Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak správně vyčistit zčernalé stříbro?

  

Zlato, stříbro, bronz patří mezi vzácné, drahé kovy. Jejich využití znali již dávno naši předkové, kteří jej používali nejen jako platidlo, ale i šperky, nástroje, nářadí, dekorace, a v neposlední řadě jako zubní náhrady. V dnešní době si tyto drahé kovy našly uplatnění i v elektronice, avšak šperky a „platidlo“ se stále nejvíce používá.  Jejich nevýhodou je zanesení, nebo také zčernaní. Kdysi jsme museli tyto šperky nechávat vyčistit u zlatníka za nemalé peníze, ale dnes existuje pár domácích rad, jak opět obnovit a dodat lesk vašim šperkům.

Šetrný k přírodě – roztok kuchyňské soli

Prvním krokem než použijete roztok kuchyňské soli, je nutné odstranit nečistoty. Postačí vám k tomu starší zubní kartáček, který má jemné štětiny a teplá voda. Důkladně šperk očistíme a necháme vyschnout.  Rozhodně nepoužíváme větší sílu, protože by se šperk mohl znehodnotit. Můžou vznikat mikro trhlinky, které se postupem času zvětšují, a mohou šperk natrvalo zničit – roztrhnout. Tento postup je velice šetrný nejen k samotnému šperku, ale i k přírodě.  Náklady jsou zanedbatelné a hlavně jsou dostupné z naší domácnosti. Potřebujete k tomu: kuchyňskou sůl, alobal, sodu, vodu.

Postup je následující:

do teplé vody (zhruba 0,5 litru) rozpustíme 2 lžíce kuchyňské soli a jednu lžíci sody. Tento roztok nalijeme do keramické, sklenění misky, která je vystlaná alobalem.  Říkáte si, proč se musí použít právě alobal? Jednoduše. Vlivem chemické reakce (elektrolýza: mezi ionty stříbra a hliníku) se nečistoty ulpí na alobalu. Poté do misky s roztokem vložíme šperk a necháme působit několik hodin. Výsledkem bude opět krásný, zářivý šperk. Tento postup lze opakovat i vícekrát, pokud nejste spokojeni s výsledkem.

Citrónová šťáva

Citronová šťáva je slabá kyselina karboxylových skupin. Můžete ji získat nejen z citronu, ale také z grepů, pomerančů, limetek a podobně.  Stačí, když si 2 dl šťávy (bez pecek) rozpustíte v teplé vodě, a do ní vložíte šperk zhruba na půl hodiny. Můžete krátce povařit.  Následně šperk vytáhnete a jemnou bavlněnou látkou očistíte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články