Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na čištění žaluzií? - různé způsoby

  

Žaluzie jsou bezesporu praktickým i slušivým doplňkem naší domácnosti. Mají-li takové dlouho zůstat, budou za to od vás něco chtít. Nebojte, možná na to nevypadají, ale jsou celkem skromné. Péče o ně je nenáročná, když víte, jak na to. My se o několik užitečných tipů s vámi podělíme.

V článku se budeme zabývat čištěním interiérových žaluzií. Nejběžnější jsou tyhorizontální, kde jako materiál k výrobě lamel slouží hliník. Pořídit si můžete také žaluzie vertikální. Ty se vyrábějí z látek nebo mohou mít lamely plastové. Na ty ale zaměříme pozornost jindy.

#1 Prachovka

Metoda rychlá, snadná a také levná. Není-li vám cizí všestranně ekonomické uvažování, tato varianta vám ušetří čas i prostředky.

#2 Hadřík

Postačí samozřejmě jakýkoli. Radíme volit takový, který nepouští vlákna. Inu, kdo by chtěl mít na žaluziích místo prachu pro změnu nitky. Ještě lepším pomocníkem je útěrka z mikrovlákna. Struktura této látky vám umožní dokonale odstranit z povrchu prach. Útěrka vám poslouží suchá, obejdete se i bez úklidových přípravků.

Můžu čistit žaluzie namokro?

Můžete.

Hadřík bez obav navlhčete čistou vodou. Prach tím přimějete ke spolehlivému ústupu. Žaluzie ovšem nepoškodí ani roztok vody a mýdla. Jsou-li žaluzie v kuchyni pravidelně svědky vašeho kulinářského umu, nemusíte zoufat. I s odolnou mastnou špínou si poradí běžné mycí prostředky.

Pokud jste ekologicky smýšlející jedinec, zvládnete se obejít i bez chemie. Poměrně účinně vám ji nahradí obyčejný ocet.

Pořídit si můžete i speciální čističe určené přímo na žaluzie. Ty kromě odstranění existující špíny slibují zároveň, že zabrání usazování dalšího prachu.

Jak čistit? 

a) Otřete jednu lamelu po druhé. Metoda zdlouhavá a nepoměrně nudná, chápeme.

b) Pokud žaluzie sklopíte a očistíte celou plochu, nepochybně si touto cestou ušetříte práci. Doporučujeme si však připomenout lidové úsloví: „Práce kvapná, málo platná”. Nedostanete se takto na celou plochu každé lamely a výsledkem zaručeně nebudou žaluzie svítící čistotou. Navíc je potřeba postupovat velmi opatrně.

Rozhodně se vždy vyvarujte: používání jakékoli formy hrubého násilí. Mohli byste žaluzie zničit. Lamely je možné neopatrným zacházením prohnout až překvapivě snadno.

Bílé žaluzie

#3 Vysavač

Platí totéž jako v předešlém bodě. Nastavte vysavač raději na nižší výkon. Rozhodně zde neplatí, že čím více, tím lépe. Nemáte-li u svého vysavače speciální kartáč přímo na žaluzie, vyčistit je můžete také s nástavcem na čalouněný nábytek.

#4 Speciální kartáč 

Buď jím lamely očistíte nasucho nebo můžete zvolit i mokré čištění. Ono „kouzlo” kartáče spočívá v tom, že nemusíte čistit každou lamelu zvlášť, jednoduše jich obsáhnete naráz několik. My dáváme za tento vynález bod. Každé milosrdné zkrácení otravné činnosti se počítá. Kartáč pořídíte například v hobbymarketu. Tvořivé duše se mohou pokusit vyrobit si alternativu takového čistítka i doma. Poslouží vám ale i obyčejná rukavice. Jednoduše si ji oblečete a prsty přejedete jednotlivé lamely.

#5 Úklidová firma

Podařilo se vám žaluzie zašpinit něčím, co se prostě nedá odstranit? (Alespoň ne tehdy, nemíníte-li volit destruktivní metody jako je vyžíhání bytu plamenem.) Nevzdávejte se a zavolejte si na pomoc odborníky. Nebo si prostě jen ceníte příliš svého času? I pro vás jsou tu specializované úklidové služby. Ve firmách se k čištění používají čistíci přístroje využívající páru. Ty jsou natolik výkonné, že jsou schopny si poradit i s velmi odolnou špínou. Budete však muset sáhnout poněkud hlouběji do peněženky.

#6 Parní čistič

Opičení se jednoznačně povoleno. Napodobit triky profesionálů můžete s malým parním čističem určeným pro použití v domácnostech. Přístroj koupíte v běžných prodejnách s elektronikou a pořídit si jej samozřejmě můžete v různých cenových hladinách. Pokud nechcete investovat příliš, ty nejdostupnější seženete už za ceny v řádu stokorun. Nejdražší vás oproti tomu mohou vyjít až na několik tisíc.

#7 Odmontování žaluzií

Verze pro nadšené kutily a hračičky. Žaluzie se samozřejmě můžete pokusit sundat, umýt a následně vrátit zpět. Zejména bod tři je mimořádně důležitý. Nejste-li si s opětovnou montáží zcela jisti, raději se řiďte některým z předešlých bodů. Pat a Mat jsou zábavní jenom na televizní obrazovce. Ddbejte dobře míněných rad a dopřejte žaluziím něžné zacházení. Nedoporučujeme silný proud vody. Raději je nechte odmočit například ve vaně. Dočistit je můžete například kartáčkem. I zubním (nepoužívaným). Pozor také na to, aby byly již zcela suché, jakmile je vracíte na své místo. Ti, kteří dávali pozor na hodinách chemie, jistě vědí, že vlhko může vést ke zreznutí kovových součástek.

 

Náš domov je naší vizitkou. Neudržované žaluzie nejsou nikterak estetické. Může se dokonce stát, že jejich původní krásu jim kvůli dlouhou neodstraněným nánosům špíny už nikdy nevrátíte. A dokonce je zcela zničíte.

Prostředí, ve kterém žijeme, má ale také vliv na naše zdraví. Žaluzie jsou jedním z prvních míst, kam se dostanou nečistoty zvnějšku a mají ideální možnost tu ulpět. Hlavně pokud s vámi sdílí domácnost alergik, věřte, že ho to nikterak nepotěší.

Rozhodně se tedy nevyplatí tuto činnost zanedbat. Doufáme, že se vám alespoň některé naše tipy líbily.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články