Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Venkovní žaluzie - jak čistit?

  

Venkovní žaluzie plní mnoho potřebných funkcí. Jsou elegantním doplňkem, který zvyšuje atraktivitu vašeho obydlí. Zároveň jsou praktickým prostředkem k dokonalé ochraně vašeho interiéru před slunečním zářením v letním období. V zimě pak chytře eliminují tepelné ztráty, ke kterým dochází přes okenní plochy. V neposlední řadě plní také bezpečnostní funkci. Abyste se mohli dlouho těšit ze všech kladů venkovních žaluzií, musíte o ně řádně pečovat.

Venkovní žaluzie jsou „in“

Venkovní žaluzie jsou velmi oblíbené u mnohých komerčních staveb, ale současný trend si je získává i pro rodinné domy, byty a chalupy. Hlavním důvodem je popularita velkých prosklených ploch, tedy velkých oken, které umožňují krásné výhledy a zajišťují v obydlí nadstandardní množství přirozeného světla. Dalším podstatným impulsem je také snaha odhlučnění ruchu z ulice a nově také obavy ze ztráty soukromí, kterému příjemným zatemněním zabráníte.

Venkovní žaluzie Kasko C80

Neocenitelné izolační vlastnosti

Venkovní žaluzie skvěle izolují a v létě vaše obydlí příjemně ochladí a dokáží tak nahradit klimatizaci. Mohou vám vytvořit příjemné stinné prostředí pro vaši pohodu a relaxaci. V zimě vám zase zajistí minimální únik tepla a ušetří vás tak značných finančních výdajů.

Nebojte se toho

Jak nejlépe žaluzie čistit? Není nutné mít obavy z náročného úkolu. Na základní očištění a potřebnou údržbu by vám měly stačit prostředky, které se obvykle nacházejí v každé i minimálně vybavené domácnosti. Vhodný způsob údržby by vám měl poradit výrobce nebo dodavatel vašeho zařízení, ale obecné principy se nijak neliší.

Minimálně dvakrát ročně

Venkovní žaluzie zachytávají prach a nečistoty, ty se na nich usazují a znesnadňují jejich ovládání. Na čištění žaluzií bychom si měli najít čas alespoň dvakrát do roka, a to ideálně po letním a potom po zimním období. Samozřejmě v případě potřeby se vyplatí i častější péče. Čím méně se žaluziím věnujete, tím náročnější je pak jejich údržba.

Základní očištění

Hrubé nečistoty a prach nejlépe odstraníte ometením pomocí smetáčku či prachovky, nebo použijte vysavač a nečistotu vysajte. Žaluzie sklopte do svislé polohy a umyjte.

Na základní omytí žaluzií použijte:

  • zahradní hadici
  • parní čistič
  • vysokotlaký čistič

Odstraníte tak zaschlou špínu, hmyz, pyl, listí a podobně. Poté žaluzie omyjte vodou se saponátem, který rozpouští mastnotu.

Pečlivost je nutná

Věnujte se pečlivě jednotlivým lamelám a důsledně vytírejte všechnu plochu. Možná se vám to bude zdát poněkud pracné, ale výsledek bude stát rozhodně za to. Postupujte postupně a nečistoty stírejte jedním tahem v jednom směru.

Na více znečištěné lamely aplikujte saponát a nechte působit déle. Rozhodně by ale roztok neměl na lamelách zaschnout. Opět je ručně dočistěte.

Se stejnou péčí se věnujte i vodicím lištám.

Saponát spláchněte

Žaluzie poté spláchněte čistou vodou. Opět buďte důslední, zapomenutý zaschlý saponát může na žaluzii zanechat nevzhledné stopy, a to jistě nechcete. Po odstranění všech nečistot a zbytků saponátu nechejte žaluzie volně proschnout.

Pozor na čisticí prostředky

Na umývání používejte neagresivní prostředky a dočišťujte za pomocí hadříku nebo jemnějšího kartáče.

Na žaluzie určitě nepoužívejte:

  • ředidla
  • rozpouštědla
  • čistící písky a pasty
  • alkalické čisticí prostředky

Čistěte ultrazvukem

Můžete využít i netradiční způsob čištění venkovních žaluzií, kterou je čištění pomocí ultrazvuku. Ultrazvuk je určen zvlášť pro čištění pevných materiálů, jako jsou kovy. Hodí se i pro hliníkové lamely. Princip čištění je založen na tom, že je ve vodě s čisticím přípravkem vlivem vysokofrekvenční energie vytvořen podtlak a přetlak. Díky podtlaku vznikají bublinky, které začnou uvolňovat nečistoty usazené na plochách.

Jde o rychlý a velmi šetrný způsob čištění žaluzií.

Věnujte se i údržbě

Využijte však čištění venkovních žaluzií i k prohlídce jejich technického stavu a celkové funkčnosti. Kontrolujte, zda jdou žaluzie rovnoměrně vytahovat a spouštět, jestli se nezadrhávají. Prohlédněte, zda již nejsou opotřebené pásky a vodicí lišty. Stejně podstatná je i hlučnost jejich chodu.

Není nutné, abyste si případné závady opravovali sami. Odbornější zásahy raději přenechejte profesionálům, kteří si s jakýmkoli problémem snadno poradí.

Čisté žaluzie budou vaší radostí

Údržbu, čištění a péči o vaše venkovní žaluzie určitě nepodceňujte. Předejdete tak mnoha nepříjemnostem, kterým by se dalo správnou péčí vyvarovat. Čisté žaluzie budou krásnou vizitkou celého vašeho domu a jejich perfektní funkčnost vám pak zajistí potřebný komfort a pohodlí bez dalších starostí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články