid po každém vaření u plotýnek a vrchní desky sporáku a v troubě po každém pečení. Ne každému se však chce a ne každý má po několikahodinové práci v kuchyni ještě náladu na to, věnovat se této činnosti.
Žaluzie jsou bezesporu praktickým i slušivým doplňkem naší domácnosti. Mají-li takové dlouho zůstat, budou za to od vás něco chtít. Nebojte, možná na to nevypadají, ale jsou celkem skromné. Péče o ně je nenáročná, když víte, jak na to. My se o několik užitečných tipů s vámi podělíme.
Ruční čištění parket není velkou vědou, stačí jen kartáč, hadr případně mop a čistič určený pro dřevěné povrchy. Tam, kde je znečištění větší, lze zkusit kápnout citrón.
Určitě mnoho z zná situaci, kdy se podíváte z okna a vidíte smog, nejčastějí se objevuje v zimním období. Pokud ráno větráte nebo si jen na chvílí otevřete okno, lehce se dostane dovnitř, ale hůř už ven. Na příjemné dýchání vám může pomoct čistička.