Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Způsoby čištění špinavých oken a dveří

  

Okna a dveře udávají první dojem každého interiéru. Odlišují se materiálem, ale mají společný způsob umístění – jejich zavěšení se také podílí na tom, jakým způsobem se mají a dají čistit. Způsoby čištění oken a dveří jsou tedy v určitých bodech společné a jakmile si tyto postupy osvojíte, práci si i usnadníte. Stejně tak vám pomůže čištění v pravidelných intervalech, kdy se špína nestihne zažrat hlouběji do materiálu a snadněji ji odstraníte.

Zvolte si čistící prostředek

Při výběru čistících prostředků záleží na tom, čemu dáváte přednost. Čističe z obchodu máte hned při ruce a jsou uzpůsobené pro konkrétní povrchy. Vždy se ale ujistěte, že správně dodržíte pokyny výrobce.

Chcete-li šetrnější a levnější variantu, můžete si čističe vyrobit i sami. Protože se skládají z přírodních ingrediencí, jsou netoxické a můžete je bezpečně spláchnout umyvadlem do odpadu i ve větším množství.

 • Domácí multiúčelový čistič: v lahvi se sprejovým rozstřikovačem smíchejte 1 lžíci jedlé sody, trochu tekutého mýdla a 4 hrnky horké vody z kohoutku. Protřepejte tak, aby se všechny složky úplně spojily.

 • Domácí čistič na okna: 1 lžíci tekutého čističe (například na nádobí), 5 čajových lžiček bílého octa, 4 hrnky vody. Pořádně všechno promíchejte a nalijte do rozprašovací lahve.

 • Čistič na okna pro oblasti s tvrdou vodou: tento čistič je vhodný, pokud máte doma tvrdou vodu. Kohoutková voda totiž může na povrchu zanechat fleky. Ve stejném poměru smíchejte bílý ocet a destilovanou vodu, nalijte do lahve s rozprašovačem.

 • Domácí čistič na mosaz a měď: v kyblíku smíchejte ½ hrnku octa a 2 lžičky soli. Naneste na kliky a panty a nechte působit 15 minut. Poté setřete čistým hadrem, mosaz i měď zbavíte zmatnění a špíny.

Zbavte povrch prachu

Tento postup platí stejně tak pro plné dveře jako pro okna a částečně nebo úplně prosklené dveře. Před jakýmkoli čištěním byste je totiž měli zbavit prachu. Ten po namočení může mít tendenci přilnout k povrchu a větší částečky ho můžou poškrábat. Prach nejlépe odstraníte pomocí měkkého hadříku z mikrovlákna.

Okno

Autor: Pexels

Čištění dveří

dřevěných dveří si musíte dávat pozor na to, abyste je zbytečně nenamáčeli ve vodě. Proto se snažte používané houby a hadry co nejvíc vyždímat. Jinak všechny materiály dveří můžete čistit podobně, podle následujícího postupu.

 • Otřete hrany: vlhkou houbou nebo hadrem otřete všechny hrany od prachu. Otevřete dveře a otřete horní a poté boční hranu. Menší prostory, hlavně u mezi rámem dveří a zdí, můžete oprášit pomocí menšího štětce na malování.

 • Lakované dřevo: celý povrch dveří otřete měkkým hadrem, na který nanesete trochu tekutého mýdla. Dveře otírejte vždy jedním směrem přizpůsobeným jeho textuře (po směru jeho růstu). Osušte povrch čistým a suchým hadrem. V případě potřeby naneste na dřevo leštící přípravek.

 • Barvené a ostatní druhy dveří: po zbavení prachu na ně stačí nanést pomocí houby vybraný čistič a setřít, špinavější místa víckrát. Suchým hadrem je vytřete do sucha.

 • Kliky a panty: můžete buď rovnou očistit při mytí dveří tak, že je čistící směsí a houbou pořádně vydrhnete. Pokud jsou měděné nebo mosazné, použijte speciální přípravek nebo domácí čistič. V obou případech poté použijte suchý hadr a otřete.

 • Skleněné výplně: můžete umýt stejně jako okna a skleněné dveře, jak se dočtete v další části.

Skleněné dveře a okna

Protože je vnější strana oken logicky vždycky špinavější, je vhodnější začít vnitřní stranou. Přesto je vhodné si častěji měnit vodu. Sklo se nejlépe čistí při nepříliš horkém ani chladném počasí, nejlépe, když je zataženo. Kvůli slunci vysychá čistící roztok mnohem rychleji a budete muset leštit mnohem víc skvrn.

 • Odstraňte prach i z rámů a parapetu: pokud vám to nejde hadrem z mikrovlákna, pomozte si starým kartáčkem na zuby nebo malířským štětečkem. Nezapomeňte ani na kliky a panty.

 • Vyčistěte rámy oken a dveří: mokrou houbou namočenou do víceúčelového čističe, nebo zubním kartáčkem pro menší plochy, vyčistěte rámy a kliky.

 • Vyluxujte drážky v rámech dveří a oken: tady se zachytává nejvíc špíny, hlavně u francouzských dveří. Pokud tuto oblast neluxujete pravidelně, nastříkejte sem čistící směs, nechte aspoň 15 minut působit a vytřete houbičkou.

 • Naneste čistič oken přímo na sklo v několika místech: a poté krouživými pohyby pomocí jemné houby odstraňte všechnu špínu. Na houbu netlačte, čistící směs dokáže nečistoty rozpustit a vy je houbou jen setřete.

 • Stáhněte mokrý nános stěrkou: pomocí stěrky na okna stáhněte mokrou vrstvu shora dolů. Stěrku můžete mezi jednotlivými tahy otřít suchým hadrem, aby vzniklo co nejmíň stop.

 • Vysušte sklo: velmi rychle otřete povrch suchým měkkým hadrem tak, aby nevznikly fleky. Otírejte jen v jednom směru.

 • Vyleštěte povrch: pro krásný povrch potřebuje sklo ještě přeleštit, buď zmačkanými novinami nebo mikrovláknovou utěrkou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články